Subiect: Proiect ciclide

Deoarece nu am avut niciodata ciclide si nu am prea multa experienta legata de acesti pesti as vrea sa ma ajutati cu noul meu setup intr-un acvariu cu dimensiunile : L100-l40-h50 ...
       Ca filtrare am un Tetratec EX 700 plin cu siporax (toate cele 4 sertare).
       Lumina va fi de la 2 tuburi T8 20w Aquarele + Master 830.
       Nu m-am hotarat ce substrat sa folosesc sad am inteles ca e foarte ok spartura de coral si nici cu ce pesti sa il populez, aici astept sugestii...
       Voi face un fundal 3D din poliestiren pe care vreau sa lipesc niste roci cu o forma plata insa nu stiu ce adeziv ar fi recomandat sa folosesc.

Astept sugestiile si propunerile voastre.

Fii natural !

2

Re: Proiect ciclide

1 micut bazinul  2 filtrul extrem de mic recomandat de pana la 5 x vol / h iar iluminatul ideal pe spate aqua glo hagen iar fata marine glo cauta la proiecte de apa dulce ai sa vezi postul meu iar substrat este f bun cuartul alb este mai ieftin de cat spartura de coral

natura un rau necesar smile

Re: Proiect ciclide

Salut Marian

stiu foarte bine ca e micut atat acvariul cat si filtrul insa nu vreau pesti decat atat cat pot duce filtrul si acvariul.

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Cimentul este bun pentru a lipi pietrele de poliestiren? Adezivul special pt poliestiren este toxic? stie careva?

Fii natural !

5

Re: Proiect ciclide

Cauta informatiile astea prin topicurile despre decorurile 3D. A mai fost abordata tema si cu siguranta vei gasi raspunsurile astea.:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Proiect ciclide

mai bine folosesti cimentul pt a lipi pietrele. de adezivul special imi este teama ca este toxic. insa te atentionez ca dupa ce se intareste background-ul trebuie sa il lasi minim 2 saptamani in apa cu schimb de apa.

Re: Proiect ciclide

Cezara am cautat mult despre decoruri 3D si nu dat decat de poliestiren taiat cimentat si vopsit, eu vreau sa lipesc niste pietre de poliestiren si vreau sa gasesc solutia cea mai buna.
O sa fac si niste poze cand am aparatul foto acasa.
La ciment m-am gandit si eu insa am teama ca nu adera foarte bine pe poliestiren sad.

Fii natural !

8

Re: Proiect ciclide

dar ma intreb de ce vrei neaparat sa lipesti tu pietre pe decor daca poti sa il faci numai din polistiren??
nici nu mai ingreuneaza acvariul si nici nu te risti ca dupa ceva vreme sa se dezlipeasca de pe polistiren si sa iti sparga geamul prin cadere!!!

Re: Proiect ciclide

1-Pentru ca oricat de mari artisti am fi in pictura si sculptura e foarte greu sa te apropii cu "desenajul" de unul natural.
2-Pentru ca timpul de realizare e mult mai mic.
3-pietrele pe care le am arata chiar bine.

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

!

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

!

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Legat de partea cu caderea pietrelor intradevar e destul de riscanta insa voi avea poliestiren de 2 pe fundul acvariului + nisip si cred ca nu se va intampla nimic, de asta va intreb si pe voi care este cea mai buna solutie pentru a face acest lucru.

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Daca as folosi silicon in loc de ciment oare nu ar fi mai ok?

Fii natural !

14

Re: Proiect ciclide

Alexandrovici A scris:

Deoarece nu am avut niciodata ciclide si nu am prea multa experienta legata de acesti pesti as vrea sa ma ajutati cu noul meu setup intr-un acvariu cu dimensiunile : L100-l40-h50 ...
       Ca filtrare am un Tetratec EX 700 plin cu siporax (toate cele 4 sertare).
       Lumina va fi de la 2 tuburi T8 20w Aquarele + Master 830.
       Nu m-am hotarat ce substrat sa folosesc sad am inteles ca e foarte ok spartura de coral si nici cu ce pesti sa il populez, aici astept sugestii...
       Voi face un fundal 3D din poliestiren pe care vreau sa lipesc niste roci cu o forma plata insa nu stiu ce adeziv ar fi recomandat sa folosesc.

Astept sugestiile si propunerile voastre.

Am dedus ca este vorba despre ciclide africane (nu reiese din ce spui tu). In consecinta, iti spun urmatoarele: substratul facut in exclusivitate din spartura de coral, nu merge, vei avea un pH mult prea mare, chiar daca va fi vorba despre ciclide africane Tanganika, care au cerinte de pH mai ridicat decit Malawi. Substratul in exclusivitate din spartura de coral se foloseste la acvariile marine. Sfatul meu in ceea ce priveste decorul, este sa-l realizezi pe baza de pietre, al caror aranjament pate fi excelent si poate avea un efect mult mai frumos decit un fundal realizat din materiale sintetice. Simplul gind ca in acvariu exista material sintetic, intr-o cantitate destul de mare, ar trebui sa te tina la distanta de astfel de solutii. Oricum bafta! Orice varianta vei folosi ca numar de pesti, filtrul EX 700 este o gluma, in raport de necesarul pe care-l vei avea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Proiect ciclide

Eu acum sunt oarecum confuz in ceea ce priveste un lucru:
La filtrarea biologica e mai important sa ai un debit cat mai mare sau sa ai o masa filtranta cat mai mare?
Care raport e mai bun? debit mare + masa filtranta mica VS debit mic + masa filtranta mare.

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Fundul acvariului

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Cam asa arata backgroundul am folosit silicon pt acvariu care se pare ca adera foarte bine pe ambele suprafete.

Fii natural !

18

Re: Proiect ciclide

Alexandrovici A scris:

Eu acum sunt oarecum confuz in ceea ce priveste un lucru:
La filtrarea biologica e mai important sa ai un debit cat mai mare sau sa ai o masa filtranta cat mai mare?
Care raport e mai bun? debit mare + masa filtranta mica VS debit mic + masa filtranta mare.

Cu cat debitul este mai mic, cu atat filtrarea biologica este mai buna, deci cel mai bun raport este debit mic + masa filtranta mare.Insa parerea mea este ca ar trebui sa pui un burete in sertarul cel mai de sus de la filtru, sa retina mizeria.

19

Re: Proiect ciclide

bradraqua A scris:

Am dedus ca este vorba despre ciclide africane (nu reiese din ce spui tu). In consecinta, iti spun urmatoarele: substratul facut in exclusivitate din spartura de coral, nu merge, vei avea un pH mult prea mare, chiar daca va fi vorba despre ciclide africane Tanganika, care au cerinte de pH mai ridicat decit Malawi. Substratul in exclusivitate din spartura de coral se foloseste la acvariile marine.

Ciclidele africane de Tanganiyka au nevoie de pH mi mare decat pestii marini, asa ca se poate pune fara probleme substrat format doar din spartura de coral. Asa ca daca iti permiti si vrei sa faci ceva cu adevarat frumos, mergi pe spartura de coral.
Iti recomand sa mergi pe ciclide din Tanganiyka (gen altolamprologi, neolamprologi) deoarece nu au nevoie de spatiu foarte mult, acvariul tau fiind suficient.

Re: Proiect ciclide

Inainte sa ajunga in Ex 700 apa este filtrata prin perlon, astfel nu colmateaza nici siporaxul.
Prefiltrul e un vas de 20 litri plin cu burete grosier si perlon. Datorita diametrului mare al vasului pompa nu pierde debit aproape deloc.

Fii natural !