1

Subiect: papagal bolnav

buna. am 2 papagali portocalii si unul din ei are pe corp pete negre... ce as putea sa ii fac ? nu se comporta ciudat nnu da semne de oboseala doar acele pete.

2

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

buna. am 2 papagali portocalii si unul din ei are pe corp pete negre... ce as putea sa ii fac ? nu se comporta ciudat nnu da semne de oboseala doar acele pete.

Nu e vorba de boala, petele apar din cauza stresului. Dispar la fel de repede, daca pestii au conditii optime de trai. O cauza secundara ar putea fi efectul hormonilor de culoare, cu care sunt adesea injectati acesti pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: papagal bolnav

nu vad de ce ar fii stresat doar unul din ei dar sa stii ca am observat ca e mai timid decat celalalt ..adica daca ma apropii de acvariu se ascunde si iese mai greu .. .. cat de culoare eu stiam ca cei portocalii si cei rosii nu au probleme.

4 Editat de Baracuda (2010-05-04 15:58)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

nu vad de ce ar fii stresat doar unul din ei dar sa stii ca am observat ca e mai timid decat celalalt ..adica daca ma apropii de acvariu se ascunde si iese mai greu .. .. cat de culoare eu stiam ca cei portocalii si cei rosii nu au probleme.

Cred ca nici ei nu ar vedea motivul pentru care tu ai fi stresat lol Cu timpul, ambii se vor obisnui, si-ti vor minca din mina, daca vei dori asta. Cit despre culoare, mai nou, cei care nu au culori intense, asa cum se doreste spre a fi vinduti mai usor, sunt "ajutati" prin injectarea de culoare. Am pomenit aceasta varianta ca fiind posibila nu neaparat reala in cazul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: papagal bolnav

Eu ma gandesc sa nu fie din cauza calitatii apei...

La cat timp schimbi apa in acvariu?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: papagal bolnav

cam o data pe saptamana cand si aspir pietrisul. daca era ceva de apa ma gandesc ca ar fii amandoi cu aceleasi simptome.

7

Re: papagal bolnav

Stii cum e... si intre oameni sunt mai rezistenti, si intre pestisori...

Eu ma gandeam sa nu fie vreo intoxicatie .. de aceea te-am intrebat la cat timp schimbi apa.....
Din ceea ce am citit eu, atunci apar pete negre pe pestisori... sau exact cum spunea Radu (bradraqua).. e posibil sa-i si fi cumparat asa...

Poate ca ar fi mai bine sa ne mai dai niste detalii...

Cati litri are acvariul?
Cu ce e populat?
Ce sistem de filtrare?

Stresul unui pestisor, poate surveni in urma multor factori... stresul duce la scaderea imunitatii si e predispus sa se imbolnaveasca...
De asemenea ar ajuta si o fotografie.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: papagal bolnav

cand l`am luat avea o dungulita mica ..da ma gandeam acum... poate nu`i place ca nu e destula lumina pentru ca de cand mi s`a ars un neon au inceput sa`i apara petele.. se poate ?

acvariu e de 200l
am in el 2 pleco . 2 papagali si mai 2 ciclide dar nu stiu denumirea exact
ca sistem de filtrare am 2 filtre interne un fan3 si unul mai mic (o sa imi iau unul extern cat de curand)

9 Editat de Lucia (2010-05-04 17:27)

Re: papagal bolnav

E posibil sa fie din cauza faptului ca s-a ars neonul...

Chiar zilele trecute am citit pe internet despre celulele cromatofore din piele, care se "ocupa" de culoarea pestilor... Si acolo era mentionat faptul ca intensitatea luminii si perioada de iluminat poate influenta culoerea pestelui...

Atunci, e posibil sa fie si din cauza asta. Numai ca logica ne spune, ca ar fi afectati amandoi...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: papagal bolnav

maine cumpar altul ca nu aveau pe stoc si o sa vad daca e sau nu asa ..
am incercat sa fac poza dar nu am reusit ca se ascunde, o sa mai incerc.

11

Re: papagal bolnav

am reusit cat de cat sa fac poza.

12

Re: papagal bolnav

2

13

Re: papagal bolnav

si ceilalti..

14

Re: papagal bolnav

Uite ce am gasit eu in ghidul de la Sera:

"Pigmentare nenaturala a pestilor, inegrire; pestii se speri usor, daca ciocaniti cu degetul in geamul acvariului, pestii intra in panica > intoxicatie cronica

Exista in acvariu obiecte decorative ce elibereaza toxine?
R: Indepartati obiectele respective, schimbati apa si filtrati prin filtru de carbune activ
Exces de cupru sau clor?
R: Schimbati apa, adaugati o doza dubla de Sera Aquatan, daca apa miroase a clor, folositi Sera Clorvec
Reteua de alimentare cu apa contine toxine din mediu, dezinfectanti sau detergenti?
R: Filtrati apa de robinet prin sera super carbon (filtru de carbune activ) timp de 24 ore inainte de folosire"


Eu am reprodus ceea ce era scris acolo... in ideea ca te va ajuta pe tine sau altii care se vor lovi de "pete negre"...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: papagal bolnav

din cate stiu eu lemnul elibereaza tanin dar nu e toxic .. si tot nu imi e clar de ce doar un peste e asa..

16 Editat de Baracuda (2010-05-05 10:51)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

din cate stiu eu lemnul elibereaza tanin dar nu e toxic .. si tot nu imi e clar de ce doar un peste e asa..

Dezvoltam:
1. Ciclidele "papagal" sunt singurii pesti care pot fi afectati de boala "black spot" - pata neagra. Este o boala foarte frecventa in rindul acestor pesti. Boala poate fi rezultatul conditiilor neprielnice din acvariu, care genereaza stres, in consecinta slabirea sistemului imunitar. O data cu imbunatatirea conditiilor, boala intra in remisie si dispare dupa citeva zile. Aparitia petelor negre poate fi si semnul intrarii pestelui in perioada de reproducere (iti doresc ca aceasta varianta sa fie valabila in cazul pestelui tau).
2. Ce peste este acela care apare in partea de jos a fotografiei, alaturi de papagal? Daca este asa cum imi imaginez - un ciclid african, ai o problema. O lamurim daca am dreptate...
3. Cu lemnul si cu taninul nu ai nicio problema, lemnul contribuie la mentinerea unui pH scazut/moderat.
4. Pietrisul din acvariu este prea mare, atit pentru pestii pe care ii ai, cit si pentru plante.
P.S. Asa cum a spus si Lucia la un moment dat, nu este obligatoriu ca ambii papagali sa se manifeste identic, depinde de constitutia fiecarui individ, modul in care este afectat de o boala (lege universal valabila pentru tot ce este viu)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: papagal bolnav

da este un ciclid afican. i`am luat pe toti din acelasi acvariu si nu au probleme unul cu altul.
pietrisul este 4-8mm . Nu cred ca are cum sa intre in perioada de reproducere asa de tanar ..(are cam 8cm)

18 Editat de Baracuda (2010-05-05 13:53)

Re: papagal bolnav

sologsx A scris:

da este un ciclid afican. i`am luat pe toti din acelasi acvariu si nu au probleme unul cu altul.
pietrisul este 4-8mm . Nu cred ca are cum sa intre in perioada de reproducere asa de tanar ..(are cam 8cm)

Sa nu ma intelegi gresit dar am impresia ca esti foarte reticent la informatiile pe care le primesti. Atitudinea este acceptabila pina la un punct si chiar obligatorie in sensul utilitatii selectiei. Am tras aceasta concluzie (repet, poate este gresita), in urma faptului ca de fiecare data, demolezi cel putin partial informatiile pe care le primesti. Probabil ca pestii nu vor avea probleme unul cu celalalt, sigur este faptul ca au nevoie de conditii diferite, te las de data asta sa le aflii pe cont propriu. Dimensiunea nu este intotdeuna hotaritoare in ceea ce priveste "apetitul sexual". Ai scapat din vedere faptul ca pestele poate fi tarat din punct de vedere al dezvoltarii dimensionale. Asta nu il impiedica sa manifeste dorinta de imperechere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: papagal bolnav

poti sa ma lamuresti tu in legatura cu conditiile ? si pana la urma e prea mare pietrisul ?

daca imi spui ca am gresit o sa incerc sa repar greseala, dar trebuie sa ma ajuti

20

Re: papagal bolnav

eu am vazut la 3 magazine acvarii cu cele 2 specii ..si am si intrebat si mi sa zis ca e ok ..