Subiect: apa filtrata

mai de mult am intrebat-o pe mama ce fel de filtrare are filtrul.(de unde bem apa,ca nu bem de la chiuveta).si mama mi-a zis ca are filtrare cu argint si este cea mai buna.acum si intrebarea:
as putea pune 10/15 litri de apa filtrata in acvariu?(acela de 100 de litri).

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2 Editat de pelly67 (2010-04-18 20:49)

Re: apa filtrata

dupa cel putin 24h, pentru eliminarea clorului, sau cu chimicale de la jbl,imediat

3 Editat de polar bear (2010-04-18 20:55)

Re: apa filtrata

nu,ca nu are clor acea apa,am si zis ca bem apa filtrata ca cea de la chiuveta contine clor sau cel putin asa mi-a zis mama(ca apa aceea filtrata nu contine clor) care nu mai stiu de unde stie si tot asa.apa de la chiuveta stiu ca se lasa 24 de ore dar ma gandeam asta filtrata cum pot proceda.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

4 Editat de robertino (2010-04-18 21:14)

Re: apa filtrata

10-15% la schimbul de apa poti pune fara probleme si direct de la chiuveta. Eu asa procedez... saptamanal schimb 25-30 litri la acvariul de 180. De 5 luni nu am observat probleme, imbolnaviri sau decese in randul pestilor. Apa trebuie sa aiba aceeasi temperatura.
In cazul schimburilor masive de apa trebuie folosita apa invechita cel putin 24 ore sau produse din comert care elimina clorul.

5

Re: apa filtrata

Din cate stiu eu, si apa filtrata trebuie verificata inainte de a fi pusa in acvariu.
E posibil odata cu filtrarea sa se elimine si elemente care nu produc efecte negative asupra pestilor.

Daca ai teste pt. apa, ar fi minunat sa pui aici niste valori si sunt sigura ca vei primi raspunsul dorit.

De exemplu la apa filtrata prin osmoza, inainte de a se introduce in acvariu, se adauga minerale, fiindca si acelea sunt eliminate prin filtrare, iar pestii au nevoie de ele.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: apa filtrata

polar bear A scris:

nu,ca nu are clor acea apa,am si zis ca bem apa filtrata ca cea de la chiuveta contine clor sau cel putin asa mi-a zis mama(ca apa aceea filtrata nu contine clor) care nu mai stiu de unde stie si tot asa.apa de la chiuveta stiu ca se lasa 24 de ore dar ma gandeam asta filtrata cum pot proceda.

aveti alta sursa de apa? dozator, sursa de adancime, de unde provine apa filtrata care nu contine clor?

7

Re: apa filtrata

Eu cred ca e doar un filtru cu argint pe teava de la robinet.... dar nu cunosc principiul de functionare al acestuia...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8 Editat de polar bear (2010-04-18 22:44)

Re: apa filtrata

pelly67 A scris:
polar bear A scris:

nu,ca nu are clor acea apa,am si zis ca bem apa filtrata ca cea de la chiuveta contine clor sau cel putin asa mi-a zis mama(ca apa aceea filtrata nu contine clor) care nu mai stiu de unde stie si tot asa.apa de la chiuveta stiu ca se lasa 24 de ore dar ma gandeam asta filtrata cum pot proceda.

aveti alta sursa de apa? dozator, sursa de adancime, de unde provine apa filtrata care nu contine clor?

aaaaaa,n-am cuvinte.nu ma pricep la asta ci tata.tata este cu chestii dinacestea.pana la urma sunt inca copil care merge la scoala(bine,acum nu va ganditi ca am 10 ani sau...),nu am propria mea casa,proprii mei bani si asa mai departe(dar am niste responsabilitati:grija pestilor,cainelui,au fost si multe alte specii de animale,pasari ranite, si mai multe).deci nu ma pricep la astea.
Lucia,din pacate nu am teste de apa.totusi,10 litri de apa in 80 de litri nu mi se pare mult.cu sau fara minerale nu cred ca este o problema.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: apa filtrata

acum si filtrul despre care va vorbeam

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: apa filtrata

alta poza

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

11

Re: apa filtrata

polar bear A scris:

acum si filtrul despre care va vorbeam

parerea mea este sa lasi apa 24 h inainte sa o pui! filtrul acela este pentru uz uman, clorul trece fara probleme.

Re: apa filtrata

mai jos.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

13 Editat de polar bear (2010-04-18 22:58)

Re: apa filtrata

si....


pelly67 A scris:
polar bear A scris:

acum si filtrul despre care va vorbeam

parerea mea este sa lasi apa 24 h inainte sa o pui! filtrul acela este pentru uz uman, clorul trece fara probleme.

ok(acum am vazut mesajul).mersi.pana la urma,tot trebuie sa o las 24 h.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

14 Editat de Lucia (2010-04-19 16:24)

Re: apa filtrata

Si eu sunt de aceeasi parere cu Paul.
Pana la urma "paza buna trece primejdia rea"...

Oricum cu 2 flacoane de 5 l de apa rezolvi ursor problema celor 10l, 24 ore... Nu ocupa chiar asa mult loc..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: apa filtrata

mda.nu ocupa.sub masa in care sta acvariul incap 12 sticle de 5 litri deci....

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

16

Re: apa filtrata

polar bear A scris:

si....


pelly67 A scris:
polar bear A scris:

acum si filtrul despre care va vorbeam

parerea mea este sa lasi apa 24 h inainte sa o pui! filtrul acela este pentru uz uman, clorul trece fara probleme.

ok(acum am vazut mesajul).mersi.pana la urma,tot trebuie sa o las 24 h.

Filtrul pe care il folosesti pentru apa potabila se pare ca este de tip "Aquator". Aceste filtre au la baza tehnologia filtrarii apei cu ajutorul elementelor filtrante din carbune activ bloc si argint. Filtrele Aquator au capacitatea de a retine suspensiile mecanice (nisip, praf si alte impuritati) mai mari de 0.5 microni, de a reduce concentratia clorului, a fierului si metalelor grele, a compusilor fenolici, de asemenea retin si distrug microorganismele din apa.
Concluzia in privinta folosirii lui pentru schimbul de apa din acvariu iti apartine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: apa filtrata

Adica un fel de apa moarta, pardon apa plata....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18 Editat de Baracuda (2010-04-19 20:04)

Re: apa filtrata

Andi66 A scris:

Adica un fel de apa moarta, pardon apa plata....

Nu tocmai, mai "da un pic din picioare", nu a murit complet lol Pentru baut este OK, in rest eu nu m-as complica s-o folosesc pentru acvariu. Tinind seama de debitul acceptabil al unui astfel de aparat, toata lumea l-ar folosi pentru schimbul de apa din acvariu. Ar disparea pina si ozmozoarele...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: apa filtrata

Teoretic ,apa ar putea fi buna de la filtrul ala,stim ca opreste suspensiile din apa,ceva metale grele,cand spun buna ma refer ca nu e mai nociva decat apa de la robinet,nu dedurizeaza,nu cred sa opreasca o cantitate semnificativa de minerale...deci nu are ce sa fie rau da nici un plus de bine nu vad,doar scurtarea vietii filtrului

20

Re: apa filtrata

cum a spus si robertino asa fac si eu schinb 20-30% din apa direct de la robinet si am si discusi si ciclide africane de 6 luni si nu am probleme cu nimic. binenteles in acvari deferite lol

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/