1 Editat de polar bear (2010-05-03 21:19)

Subiect: prepelite

cam ce mananca prepelitele?am auzit ca nu mananca chiar orice.ele or sa migreze toamna in alte tari?(bine,stiu ca vi se pare aceasta intrebare stupida dar stiam ca sunt pasari calatoare....)
Imi puteti da mai multe date?maine voi avea maine 2 puisori de 6 sap.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: prepelite

nimic? sad

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: prepelite

cauta si tu pe google,pe forumurile dedicate..asta e forum de acvaristica deci despre perepelitele mai greu...eu stiu ca au un gust foarte bun,recomand lol:lol::lol:

Re: prepelite

am cautat pe google dar nu prea unt ultumota de ce am gasit.o sa mai caut.....

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

5

Re: prepelite

papadie big_smile eu asta le dadeam si erau f fericite
luam si adunam frunze din fata scarii, le spalam, le uscam bine bine de tot, dc erau ude nush ce probleme le putea cauza, si gata big_smile dar mi-au disparut sad( si urlau la 5 dimineata, cocosii cred ca erau gelosi pe ele

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: prepelite

depinde ce prepelitze ai sunt 2 feluri...salbatice si domestice...ai dinacelea  gri cu pete albe sau maro si mici?

Re: prepelite

maro si mici.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: prepelite

Am tinut prepelite outoare aproape 2 ani cat am lucrat intr-un oras langa mures (ludus).
Le dadeam o hrana preparata dupa o reteta (daca ai nevoie iti trimit), PVM. Se gasea si de cumparat dar era mai scumpa! Oricum, baza sunt fainurile!

De migrat cele salbatice migreaza. Cele domestice au nevoie de o temperatura in jur de 20 grade. Sub 10 grade se apuca sa naparleasac si nu mai oua. Este suficient ca asta sa se intample o singura noapte! Sau daca sunt invatate cu lumina aprinsa si uiti sa o stingi din greseala noapte...se poate intampla!

De ce ai nevoie de inf despre ele?
Daca ai nevoie de mai mult iti spun!

P.S.
Daca as mai avea unde, as creste si acum! Sunt mai mult decat rentabile! Cresc rapid, oua repede, au o carne super, un raport carne / os foare mare, etc...!

Re: prepelite

ciprian01 A scris:

De migrat cele salbatice migreaza. Cele domestice au nevoie de o temperatura in jur de 20 grade. Sub 10 grade se apuca sa naparleasac si nu mai oua. Este suficient ca asta sa se intample o singura noapte! Sau daca sunt invatate cu lumina aprinsa si uiti sa o stingi din greseala noapte...se poate intampla!

lumina?bec?eu aveam de gand sa le tin in curte.le-am facut o cusculita si nu le vreau pentru carne sau oua(am alergie la oua,orice tip de ou),le vreau ca animale de companie.deci,daca iarna naparlesc si nu mai se oua,nu e nici o problema.

apropo,Ciprian,imi poti da reteta?aici sau prin pm,nu conteaza.mai bine aici ca daca se mai gandeste cineva sa isi i-a prepelite sa stie si el ce sa le mai dea de mancare.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.