1

Subiect: Am o mare curiozitate

Salut tuturor am un acvariu de 15o de litri si  pe linga ce 20 de neoni, 8 scalari si 3 labeo  mai am si niste  creveti red chery cred ca 10 la numar , dar am o mare curiozitate  stiu ca creveti stau ascunsi sub o buturuga,  dar marea mea curiozitate,  este cand naibi ies sa manance ?  pentru ca ii vad f rar seara  si ies foarte putin  de sub aceea buturuga
Este oare posibil sa iasa noaptea cand sting lumina

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

2

Re: Am o mare curiozitate

este de la scalari..
cam multi pt 150l.. la maturitate le trebuie 50l /peste
crevetii mananca tot timpu.. si ziua si noaptea.. eu i-am tinut pe ai mei vreo 6 luni fara sa le dau mancare.. si mancau ce gaseau.. se si inmulteau.. probabil stau acolo din cauza scalarilor.

3

Re: Am o mare curiozitate

ok merci dar oare o sa se imulteasca ? pentru ca imi plac mult de tot
smile

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

Re: Am o mare curiozitate

o sa se inmulteasca dar nu o sa apuci sa vezi puii ca o sa-i manance scalarii. tongue

5 Editat de catag (2010-05-12 10:48)

Re: Am o mare curiozitate

Daca e bine plantat, ai in general moss de orice tip, ai sanse sa mai scape vreo 1,2 pui in caz ca se inmultesc, dar vorba colegilor scalari-s buba si nu numai ca nici neoni nu se dau in laturi de la gustari crocantele.

Re: Am o mare curiozitate

Cand vor creste scalarii poti zice adio crevetilor...fie ca sunt maturi sau pui.
Acum vreo 2-3 luni aveam vreo 10 red cherry in acvariu...azi nu mai exista niciunul, cel putin eu nu am mai vazut vreun crevete de 2-3 saptamani.

7 Editat de Baracuda (2010-05-12 11:10)

Re: Am o mare curiozitate

bogdan666 A scris:

o sa se inmulteasca dar nu o sa apuci sa vezi puii ca o sa-i manance scalarii. tongue

O sa-i manince scalarii, daca vor avea "loc" de Labeo. lol Care din ei sunt mai agresivi in ceea ce priveste crevetii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Am o mare curiozitate

MARCO555 A scris:

Salut tuturor am un acvariu de 15o de litri si  pe linga ce 20 de neoni, 8 scalari si 3 labeo  mai am si niste  creveti red chery cred ca 10 la numar , dar am o mare curiozitate  stiu ca creveti stau ascunsi sub o buturuga,  dar marea mea curiozitate,  este cand naibi ies sa manance ?  pentru ca ii vad f rar seara  si ies foarte putin  de sub aceea buturuga
Este oare posibil sa iasa noaptea cand sting lumina

Daca nu pomeneai Labeo, ziceam ca ai un acvariu biotop... Parerea mea: asocierea Scalari - Labeo este fortata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Am o mare curiozitate

Da haideti sa va spun eu ce se intampla , labeo nu are nici cea mai mica treaba cu scalari, iar  probabil ca red chery stiu pericolul la care sunt expusi si nu ies de sub buturuga deoarece eu am ridicat buturuga aceia si erau acolo de aceia aveam aceasta curiozitate cand ies sa manance:D , ca  sunt delicatese pentru scalari asta stiam si eu  dar pana acum vad ca au rezistat

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

10

Re: Am o mare curiozitate

MARCO555 A scris:

Da haideti sa va spun eu ce se intampla , labeo nu are nici cea mai mica treaba cu scalari, iar  probabil ca red chery stiu pericolul la care sunt expusi si nu ies de sub buturuga deoarece eu am ridicat buturuga aceia si erau acolo de aceia aveam aceasta curiozitate cand ies sa manance:D , ca  sunt delicatese pentru scalari asta stiam si eu  dar pana acum vad ca au rezistat

"labeo nu are nici cea mai mica treaba cu scalari"
Ce ar trebui sa se inteleaga din afirmatia asta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Am o mare curiozitate

Adica aceasta afirmatie  inseamna ceva de genul ca nu se streseaza intre ei ,nici macar nu se baga in seama

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

12 Editat de Baracuda (2010-05-13 11:10)

Re: Am o mare curiozitate

MARCO555 A scris:

Adica aceasta afirmatie  inseamna ceva de genul ca nu se streseaza intre ei ,nici macar nu se baga in seama

Iti doresc ca situatia sa ramina neschimbata! Totusi urmareste-i, atunci cind Labeo vor atinge maturitatea si dimensiunea maxima, s-ar putea sa ai surpriza ca scalarii vor pierde teren (putin spus), mai ales la capitolul hranire.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!