Subiect: substrat

salutare acvaristi am si eu o intrebare am auzit ca se poate folosi pamintul de flori in loc de substrat a incercat cineva metoda asta

2

Re: substrat

boghy1381 A scris:

salutare acvaristi am si eu o intrebare am auzit ca se poate folosi pamintul de flori in loc de substrat a incercat cineva metoda asta

depinde de unde ai auzit? decat sa dereglezi biotopul mai bine starteaza acvariul cu metodele deja verificate. in principiu se poate dar dupa o preparare speciala a pamantului!

3 Editat de Baracuda (2010-04-20 15:16)

Re: substrat

boghy1381 A scris:

salutare acvaristi am si eu o intrebare am auzit ca se poate folosi pamintul de flori in loc de substrat a incercat cineva metoda asta

Cu multi ani in urma (20-30) unii acvaristi foloseau metoda. In prima instanta rezultatele erau bune, dar dupa citeva luni, pamintul mucegaia si elibera gaze toxice in acvariu. Nu mai vorbesc de cazurile in care trebuia sifonat substratul sau se planta/muta o planta, apa devenea pentru citeva zile mizerabila. Eu nu cunosc ca in perioada respectiva, cineva sa fi fost multumit pe termen lung de folosirea pamintului. Asta este motivul pentru care, pe scara evolutiei, s-a inceput folosirea turbei, pina la aparitia substraturilor speciale, din zilele noastre.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de narcis.b (2010-04-21 00:22)

Re: substrat

Cu mult timp in urma,tineam in acvarii substrat bricolat,e drept pe atunci nu erau plante cu necesar asa ridicat,dar pot spune ca cresteau cripticorinele si echinodorusii la greu,fara aditie de CO2,fara fier,fara macro.Chiar aratau super bine se dezvoltau frumos.Reinoiam substratul la 8-9 luni.Compozitia era intradevar primitiva,0 parte pamant de florarie,o parte argila galgena si o parte nisip de rau,amestecate bine peste care puneam 4-5 centimetri de nisip de rau granulatie mai mare3-4mm.Totusi nu inteleg de ce s-ar chinui cineva sa faca un substrat instabil,cand exista atatea variante de fertilizare in comert la preturi bune,unde mai pui ca stabile,cum ar fi JBL-ul...

5

Re: substrat

Si ca o idee, un pret ptr un substrat (punga de 5kg) daca se poate?denumiri:P

Multumesc,
Catalin

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

6

Re: substrat

Lamuriti-ma si pe mine va rog ca sunt un pic confuz. Cum e mai bine sa am doar substrat, doar petris sau combinat primul nivel substratul si al doilea pietrisul ca am vazut multe poze in care era doar substrat (momentan am Manado de la JBL  si pietris 1-3mm). Multumesc

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic