1 Editat de Schlaffen (2009-02-05 05:25)

Subiect: Polypterus - Bichir

Tin sa precizez ca aceasta descriere este facuta dupa traducerile mele din mai multe surse (deci cine vrea bibliografia o impart cu placere) si experienta proprie nu foarte bogata. Am avut ocazia sa intru in contact, la un prieten, cu un astfel de peste (polypterus senegalus), unde am avut placerea sa il observ destul de mult cat sa imi fac o idee. In vara Robert de la HoShiMin a avut la vanzare, la un pret modic...
Acum regret ca nu am apucat sa iau si eu cativa - de prima data cand i-am vazut am ramas fascinat de ei - modul lor de hranire este superb - au gura ca la om, iar cand mananca zici ca e un catel in patru labe smile

Nume comun: bichir gri sau tiparul-dinozaur (cu toate ca nu are nici o legatura cu tiparii)
Clasa: Actinopterygii
Ordin: Polypteriformes
Familie: Polypteridae
Gen: Polypterus

Originea lor se afla situata tocmai in Cretacic, adica pe vremea dinozaurilor, acum mai bine de 60 de milioane de ani. Din aceasta familie au mai ramas decat doua specii:
-Erpetoichthys calabaricus (peste sfoara)
-Polypterus care este alcatuita din 18 specii si sub-specii:
    * Polypterus ansorgii
    * Polypterus (bichir) bichir
    * Polypterus (bichir) katangae
    * Polypterus (bichir) lapradei
    * Polypterus delhezi
    * Polypterus endlicheri congicus
    * Polypterus endlicheri endlicheri
    * Polypterus mokelembembe
    * Polypterus ornatipinnis
    * Polypterus palmas buettikoferi
    * Polypterus palmas palmas
    * Polypterus palmas polli
    * Polypterus retropinnis
    * Polypterus senegalus meridionalis
    * Polypterus senegalus senegalus
    * Polypterus teugelsi
    * Polypterus weeksii

   Polypterus inseamna "multe aripioare" si se refera la cea mai pregnanta trasatura - multiplele aripioare dorsale dispuse de-a lungul spatelui. Are un corp ca de sarpe, cu aripioarele pectorale foarte bine dezvoltate, folosite si la locomotie. Din cauza aceasta, pestele inoata intr-un mod distinct, pot spune chiar ca un pic stangaci, cu o viteza de impresionanta de... `croaziera` - asta il face sa nu fie un pradator de temut deoarece pestii mai mici si agili care pot fi inghititi se vor putea feri cu usurinta (cu toate acestea nu trebuie tinut in acvariu cu pesti care ii pot intra in gura ca incet incet o sa avem surprize, mai ales ca noaptea este mai activ cand pestii mici vor fi pe fund). Oricum atunci cand este nevoie se poate misca remarcabil de rapid...  Polypterus are mai multe trasaturi care le imparte cu pestii preistorici, cea mai importanta fiind faptul ca are un fel de plaman cu care poate respira aer atmosferic.

   Pot fi tinuti cu pesti-cutit (apteronotus), cyprinidae mai mari, ancistrus si alte loricaridae de marime medie, in general cu orice peste care nu este agresiv si care este destul de mare incat sa nu fie inghitit. Se poate intampla sa atace din greseala un peste mai mare, dar nu e nici o problema, trebuie sa va impacientati pentru ca asta se intampla datorita faptului ca se hraneste mai mult cu ajutorul mirosului, vederea fiind slab dezvoltata.

   In continuare voi vorbi despre Polypterus senegalus (este o sub-specie la fel ca meridionalis)
Marime: aprox. 30 cm (in natura creste la vreo 40cm)
Origine: Africa de est, Africa de vest si Africa centrala
Acvariu: de preferat cat mai mare cu o arie (baza) de 122x38cm
Decor: cateva buturugi pentru ascunzisuri, plante, etc.
Prefera fund nisipos! Temperatura sa fie in jurul 25-27oC, apa sa nu fie dura, spre acida (pH 6.5 - 7) dar poate tolera mai mult de atat. Dimorfism sexual - masculul are coada anala mai mare... Trebuie avut in vedere ca pot iesi din acvariul si pentru a preveni asa ceva este nevoie sa acoperim acvariul cu o plasa daca nu avem capac...

   Daca doreste cineva sa vina cu completari este bine-venit, mai sunt multe lucruri foarte interesante de spus despre acest peste minunat, dar eu am considerat ca in mare am cam acoperit subiectul, iar daca v-am trezit curiozitatea puteti gasi mai multe informatii, inclusiv eu va voi raspunde la eventuale intrebari.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

In urmatoarele zile voi veni si cu niste poze...
Am niste poze senzationale! smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

Pestele sfoara - E. calabaricus

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4 Editat de Schlaffen (2009-02-05 04:40)

Re: Polypterus - Bichir

Uitati cum are dispusi solzii... acum intelegeti de ce este numit peste sfoara, ai impresia ca este impletit smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

Polypterus Ornatipinnis din Congo

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

6 Editat de Schlaffen (2009-02-05 04:58)

Re: Polypterus - Bichir

Polypterus Ornatipinis poza mai recenta - uitati ce colorit superb are....

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

7 Editat de Schlaffen (2009-02-05 04:54)

Re: Polypterus - Bichir

In sfarsit Polypterus senegalus... Nu impresioneaza prin culoare, dar punctele lui tari nu o sa le gasiti la nici un alt peste!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

Again Senegalus - aici se pot observa foarte bine cum sunt dispuse aripioarele smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

9 Editat de Schlaffen (2009-02-05 05:07)

Re: Polypterus - Bichir

Vroiam sa pun pozele maine - poimaine, dar nu m-a lasat inima! smile
Am cautat poze cat mai sugestive ca sa va faceti o parere de ansamblu si cat mai adevarata... Este un peste care merita crescut in acvariul personal si nu uitati:
1. Nu trebuie sa fie foarte inalt
2. Aria bazei sa fie cat mai mare
3. Substratul sa fie din nisip
4. Sa fie acoperit ca poate iesi afara - poate chiar merge cu ajutorul pectoralelor bine dezvoltate...
*Va spun din tot sufletul ca este un peste superb si nici nu este pretentios!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

10

Re: Polypterus - Bichir

Pentru `nea Razvan` smile  ~sper sa il vezi~

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

ala din poza 4 imi place la nebunie !! mai gasim de cumparat pe undeva?

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

12

Re: Polypterus - Bichir

decat senegalus l-am gasit pe la noi.. ala din pacate cu atat mai putin.. daca sunt interesati o sa vorbim cu cineva sa facem rost smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

da ar fi o idee sa facem rost de la cineva !! tongue

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Polypterus - Bichir

daca vrem totul este posibil asa ca vb. si nu va pierdeti sperantele

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15 Editat de Schlaffen (2009-02-23 13:02)

Re: Polypterus - Bichir

pai despre tine vorbeam Florin, niciodata nu ne lasi la greu si in tine imi pun speranta big_smile
Dar nu vrei tu domnu Pleco, senegalusul? nu e asa colorat dar nici nu creste la 50 cm wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Polypterus - Bichir

se rezolva taticu, nu este nici o problema, gasim noi un vb de germana, japoneza sau vientnameza si tot ii aducem

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

17

Re: Polypterus - Bichir

daca nu e gatit si e viu, perfect, poate sa vina de oriunde ca ii invat limba si eu

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

18

Re: Polypterus - Bichir

Da domnu....Schlaffen, lam vazut este superb .
Dar cel din a patra poza este macnific
Iar dupa forma las compara cu un mic dragon tongue

Nu lasa pe maine ce poti face azi