1 Editat de paulteroristu (2010-04-17 16:18)

Subiect: termometru acvariu

vreau sa ma duc azi sa imi cumpar un termometru pt acvariu si nu stiu cat de exacte sunt acealea aplicate pe fatza acvariului,sunt ok? sau mai bine sa imi cumpar un termometru clasic care se pune in acvariu?
vroiam sa imi iau unul care se lipeste pe sticla acvariul pt ca arata mult mai ok,sa imi cumpar sau nu?
http://www.acvamax.ro/images/20080216054338.jpg

2

Re: termometru acvariu

sunt destul de eficiente numai ca in timp eficienta lor scade datorita consumarii acelor cristale din el. te pot tine aproximativ un an un an jumatate. insa la 7 lei isi fac treaba destul de bine.

3

Re: termometru acvariu

ia-ti un termometru normal...eu nici acum nu am inteles cum functioneaza alea lol
mai exact nu m-a interesat...
ia-ti termometru cu mercur ca e 3-4 lei

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: termometru acvariu

da aqua dar sunt mult mai urate decat astea plus ca scrisul e cam mic si mereu stau sa ma uit cu atentie cate grade sunt la cele aplicate se vede clar ce si cum...

Re: termometru acvariu

Poti incerca asa ceva http://www.happypets.ro/hailea-termometru-p-1524.html

6

Re: termometru acvariu

e prea scump pentru un amarat de termometru !!
nu stiu ce termometru ai vazut tu teroristule dar al meu se vede foarte clar smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: termometru acvariu

Uite...termometru din asta am si eu...e micut,scrie clar si e si ieftin...se poate acoperi usor cu plante

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: termometru acvariu

si eu am din ala cu cristale dar nu e asa de exact. e de la tetra dar arata 27 cand defapt sunt 25. am pus 4 termometre diferite in acvariu toate aratau 25 doar asta 27. deci apa la mine e la 27 smile nici eu nu prea am incredere in ele. in restul acvariilor am din ala cu alcool, nu cu mercur tongue

Re: termometru acvariu

aqua A scris:

Uite...termometru din asta am si eu...e micut,scrie clar si e si ieftin...se poate acoperi usor cu plante

E la acelasi pret cu cel de care ziceam eu...cu 1 leu mai ieftin de fapt. smile

10

Re: termometru acvariu

la dumneavoastra....dar eu l-am luat la 4 lei din piata mare

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: termometru acvariu

La happypets, nu la mine. tongue

Re: termometru acvariu

o sa ma duc azi sa ma uit pe la magazine ....cred ca pana la urma cumpar 2 si daca indica unul din ele temperatura la care setez incalzitorul inseamna ca este ok....

13

Re: termometru acvariu

Vezi ca e posibil ca incalzitorul sa fie decalibrat...deci nu e o idee buna sa verifici asa care dintre termometre este mai bun.
Cele cu alcool sau digitale sunt bune, au marja de eroare +/- 1 grad.

14

Re: termometru acvariu

nici incalzitoarele nu arata foarte exact sa sti...

15

Re: termometru acvariu

robertino A scris:

La happypets, nu la mine. tongue

oricum mai bine ia unul simplu ...nu te complica nici o data cu chestii elecrice su nu stiu ce termometru cu cristale..clasica metoda cu termometrul cu mercur e cea mai eficienta si da rareori gres

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de polar bear (2010-04-17 17:35)

Re: termometru acvariu

vai vai.eu am acesta si imi pun toata baza pe el.intr-o noapte apa din acvariu era de 21 de grade.am pus incalzitorul cu termostat pe 24 de grade si am vazut ca erau 28 de grade.daca puneam mana apa era calduta dupa parerea mea in loc de cat trebuia sa fie.a,da si cifrele.sunt foarte usor de observat.acum pun poza cu ce am eu.
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … meter.html

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

17

Re: termometru acvariu

exact in astea am si eu incredere. sunt pe alcool dar atentie sa nu se miste hartiuta cu gradaj cand il cumparati

18 Editat de allexya (2010-04-17 17:49)

Re: termometru acvariu

eu am din acela cu cristale lichide de la tetra, are o eroare de jumatate de grad. Am avut termometru ca cel pe care il arata aqua mai sus si pe cel cu cristale si diferenta era mica. daca se va strica in timp nu stiu, dar momentan merge foarte bine. si imi place ca este mic si nu se observa. dar depinde fiecare cum si-l mascheaza.

Si total de acord cu termostatul. Eu il am fixat la 25 si am in apa constant 26 de grade. Il fixasem o data pentru tratament la 3 si aveam 28... sa nu ai incredere in termostat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: termometru acvariu

nush dar eu gata am plecat inchid ochii si aleg toate sunt bune dar defapt nici unul nu este bun concluzia asta am traso de aici nici unul nu indica super corect decat unul scump care  nu isi merita banii.. un grad in plus sau in minus nu a omorat pe nimeni....

20

Re: termometru acvariu

pestisorii sunt creaturi cu sange rece, isi iau temperatura corpului din natura nu isi fac ei singuri temperatura corpului. ca urmare daca o sa le fie prea cald sau prea rece se scurteaza durata de viata. normal ca nu mor pe loc