1

Subiect: Pe nepregatite

Sa incep cu inceputul. Am primit azi, mai exact acum 2 ore o pereche superba de ramirezi. Aveam in proiect sa`mi cumpar, dar peste cateva luni, cand aveam de gand sa ii astept cu acvariul pregatit. Asa ca acum, vrand nevrand am doi copii, superbi ( nu le fac poza pentru ca momentan locuiesc intr`un borcan de muraturi ) si un acvariu de 35l, si un filtru. As avea multe intrebari, despre majoritatea am sa ma chinui sa citesc in timp util pe forum, dar as vrea sa intreb. Am inteles ca ramirezilor le plac acvariile plantate. Cum sunt o nulitatea in acest domeniu as avea nevoie de un minim de indrumare. Ce substrat sa folosesc (am sa ma duc in cateva ore sa cumpar ), si ce plante, mai comune si usor de gasit sa bag pentru a incepe ciclarea acvariului. Astept sfaturi, ca sa nu fac o ciorba.

Etiamsi omnes, sed non ego.

2

Re: Pe nepregatite

Un substrat foarte bun pentru inceput ar fi AquaBasis de la JBL, o punga de 2,5l iti e mai mult decat suficient, iar peste el un pietris inert, gen manado, cum e ala al meu din acvariul mic, sau pietris quart din avariul mare.
Plante, pentru start sa fie cu crestere rapida, cabomba, Hydrocotyle leucocephala, rotala rotundifolia, si dintre familia Eleocharis daca gasesti, sunt plante frumoase si nu sunt pretentioase.

Re: Pe nepregatite

Pune pietris de rau 2-4 mm, plante comune, apa bine filtrata, proapspata, lumina si 26 grade. Este basic-ul cu ei!
Vor depune repede daca le pui si o piatra plata. O pot face si pe nisip in lipsa! Puii se cresc greu.

Sunt mai sensibili decat discusii! Ai grija ca fac repede infectii bacteriene. Atunci de innegresc, isi pierd culoare, rasufla greu la suprafata apei si pot face exoftalmie.

Daca ii vezi ca nu mai sunt in regula, schimba-le o mare parte din apa, cel putin acum la inceput cand nu ai, poate, filtrare biologica.

Scoate-i cat poti de repede din borcan si pune-i in acvariu!

4

Re: Pe nepregatite

e mai ok sa`i pun intr`un acvariu neciclat, care e acelasi lucru cam ca borcanu ala?!

Etiamsi omnes, sed non ego.

5

Re: Pe nepregatite

De regula in perioada ciclarii te poti astepta ca pestii introdusi sa moara, desi e doar o teorie eu nu am avut problema asta si am introdus pestii urmatoarea zi dupa setarea acvariului, traiesc si azi.
Pune in filtru bacterii pentru start, se gasesc in comert, grabeste ciclarea acvariului. Ia 3-4 neoni sau ceva guppy si tine-i vreo 2-3 zile, daca sunt ok poti baga ramirezii...eu asta as face.

6 Editat de Andi66 (2010-05-10 18:22)

Re: Pe nepregatite

Avatar A scris:

De regula in perioada ciclarii te poti astepta ca pestii introdusi sa moara, desi e doar o teorie eu nu am avut problema asta si am introdus pestii urmatoarea zi dupa setarea acvariului, traiesc si azi.
Pune in filtru bacterii pentru start, se gasesc in comert, grabeste ciclarea acvariului. Ia 3-4 neoni sau ceva guppy si tine-i vreo 2-3 zile, daca sunt ok poti baga ramirezii...eu asta as face.

Corect...Neonii si Guppy sunt cel mai bun etalon pentru testarea nivelului de ciclare in acvariu.
Mare bafta sa primesti Ramirezi, altii se chinuie sa-si procure...oricum bafta si sa-ti traiasca!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de Avatar (2010-05-10 18:29)

Re: Pe nepregatite

Lasa ca am primit si eu unul...trebuie doar sa zambesti frumos, nu Cezara ? lol

Andi, zambeste si ti se va da si tie lol

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

e mai ok sa`i pun intr`un acvariu neciclat, care e acelasi lucru cam ca borcanu ala?!

Nu e acelasi lucru! Borcanul este rotund. Spatiul de miscare e limitat! Peretii borcanului au capacitatea de a directiona toate undele in interior si pestii vor fii foarte stresati! Este unul dintre motivele pentru care bolurile sunt interzise in multe locuri, in afara!

Pune apa in acvariu, filtreaz-o vreo 12 ore, adu-o la temperatura dorita si apoi baga pestii! Pentru vreo 2-3 saptamani schimba cam 1/3 din apa! Ei sunt numai 2 pesti. Elimina oricum putin amoniac deci e putin probabil sa exsite vreun soc de NO2. Daca schimbi apa partial, riscul tinde la zero!

9

Re: Pe nepregatite

Avatar A scris:

Lasa ca am primit si eu unul...trebuie doar sa zambesti frumos, nu Cezara ? lol

Andi, zambeste si ti se va da si tie lol

lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ia sa vedem....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: Pe nepregatite

Nu merge virtual Andi...

11

Re: Pe nepregatite

Ok..am inteles, stiam treaba cu bolul rotund. Acum, din lipsa de buget, si decat sa dau o buleala acvariul e cam gol. Am fost nevoita sa`l "incadrez" cu autocolant, pentru ca lipirea lui lasa de dorit si arata groaznic si mi`a fost imposibil sa scot tot siliconul. Am curatat bine acvariul, l`am "decorat" si astazi am procurat o punga de 2, 5l de AquaBasis si 4 kg de pietris, n`am idee sa va zic de care e. E inchis la culoare, gen maro inchis negru, cu adaos de fier, a costat ceva dar sper sa fie macar bun. Am cumparat un tub phillips 830, osram mi`a fost imposibil sa gasesc. Mentionez ca lumina este temporara, adica cel mult o saptamana sau o saptamana jumatate, urmand sa confectionez un capac pentru acvariu si sa`l dotez cu lumina adecvata. Am luat si SafeStart, in speranta ca face vre`o diferenta...si ce sa zic..in seara asta filtrul l`am lasat in acvariu iar cei mici stau cu o pompa. Sper sa fie ok, n`as vrea sa`mi bat joc de ei, dar nu stiu ce pot sa fac mai bine de atat in acest timp. Poate aveti idei, le ascult cu placere. Multumesc pentru sfaturi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

12

Re: Pe nepregatite

Avatar A scris:

Lasa ca am primit si eu unul...trebuie doar sa zambesti frumos, nu Cezara ? lol

Adevarat in 90% din cazuri:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: Pe nepregatite

Bine ai facut. Felicitari celui care te-a indrumat !!! lol:lol::lol:

14

Re: Pe nepregatite

Eu as zice pe langa safe start sa iei si Sera Nitrivec. Sunt tot bacterii bune si se gasesc la 100 ml. Flaconul te va ajuta, fiind la indemana, oricand pe perioada ciclarii. Adaugat conform retetei dupa schimbul de apa, de preferat seara, dupa stingerea luminii din acvariu. (Bacteriilor le place pe intuneric lol )
Ar fi ca "o gura de aer" pentru pesti. Si apoi, sa pui vitamine in hrana si in apa. Si tu si ei vor trece mult mai usor peste ciclare.
Exact cum spunea Ciprian01, fiind doar 2 eu cred ca vor depasi usor perioada ciclarii.
Multa bafta!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Pe nepregatite

Tetra Bactozym
Capsule pentru a asigura o accelerare a pregatirii apei pentru un acvariu:

    * participa direct la degradarea toate impuritatile organice prezente in apa (alimente ramase in apa, excremente de peste, ...)
    * la fiecare reinnoire a apei se pune 1 capsula la 100 de litri de apa

Eu il folosec cu succes de 1 an si ceva, cat despre substrat nu este cumva HOBBY Vulcanit substrat fertilizant ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Sa incep cu inceputul. Am primit azi, mai exact acum 2 ore o pereche superba de ramirezi. Aveam in proiect sa`mi cumpar, dar peste cateva luni, cand aveam de gand sa ii astept cu acvariul pregatit. Asa ca acum, vrand nevrand am doi copii, superbi ( nu le fac poza pentru ca momentan locuiesc intr`un borcan de muraturi ) si un acvariu de 35l, si un filtru. As avea multe intrebari, despre majoritatea am sa ma chinui sa citesc in timp util pe forum, dar as vrea sa intreb. Am inteles ca ramirezilor le plac acvariile plantate. Cum sunt o nulitatea in acest domeniu as avea nevoie de un minim de indrumare. Ce substrat sa folosesc (am sa ma duc in cateva ore sa cumpar ), si ce plante, mai comune si usor de gasit sa bag pentru a incepe ciclarea acvariului. Astept sfaturi, ca sa nu fac o ciorba.

Intelesesem ca te-ai "despartit", cel putin pentru un timp, de acvaristica, urma sa faci niste studii. Ma bucur ca te-ai intors!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Pe nepregatite

Ma despartisem, si aveam de cand sa reiau activitatea cu ceva micut, la camin cand incepeam facultatea. Aveam intr`adevar de gand sa iau o pereche de ramirezi voalati, pentru ca sunt my number 2 dupa africani. Ieri, pe nepusa masa m`am trezit cu ei, si avand in vedere ca sunt niste exemplare superbe dupa parerea mea, cel putin masculul e extraordinar, pur si simplu nu i`am putut refuza. Sper sa fie ok in acvariul neciclat. Problema e ca m`a prins intre joburi si n`am avut decat putintei bani pe care i`am cheltuit intregral. Macar ce am luat am luat de calitatea decenta, zic eu, urmand pe vineri sambata sa mai iau si plante. Saracii stau intr`un acvariu gol, cu un "bat" pus ca sa nu fie chiar gol. Azi de dimineata i`am pus in acvariu, apa e chiar ok, aproape cristal..mai are putin. Cei doi vad ca sunt foarte activi, inoata si chiar au si mancat.

Lucia niste vitamine chiar sunt o idee foarte buna, cred ca am sa ajung sa ma imprumut de alti bani:)) cu toate ca daca ii vad voinici, o sa`i las sa astepte pana vineri, cand ma duc la munca.

O intrebare am si eu. Masculul are codita cam zdrentuita, asa l`am primit. El zicea ca era batut de Discusii lui, deci banuiesc eu ca asta ar fi motivul, pentru ca alte semne de boala nu da.

Etiamsi omnes, sed non ego.

18

Re: Pe nepregatite

Referitor la bacterii si restul. E ok sa cumpar multe tipuri de bacterii, sau mai bine zis de la mai multi producatori si sa le amestec? Sunt cam sceptica in ceea ce priveste amestecatul:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

19 Editat de Baracuda (2010-05-11 14:54)

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Ma despartisem, si aveam de cand sa reiau activitatea cu ceva micut, la camin cand incepeam facultatea. Aveam intr`adevar de gand sa iau o pereche de ramirezi voalati, pentru ca sunt my number 2 dupa africani. Ieri, pe nepusa masa m`am trezit cu ei, si avand in vedere ca sunt niste exemplare superbe dupa parerea mea, cel putin masculul e extraordinar, pur si simplu nu i`am putut refuza. Sper sa fie ok in acvariul neciclat. Problema e ca m`a prins intre joburi si n`am avut decat putintei bani pe care i`am cheltuit intregral. Macar ce am luat am luat de calitatea decenta, zic eu, urmand pe vineri sambata sa mai iau si plante. Saracii stau intr`un acvariu gol, cu un "bat" pus ca sa nu fie chiar gol. Azi de dimineata i`am pus in acvariu, apa e chiar ok, aproape cristal..mai are putin. Cei doi vad ca sunt foarte activi, inoata si chiar au si mancat.

Lucia niste vitamine chiar sunt o idee foarte buna, cred ca am sa ajung sa ma imprumut de alti bani:)) cu toate ca daca ii vad voinici, o sa`i las sa astepte pana vineri, cand ma duc la munca.

O intrebare am si eu. Masculul are codita cam zdrentuita, asa l`am primit. El zicea ca era batut de Discusii lui, deci banuiesc eu ca asta ar fi motivul, pentru ca alte semne de boala nu da.

E devreme sa ai certitudinea ca motivul este "bataia" incasata de la discusi. Peste citeva zile, daca nu apar alte complicatii, da poate fi adevarat. La opusul situatiei nici nu vreau sa ma gindesc...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Pe nepregatite

Eu sper din suflet sa n`aibe nimic, referindu`ma la boli, infectii, etc. Mare pacat de cat de frumos este. Am sa pun o poza cu ei imediat ce va arata cat de cat decent acvariu, ca mi`e rusine sa pun asa:|

Etiamsi omnes, sed non ego.