1 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:34)

Subiect: Iluminare.. lumeni pe litru

:fmad

2 Editat de Avatar (2010-05-05 14:55)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Acvariu 84litri brut, ~72 net:

Osram Cool DayLight 865/18W T8 - 1350 lm
Osram Cool DayLight 865/18W T8 - 1350 lm
Osram Fluora 77/18W - 550 lm

Rezulta: ~ 45 lm/l




Acvariu 37litri brut, ~28 net:

Osram Cool DayLight 865/18W T8 - 1350 lm
Osram Fluora 77/18W - 550 lm

Rezulta: ~67 lm/l (lampa e asezata la 10cm deasupra apei)

3

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Grija cu ce zici!, ca nu zici bine. Tu ai un numar total de lumeni al tubului, cel putin exprimarea este gresita si la plante mai e o problema: nu se iau numai lumenii in calcul, ci spectrul clorofilei si se realizeaza un numar de lumeni pe spectrul necesar tie.

4 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:35)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

:fmad

5

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Cred ca la mine s-a referit, ca am scris la fiecare tub cati lm/litru are ...cred

6

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Grija cu ce zici!, ca nu zici bine. Tu ai un numar total de lumeni al tubului, cel putin exprimarea este gresita si la plante mai e o problema: nu se iau numai lumenii in calcul, ci spectrul clorofilei si se realizeaza un numar de lumeni pe spectrul necesar tie.

dac iti dau niste date preliminare imi poti face un calcul cam cat mi-ar trebui?

7 Editat de narcis.b (2010-05-05 15:08)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Mult subiectivism in topicul asta merlin,de exemplu eu in primele 2 luni de viata a unui nou setup,merg cu multa lumina adica cca 80lumeni/litru,am si o motivatie,nu-mi plac acvariile goale si cum nu obisnuiesc sa achizitionez plante in cantitate mare,prefer sa le cresc eu ,Umbrosumul meu ala multul a plecat de la un singur fir si ala avea 5 cm smile ratacit in urma achizitionarii de Glosso,sigur ca e riscant sa mergi cu asa lumina mai ales la un acvariu nou si cu putine plante,dar imi doresc sa le fac doldora de tot ce le trebuie si sa se inmulteasca rapid,cu riscul de a ma lupta cu algele,lucru relativ des  in inceputurile mele de setup,dar poate imi si place aceasta provocare( mai putin cu Cladoflora).Odata plin acvariul,reduc lumina si nu imi mai bat capul asa mult cu el,asta pentru ca incepe sa mearga de la sine,deci reduc lumina la 65lumeni/litru,de obicei prefer intre 6500 si 8500K,mai rar 10000K.
Asta e motivul pentru care zic ca e mult subiectivism,viata la modul general nu poate fi trecuta printr-un tipar,sigur relatia ideala fertilizant/lumina/CO2 toti o vrem,ea poate fi aproximata doar din aproape in aproape si evident de experienta celui ce incearca acest lucru.
Deci nu stiu sa zic ce cantitate de lumina am eu,acum pot spune ca am 65lumeni pe litru.
Da observatia ta '"W" versus "lumeni" e pertinenta mai ales de cand au aparut T5 urile si HQurile

8 Editat de catag (2010-05-05 15:05)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Fiecare producator specifica numarul de lumeni pe care il emite tubul in toate partile. Nu are de unde sa stie cati litri are acvariul tau ca sa iti dea lumeni/l. Deci greseala dumitale este ca ai spus ca ai 600 lumeni /l, etc in loc sa spui ca tuburile emit 600 lumeni. Iar in legatura cu spectrul clorofilei indiferent de planta e acelasi, doar cerintele de intensitate difera.

Da pely67 te pot ajuta.

9

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Fiecare producator specifica numarul de lumeni pe care il emite tubul in toate partile. Nu are de unde sa stie cati litri are acvariul tau ca sa iti dea lumeni/l. Deci greseala dumitale este ca ai spus ca ai 600 lumeni /l, etc in loc sa spui ca tuburile emit 600 lumeni. Iar in legatura cu spectrul clorofilei indiferent de planta e acelasi, doar cerintele de intensitate difera.

Da pely67 te pot ajuta.

ce date trebuie raportate?

10

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Fiecare producator specifica numarul de lumeni pe care il emite tubul in toate partile. Nu are de unde sa stie cati litri are acvariul tau ca sa iti dea lumeni/l. Deci greseala dumitale este ca ai spus ca ai 600 lumeni /l, etc in loc sa spui ca tuburile emit 600 lumeni. Iar in legatura cu spectrul clorofilei indiferent de planta e acelasi, doar cerintele de intensitate difera.

Da pely67 te pot ajuta.

Mie imi era adresat postul? smile Eh te rog sa ma scuzi,deci colegi de forum,prieteni am emis o gresala!,cu adanca jena recunosc gresala,ca urmare a vocabularului meu usor redus,sarac,trebuie sa aduc o erata,multumita colegului Catag: Deci NU AM 65Llumeni /litru ci ,dealtfel si varianta corecta(fara sa suni un prieten smile ) TUBURILE MELE EMIT cu oarece bunavointa e drept,65 lumeni/litru ...direct,dar direct spre plantute! ...SI gata! smile Multumesc Catag!
Scuze merlin smile

11

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Era dedicat colegului merlin21, dar daca vrei sa ma leg si de ce ai zis tu, ti-asi spune ca nu toata cantitatea de lumina emisa de tub in 360 grade ajunge pe plantutele tale tongue big_smile ,ci doar o parte.

12

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Era dedicat colegului merlin21, dar daca vrei sa ma leg si de ce ai zis tu, ti-asi spune ca nu toata cantitatea de lumina emisa de tub in 360 grade ajunge pe plantutele tale tongue big_smile ,ci doar o parte.

Aia e clar.

13

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Asa? si cam care parte? sigur poti sa-mi faci si un calcul asupra cantitatii,nu-mi pun problema asta!Dar altfel cum sa faci calcul de proportii asupra iluminarii,sau mai exact in ce termeni sa faci comparatia ,dac vrei,asupra luminii din acvariu,excluzand ecuatii academice,asa ceva mai usor pentru noi astia mai plebei ? smile

14

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

narcis.b A scris:

Asa? si cam care parte? sigur poti sa-mi faci si un calcul asupra cantitatii,nu-mi pun problema asta!Dar altfel cum sa faci calcul de proportii asupra iluminarii,sau mai exact in ce termeni sa faci comparatia ,dac vrei,asupra luminii din acvariu,excluzand ecuatii academice,asa ceva mai usor pentru noi astia mai plebei ? smile

cred ca voi doi daca v-ati uni fortele l-ati sparge la nas si pe knott si pe amano si pe toti.....

15

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Cam 30% din cantitatea de lumina emisa de catre tub ajunge in apa efectiv, si aici mai intra in calcul si coloana apei (clar la un acvariu cu coloana de apa mai mare ajunge o cantitate mai mica pe fund).

16

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Cam 30% din cantitatea de lumina emisa de catre tub ajunge in apa efectiv, si aici mai intra in calcul si coloana apei (clar la un acvariu cu coloana de apa mai mare ajunge o cantitate mai mica pe fund).

hai ca o tai la culcare.....

17 Editat de catag (2010-05-05 15:37)

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Hai ca te intinzi cu limbajul,.. asta daca te refereai la mine.

18

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

catag A scris:

Hai ca te intinzi cu limbajul,.. asta daca te refereai la mine.

te ce trebuie sa te simti mereu ofensat?....incearca sa citesti printre randuri, ai sa vezi....vei zambi!

19

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Adica nu se pricepe paul la astea ...prea multa teorie cand plantele lui o duc bine si fara lol

Auuuuuuuuuuuuu

20

Re: Iluminare.. lumeni pe litru

Avatar A scris:

Adica nu se pricepe paul la astea ...prea multa teorie cand plantele lui o duc bine si fara lol Auuuuuuuuuuuuu

ale mele sunt plante ....miner! cu 15W/54l scot saptamanal un lighean si il dau da pomana!o fi de la chimicale?