1

Subiect: neoane

Am un acvariu de 110 litri,in care as vreau sa pun 2 neoane noi,momentan am doua neone 18W,si nu prea stiu cu ce l-as puteam schimba.Am vorbit cu mai multi prieteni care imi vorbeau de ceva Power glo 18W,voi ce crede-ti?

2

Re: neoane

Nu facem nimic asa! Intai spui ce ai vrea sa-ti lumineze neoanele si apoi astepti sfaturi,in mare toate neoanele sunt bune ca lumineaza,deci tuburi sunt multe...

3

Re: neoane

Si ne mai spui si ce dimensiuni ale coloanei de apa ai si ce lungime are acvariul pe langa ce a zis colegul narcis.b si dupa aceea te ajutam cu placere (Lungimea o presupun sa fie pe langa 60-70 cm, dar astept confirmarea).

4

Re: neoane

NU prea ma pricep la neone sincer si nici nu stiu ce inseamna dimensiuni ale coloanei de apa,adica lungimea neonelor m-am uitat pe neonele vechi si scrie pe ambele ceva de genul 590 mm,acesta sa fie?dimensiunea acvariului este de 81,latimea de 36,si inaltimea de 45.Pe neonele vechi mai apare scris ceva de genul Day-Lite si pe al doilea Warm-Liteas vrea daca se poate sa imi explicati ce inseamna asta?

5 Editat de polar bear (2010-04-18 13:13)

Re: neoane

narcis.b A scris:

Nu facem nimic asa! Intai spui ce ai vrea sa-ti lumineze neoanele si apoi astepti sfaturi,in mare toate neoanele sunt bune ca lumineaza,deci tuburi sunt multe...

aici spui ce vrei sa iluminezi.acvariu cu ciclide,acvariu plantat,acvariu de apa sarata etc.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

6

Re: neoane

NU am inteles si din cauza aceasta nu am raspuns corect, scuze pentru asta,pai vreau sa luminez un acvariu cu discusi,(apa dulce).Am si ceva plante da vreau sa le schimb si pe acelea.

Re: neoane

Day Light ( sau Lite cum ai zis dar nu prea am vazut niciodata scris asa ) traducere mot a mot din engleaza inseamna Zi Lumina, adica lumina de zi, la pranz. Warm Light inseamna Cald si Lumina adia lumina calda, este un pic mai galbuie.

Dimensiune coloana de apa adica se refera la inaltimea stratului de apa din acvariu.

Scuze de intrebare, tu esti de nationalitate straina si inca te acomodezi cu limba romana? Sau esti roman dar certat cu scoala.  Ca sa stiu cat ma implic si cum. Fara nici o suparare.

8

Re: neoane

Sunt roman de cand ma stiu,nu sunt nici certat cu scoala,dar cred ca m-am exprimat eu gresit!

9

Re: neoane

Pentru discusi,pentru a amplifica frumosul lor colorit este indicat ca primul tub,din fata spre spate sa fie un tub cu mult albastru,asa ca daca nu ti se par scumpe cele de la Hagen sunt oky,respectiv primul sa fie Power-Glo sau Aqua-Glo(de preferat acesta) si al doilea un Flora-Glo,asta considerand ca vrei discusii pe post de trofeu,se poate si mai ieftin Aquarelle+Osram Flora