1 Editat de cipirix (2010-05-07 12:42)

Subiect: Guppy si Neoni

Buna ziua.

Sunt un incepator in acet domeniu. Am un acvariu de 40L in care am avut 10 guppy si 10 neoni. Spun am avut 10 guppy deoarece au in ceput sa moara rand pe rand cate 1 guppy.
Din clipa in care am adus neoni in acvariu guppy au tecut in partea superioara a acvariului apoape de suprafata, dupa cara au inceput sa maora rand pe rand.
Sintomele erau urmatoare:
-peste bolnav statea pe dunga, misca din coada si branhi
-1 pesta nu ma dadea de loc din coada

Temperatura in acvariu este de 25 grade, am 2 pompe de filtrare si cu barbotare de aer,neon pentru lumina artificiala, cateva plante, pietris pe fund (cumparat de la magazin).

Ma puteti ajuta cu acesta dilema.

P.S.
Guppy nu sunt luati din acelsi loc ca sa pot sa banuiesc vanzatorul.

Re: Guppy si Neoni

Guppy oricum sunt pesti de partea superioara a bazinului...e normal sa stea mai mult spre suprafata apei. Probabil atunci cand ai adus neonii, a sosit si o boala cu ei...despre neoni nu am inteles, au murit si ei sau inca traiesc?
Detalliile date despre simptome sunt cam vagi...nu prezinta si simptome externe gen puncte albe, fungus, aripioare zdrentuite?
O cauza ar mai putea fi calitatea apei ( nu ai pomenit daca acvariul a fost ciclat inainte de a introduce pestii) si pentru a o verifica poti folosi niste teste de apa.
Daca tot nu vezi alte simptome iar parametrii apei sunt ok, poti folosi Sera Ominpur, e pentru un spectru la larg de boli...dar atentie ca poate deteriora frunzele mai moi ale plantelor.

3

Re: Guppy si Neoni

Neonii nu au absolut nimic. Numai guppy mor pe capete in dimineata sta am vazut inca 1 care incepe sa steie pe dunga. Nu am observat puncte sau aripioare.  Daca moare si acesta de azi ma uit dupa puncte

4 Editat de catag (2010-05-07 13:08)

Re: Guppy si Neoni

Eu asi pune pe primul loc suprapopularea si de acolo intoxicatie cu no2,nh4 sau poate chiar no3 daca e ciclat dar e mai putin probabil sa ajungi la valori periculoase de nitrati; lipsa plantelor (sau prea putine, in caz ca ai, ca nu ai pomenit nimic de ele); filtrarea deficitara sau poate neciclarea, iar daca e ceva boala da si tu mai multe detalii (cum respira, cum e abdomenul, ce culoare au pestii, cum sunt aripioarele, cu ce ii hranesti, etc).

5 Editat de robertino (2010-05-07 13:12)

Re: Guppy si Neoni

Pentru inceput fa un schimb de 10-15 litri de apa, ar fi bine sa fie mai veche de 24 ore... daca pui de la robinet adauga ceva gen Aqua Safe. Sa ai grija sa aibe aceeasi temperatura cu cea din acvariu si urmaresti ce se intampla dupa.

6

Re: Guppy si Neoni

Am plante in acvariu. Pompele sunt pentru 80 de l de apa.
Cel de astazi are pete albe pe burta, si nu mai misca din coada.

7 Editat de allexya (2010-05-07 14:56)

Re: Guppy si Neoni

crezi ca ai putea sa faci o poza si sa o pui aici pe forum? ar fi cel mai elocvent pentru noi toti. uita-te atent si la ceilalti pesti, au si ei puncte?
de cat timp ai acvariul, este ciclat?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....