1 Editat de mustang (2010-05-08 03:32)

Subiect: Iluminarea curenteaza la 220V

Curand am achizitionat un acvariu cu dimensiunile 95*50*60 (L*l*h)...sticla de 10, facut destul de cu bun gust...are capac din sticla, avea instalatia pentru neoane deja amplasata si lipita pe capac. Ajuns acasa cu el, nu mi-am dat seama, si am bagat in priza, dupa aproximativ 30 de secunde a facut flama si cand m-am uitat mai atent la instalatie mi-am dat seama ca lipseau transformatoarele(doreserele), firele erau izolate pe direct, asa ca am adaugat unul de 36w, bineinteles ca se arsesera 2 neoane...
Mentionez ca neoanele erau de 18w, de 60cm T5 daca nu gresesc...iar schema neoanelor este cea clasica si facuta corect, cu starter, acum problema cea mai mare este ca curenteaza serios...am pus un intrerupator pe fir , iar indiferent de pozitia intrerupatorului on sau off curenteaza, iar daca pun mana pe neon se aprinde in locul unde pun mana? ma poate ajuta cineva cu o schema pentru legarea in serie a doua neoane t5 la un transformator de 36w? si care ar fi motivul pentru care curenteaza? efectiv ating autocolantul si ma zgaltie...

•"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon

2

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

mustang A scris:

Curand am achizitionat un acvariu cu dimensiunile 95*50*60 (L*l*h)...sticla de 10, facut destul de cu bun gust...are capac din sticla, avea instalatia pentru neoane deja amplasata si lipita pe capac. Ajuns acasa cu el, nu mi-am dat seama, si am bagat in priza, dupa aproximativ 30 de secunde a facut flama si cand m-am uitat mai atent la instalatie mi-am dat seama ca lipseau transformatoarele(doreserele), firele erau izolate pe direct, asa ca am adaugat unul de 36w, bineinteles ca se arsesera 2 neoane...
Mentionez ca neoanele erau de 18w, de 36cm T5 daca nu gresesc...iar schema neoanelor este cea clasica si facuta corect, cu starter, acum problema cea mai mare este ca curenteaza serios...am pus un intrerupator pe fir , iar indiferent de pozitia intrerupatorului on sau off curenteaza, iar daca pun mana pe neon se aprinde in locul unde pun mana? ma poate ajuta cineva cu o schema pentru legarea in serie a doua neoane t5 la un transformator de 36w? si care ar fi motivul pentru care curenteaza? efectiv ating autocolantul si ma zgaltie...

esti pe post de impamantare daca stai la curte....
arunca un ochi si vezi daca prizele care le folosesti la acvariu au legate cate 3 fire inclusiv la prelungitoare
poate fi si de la instalatia respectiva

3

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

locuiesc la apartament, am verificat instalatia de la iluminare la mai multe prize cat am tot umblat la ea, dar la fel...:( oricum stecherul e fara impamantare iar instalatia de la acvariu nu are impamantare...e destul de nashpa pentru ca am stat vreo 4 ore si mi-am batut capul si am verificat ca nu cumva firele sa fie ciupite sa faca masa sau sa se atinga si nimic ...in schimb cand il bag in priza are momente cand se aprinde cand nu, doar daca misc de startere are o tentativa clipesc si se aprind...si daca il scot din priza si il bag iar, nu se aprinde, misc de un starter, se aprinde un neon iar celalat pe jumate..dor in capete iar daca desfiletez starterul si il scot se aprinde si al doilea...am mai facut o instaltie la acvariul meu si am reverificat si e facuta cam la fel...iar aia nu are probleme...

•"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

legarea in serie e un pic complicata. o sa trebuiasca sa adaugi un condensator daca este drossel electronic, iar daca e electromagnetic o sa trebuiasca sa mai pui un starter. recomandarea mea e sa pui cate un drossel pentru fiecare neon. crede-ma ca e mai sanatos(pt neon). in toate acvariile am cate 2 neoane si cate 2 drossele.
daca vrei in continuare sa le legi in serie spune si o sa postez o schema dar sa specifici tipul drosselului.

5

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

inseamna ca ai o problema la startere sau ai legaturile slabe. incearca sa dai tot jos si sa faci schema de la inceput. este mai usor sa o refaci de la inceput decat sa o tot carpacesti.

6

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

Daca instalatia e bricolata in capac direct deasupra apei condensul apei se va atasa de instalatie.in masura in care tuburile sun prinse cu socluri pentru lampa normala,condensul poate ajunge in socluri ,in cantitate mai mare astfel se mareste posibilitatea de "scurgere fata de masa",prefer legarea cu conectori asa e ma aerata legatura deci mai uscata.E posibil ca si droselul tau sa aibe probleme si sa aibe ceva scurgeri.Inverseaza stecherul in priza,astfel sa ajunga faza in intrerupator,verifica izolatia firelor si renunta la socluri...ah si pana se rezolva stai in papuci sau oricum incaltat smile

7 Editat de mustang (2010-05-08 17:28)

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

La varianta cu condensul m-am gandit si eu, dar problema este ca la fel curenteaza si dupa ce am scos capacul si l-am pus pe covor, am desfacut toata instalatia, am repus-o la loc si au inceput problemele iar, dar de data asta dupa cum am spus, prima oara s-a aprins si era totul ok, am asezat cablurile, am refacut proba si nu se mai aprindeau nici starterele, care clipareau inainte, asa ca am miscat un pic de neon si am observat ca in locul in care le atingeam se aprindeau usor, am oprit din intrerupator si acelasi rezultat, pe urma am observat ca daca ating autocolantul de pe capac curenteaza, am inversat starterele intre ele, am bagat in priza si nimic, am miscat de unul dintre startere si se aprindea doar unul dintre neoane complet, iar cel de al doilea si anume neonul la care era legat starterul de care am miscat se aprindea doar pe laterale foarte putin iar daca scoteam starterul de tot se aprindea si neonul sad, faza e ca intre timp, am reusit sa umplu acvariu, am lasat si apa la ciclat si l-am si populat cu caraseii care pana acum au stat in alt acvariu si s-au imfruptat pe cinste cu plantele mele...ma poate ajuta cineva sa refac schema astfel incat sa pot folosi tot piesele pe care le am la indemana? in viitor voi cumpara drosere electronice dar momentan...
Atasez poce cu ce am...
http://img442.imageshack.us/img442/846/dscf0215small.th.jpg
http://img143.imageshack.us/img143/1336/dscf0224small.th.jpg
http://img571.imageshack.us/img571/6774/dscf0216small.th.jpg

•"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

eu cred ca problema este intradevar cu autocolantul ala. daca e acoperit cu alumini face un bun conductor si probabil ca face ceva scurt. oricum eu recomand drossele electronice. 50hz nu face bine pentru ochii pestilor.alta solutie nu pot sa-ti spun doar daca vad cu ochii mei.

9

Re: Iluminarea curenteaza la 220V

Scoate soclurile,toate,oricum in timp vor oxida si nu vor rezista,cumpara niste riglete de 2,5mm din plastic cu 12 poli,si fa cu ele conexiunea,starterul leaga-l direct cu fire,droserul nu se tine in capac,ci in afara,sau mai bine cumpara un drosel electronic o chinezarie ieftina(5lei)va fi mai usor si defectatie mai mica