1

Subiect: leeri foarte timizi

Am si eu o problema cu gurami leeri ai mei. Sunt extraordinar de timizi, stiu ca sunt o specie timida prin excelenta, dar alor mei le e frica sa vina sa si manance. De cand ii am nu au venit o data sa manance si ii am de nici nu mai stiu cand. Acum dupa ce am refacut setup-ul complet si am mai dat din pesti vad ca se mai plimba dar cum ma duc sa ii hranesc, dispar in plante. Ciugulesc pe jos, cate o frunza chiar si cerculetul cu mancare, dar la vreo 10 minute dupa ce m-am indepartat eu.
Astazi am avut un soc cand masculul a venit la cerculet in timp ce ii hraneam. Am reusit cu miscari fffffff usoare sa presar niste granule in apa, a luat 1-2 si a fugit.
Mi-e teama ca or sa moara de foame in ritmul asta, acum vad ca ciugulesc tot ce prind, dar la mancare nu vin..
Am incercat sa le dau si la bot niste larve si nu voiau sa ia.

Ma gandesc ca tupeul lor vine dupa o dozare de fishtamin maricica adaugata zilele astea. Ce pot sa le fac sa ii conving sa manance?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: leeri foarte timizi

poti eventual sa le dai mancare  care pluteste mai mult pe masa apei. incearca sa presari si doua trei farame pe langa cerculet sa se plimbe prin apa/

3

Re: leeri foarte timizi

si care ar fi acea mancare? am 7 feluri de mancare (fulgi, graunte de 2 marimi, fulgi rotunzi pentru culoare, larve) si toate se scufunda. sau o mananca ceilalti, ramirezii nu fac nazuri la nimic, infuleca tot. de fapt nici nu ajunge pe jos vreodata mancarea, o rad restul.

o sa incerc ideea cu plutitul in apa, poate merge.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....