Subiect: acvariu din piatra neamt

am sa incerc sa descriu putin acvariu pe care il am.
dupa cum se vede si din samnatura e ceea mai ciudata combinatie care se putea realiza vreodata. stiu ca o sa radeti dar asta e. am incercat sa "pacalesc " natura si se pare ca am reusit.
vreau sa spun ca am acvariu de la inceputul lui septembrie, si ca fiecare acvarist am patito si eu cu moartea in masa din cauza grisului, au ramas doar o pereche de guppy si una de platy.
initial ma cam dezamagisem, dar am mai incercat inca o data si am reusit.
stiu ca nu sunt compatibili guppy cu caraseii si nici masculii de betta nu se tin doi in acelasi acvariu , la mine sau acomodat foarte bine.
am sa incerc sa pun un video facut cun acvariu si niste poze, sa vad daca reusesc.

Re: acvariu din piatra neamt

asa arata acvariul meu

Re: acvariu din piatra neamt

astept paresi si opinii fara suparare
tin sa spun faptul ca am studiat binisor aproape totul despre acvaristica inainte sa incep.
am mai avut acum cativa ani acvariu era ceva de vreo 150 litri dar nu am spatiu momentan pentru el, am avut acvariu din 1883 pana in 1998 cand a trebuit sa plec in italia si nu am mai putut sa tin acvariu.
am o colectie de articole de acvaristica pentru cei interesati si care au nevoie de ele, am sa le pun pe forum si cine vrea se poate autoservii.
am uitat sa va spun acum sunt tatic de la doua fatari de guppy ( am 18 pui ) si de la platti (am 15 pui) si vreau sa incerc acum si cu betta. sper sa reusesc.

Re: acvariu din piatra neamt

pui de platty

5

Re: acvariu din piatra neamt

Parerea mea este ca ai de lucrat ceva mai mult la acvariu.
Mai ales ca ai zis ca ai studiat .......
Opinia mea ..,,Contra ''(daca studiai nu arata asa )
Fara suparare asta e parerea mea ,inportant este sa iti placa tie

Nu lasa pe maine ce poti face azi

Re: acvariu din piatra neamt

nu e nici o suparare . am spus si o mai repet, sunt deschis la pareri pro si contra.
problema e ca la multi altii de timp si nu in ultimul rand de bani.
sunt si eu constient de faptul ca e foarte mult de treaba.
sincer am privit si eu mai atent si mi-am dat seama ca pe parte de aranjamente sta f.f.f.f. prost.
multumesc pentru "critici" , o sa i-mi fac timp sa-mi corectez greselile.

7

Re: acvariu din piatra neamt

m_ionut2007 A scris:

nu e nici o suparare . am spus si o mai repet, sunt deschis la pareri pro si contra.
problema e ca la multi altii de timp si nu in ultimul rand de bani.
sunt si eu constient de faptul ca e foarte mult de treaba.
sincer am privit si eu mai atent si mi-am dat seama ca pe parte de aranjamente sta f.f.f.f. prost.
multumesc pentru "critici" , o sa i-mi fac timp sa-mi corectez greselile.

facem schimb de plante?... imi place planta ta din mijloc si nu gassesc penicaieri

Re: acvariu din piatra neamt

pai de unde esti?
se poate rezolva, si eu caut ceva plante ce nu le gasesc pe aici.

Re: acvariu din piatra neamt

salut. Acvariile arata bine, DAR 4 carasi in 50 L e cam ciudat. Sa nu mai zic de 6 masculi de betta yikes
daca tie iti place si pestii nu se omoara e perfect. totul e sa ai grija de nevoile fiecarui peste.
Un alt exemplu ar fii carasi au nevoie de 18-24 grade si betta de 25-30 deci e cam ciudata combinatia. tongue

10

Re: acvariu din piatra neamt

Mai devreme sau mai tarziu vor aparea probleme. Sunt MULT prea multi pesti pentru 50 de litri.

Re: acvariu din piatra neamt

aveti dreptate.
am sa fac putina "curatenie " in acvariu. am sa scap de carasei, ii luasem initial pentru ca a vrut sotia.
cat despre batalie intre ei nici nu e vorba. am sa pun un filmulet cu ei sa vedeti comportamentul, sunt 3 masculi si 3 femele la betta.
singuri mai rai is cei 2 Labeo Bicolor care din pacate o sa trebuiasca sa ii scot.

12

Re: acvariu din piatra neamt

Salut,

O remarca as avea si eu. Te rog scoate cochiliile alea de scoici, si melci, nu au ce cauta intr-un bazin cu apa dulce. Se pare ca nu te-ai documentat cum trebuia, sau de unde trebuia.

O zi buna!

Re: acvariu din piatra neamt

am vorbit cu cineva astazi si imi aduce un alt acvariu, putin mai mare aproximativ 100 litri, zilele urmatoare in care am sa transfer doar cativa din pestisorii care ii voi tine.
atunci cand va fi gata am sa pun poze cu el si sper sa fie mai bine.

PS: am scos astazi si cochiliie.

14

Re: acvariu din piatra neamt

lasa-l la ciclat si pe urma muta pestii wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: acvariu din piatra neamt

tocmai de asta dureaza asa de mult.
acvariul a sosit pe 23-02 seara, pe 24 lam pus la ciclat si cred ca pe la jumatatea lui martie daca ii pun.
dimensiunile sunt 70/35/40 ( circa 98 litri)
las sa treaca macar 2 saptamani.
pesti vor ramane doar cativa si o sa trebuiasca sa mai caut ceva plantute.

Re: acvariu din piatra neamt

fratilor , sa nu ma bateti.
nu am mai avut rabdare sa il mai las la ciclat aseara am bagat pestisorii in nou acvariu.
sper sa nu fi facut o prostie, am sa fac ceva poze astazi sa le pun pe site.
imi cer scuze ca nu e gata, stiu ca mai am de treaba, sper sa fie un inceput bun

Re: acvariu din piatra neamt

Asteptam pozele si apoi ne putem exprima.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu din piatra neamt

am facut cateva poze cu acvariu, imi cer scuze pentru calitatea pozelor nu sunt de cea mai buna calitate

Re: acvariu din piatra neamt

inca una

Re: acvariu din piatra neamt

in legatura cu partea din spatele acvariului trebuie sa ii pun un autocolant cred ca alb sau albastru