1 Editat de Baracuda (2010-04-21 13:29)

Subiect: Skimmer

Ce efecte (pozitive si negative) poate avea un skimmer folosit intr-un acvariu de apa dulce, plantat, populat cu discusi? Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

2

Re: Skimmer

In afara de a inlatura pelicula de biofilm ? Nu-mi dau seama ce alt efect pozitiv ar putea avea, cat despre cele negative....pas.

3 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:23)

Re: Skimmer

Avatar A scris:

In afara de a inlatura pelicula de biofilm ? Nu-mi dau seama ce alt efect pozitiv ar putea avea, cat despre cele negative....pas.

Sa vedem daca preia cineva "pas-ul"... Am primi cadou (in necunostinta de cauza) un astfel de skimmer, arata parca este produs la NASA, ma straduiesc sa-i dau o sarcina in acvariul meu

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Skimmer

bradraqua A scris:
Avatar A scris:

In afara de a inlatura pelicula de biofilm ? Nu-mi dau seama ce alt efect pozitiv ar putea avea, cat despre cele negative....pas.

Sa vedem daca preia cineva "pasul"... Am primi cadou (in necunostinta de cauza) un astfel de skimmer, arata parca este produs la NASA, ma straduiesc sa-i dau o sarcina in acvariul meu

Radule pai daca arata ca la NASA poate e bun....in loc de LNB la antena! smile am si eu o roaba de "cadouri" din aste tip NASA care stau prin debara aruncate fiindca nu le gasesc rostul!

5

Re: Skimmer

Pot sa-ti mai spun ca acest skimmer http://cgi.ebay.com.my/Surface-skimmer- … 0440302654 are doar feedback'uri pozitive din partea celor care l-au folosit, poate nu are niciun efect negativ ca altfel...auzeam si eu, si pe mine ma intereseaza doar ca dureaza shippingul. Poate am sa dau o comanda la un moment dat.

P.S: lui Timi trebuie sa-i ajunga sau poate i-a ajuns deja comanda...

6

Re: Skimmer

pelly67 A scris:
bradraqua A scris:
Avatar A scris:

In afara de a inlatura pelicula de biofilm ? Nu-mi dau seama ce alt efect pozitiv ar putea avea, cat despre cele negative....pas.

Sa vedem daca preia cineva "pasul"... Am primi cadou (in necunostinta de cauza) un astfel de skimmer, arata parca este produs la NASA, ma straduiesc sa-i dau o sarcina in acvariul meu

Radule pai daca arata ca la NASA poate e bun....in loc de LNB la antena! smile am si eu o roaba de "cadouri" din aste tip NASA care stau prin debara aruncate fiindca nu le gasesc rostul!

Nu ma las pina nu-i gasesc o intrebuintare, alta decit inlaturarea peliculei de biofilm. Am ceva idei, il voi exemina in amanuntime (l-am primit ieri) si te asigur ca il voi folosi. Sper in continuare sa primesc niste informatii de la cei care poate il folosesc in bazine cu apa dulce.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:32)

Re: Skimmer

Avatar A scris:

Pot sa-ti mai spun ca acest skimmer http://cgi.ebay.com.my/Surface-skimmer- … 0440302654 are doar feedback'uri pozitive din partea celor care l-au folosit, poate nu are niciun efect negativ ca altfel...auzeam si eu, si pe mine ma intereseaza doar ca dureaza shippingul. Poate am sa dau o comanda la un moment dat.

P.S: lui Timi trebuie sa-i ajunga sau poate i-a ajuns deja comanda...

Din pacate feedback-ul vine cu preponderenta de la cei care au acvarii marine. Cit despre shipping, poate daca vrei ceva cu totul special... Se gasesc si la noi, pot fi procurate in timp scurt

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Skimmer

Nu neaparat Radu, si cei cu acvarii de apa dulce l-au folosit smile acum vezi tu...rau nu are ce sa faca, asta-i clar !

9 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:36)

Re: Skimmer

Avatar A scris:

Nu neaparat Radu, si cei cu acvarii de apa dulce l-au folosit smile acum vezi tu...rau nu are ce sa faca, asta-i clar !

Am inteles, dar mie mi se pare derizoriu sa-l folosesc numai pentru pelicula de biofilm, vorba cuiva de aici de pe forum: servetele de hirtie sunt "medicamentul". Astept un crescator de discusi sa-si spuna parerea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Skimmer

Eu momentan cu servetelele de bucatarie remediez problema ...4 lei doua role smile care ma tin vreo 4saptamani...

11

Re: Skimmer

Avatar A scris:

Eu momentan cu servetelele de bucatarie remediez problema ...4 lei doua role smile care ma tin vreo 4saptamani...

Atunci, in cazul tau ar merita sa dai 32 lei pe un skimmer, care culmea in pretul asta are si pompa cu ace.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:43)

Re: Skimmer

Despre acesta este vorba "Resun SK-05"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Skimmer

Complex. Il folosesti doar cand e nevoie presupun...

14

Re: Skimmer

bradraqua A scris:

Despre acesta este vorba "Resun SK-05"

mama ce scula!...Radule nu te lasa folosestel!

15 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:55)

Re: Skimmer

Avatar A scris:

Complex. Il folosesti doar cand e nevoie presupun...

Pai asta este, nu stiu daca este nevoie :ol: si la ce ar fi nevoie. Astept Fat-Frumosul pe cal alb... sa ma lumineze lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Baracuda (2010-04-21 15:59)

Re: Skimmer

pelly67 A scris:
bradraqua A scris:

Despre acesta este vorba "Resun SK-05"

mama ce scula!...Radule nu te lasa folosestel!

Nu e frumos ce am facut (e cadou) dar m-am interesat si "scula" costa 32 lei, asa ca nu stiu ce sa spun... o fi mare scula?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Skimmer

Citisem undeva ca sunt doua tipuri de skimmer, iar cel pentru acvariile marine nu se numeste "surface skimmer" ci "protein skimmer".

18

Re: Skimmer

Nu ai ce sa faci cu el, este pt. marine, nu are legatura cu surface skimmer.

19

Re: Skimmer

Avatar A scris:

Citisem undeva ca sunt doua tipuri de skimmer, iar cel pentru acvariile marine nu se numeste "surface skimmer" ci "protein skimmer".

Numele complet al "sculei" este: "Spumator Resun Protein Skimmer"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Skimmer

E clar, e de marine atunci smile vorba lui Timi.