Subiect: comportament normal/ciudat sau dovada de inteligenta?

deci,cred ca multi dintre voi stiti ca am 3 carasi,ei binee,cand am cumparat 2 ghivece de plante,stiti,ghivecele acelea sunt mici din ceramica,am pus de curiozitate in acvariu sa vad daca ancistrusii fac ceva,ei bine,carasii au luat fiecare cate o pietricica in gura si au scoso exact in interiorul ghiveciului si au continuat asa pana au umplut ghivecele(de 2 mm era o pietricica,mai pe inteles,cine are dupla aground stie cat este o pietricica mica) ,dupaceea au continuat sa puna pietricele pe langa ghivece pana lea "ingropat" in substrat.deci,dupa ce au inceput ei toate alea,dupa 10 minute ma uitat dupa ghivece,parca si ziceai ca au fost scoase ghivecele din acvariu.am facut in substrat 3 gaurele pe care caraseii le-au umplut cu pietris.
Acesti carasi chiar sunt destepti?de ce ar face asta?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

2

Re: comportament normal/ciudat sau dovada de inteligenta?

Eu spun ca e clar... comportament normal.... smile lol Si ai mei fac la fel.. ba mai nou mai joaca fotbal si cu melcii... smile si culmea melcii nu par deranjati... lol

Si ei se stiu juca,... si stiu sa se faca iubiti!... smile

Si eu mai cred... ca sunt destepti... macar atat cat sa te faca sa te atasezi de ei... si sa ramana pentru totdeauna in inima ta... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3 Editat de polar bear (2010-04-25 23:41)

Re: comportament normal/ciudat sau dovada de inteligenta?

am uitat sa zic:cand bag mana in apa,caraseii se baga printre fiecare deget,se baga in mana,ma ciupesc.....

lucia:
1.acum am vazut mesajul
2.ai dreptate
3.acestor carasei le place sa fie magaiati pe cap smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.