Subiect: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Am facut o instalatie DIY cu bomba(reteta cu gelatina)...am 1-2 bule pe secunda...e bine sa las sa mearga instalatia si peste noapte?!,sau ar trebui sa opresc cu ajutorul robinetului gazul in sticla de 2l?!(aceasta s-ar putea sa puste din cauza presiunii ce s-ar creea peste noapte?!)...ma gandesc eu ca o bula,doua pe sec nu cred ca afecteza prea tare vietuitoarele chir daca las si peste noapte.

Am citit mai multe pareri pro si contra...daca se poate fara teste(fara sa trebuiasca sa masor kh-ul si ph-ul)...doresc sfaturi din experiente asemanatoare

Deci ce ma sfatuiti in acest sens?!

2 Editat de catag (2010-05-12 14:52)

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Nu ne-ai spus la ce acvariu, cate plante, ce pesti, cati pesti, ce iluminat.
In caz ca nu vrei sa lasi pe timp de noapte pur si simplu montezi un T pe furtunul de co2 inainte de valva antiretur si un robinet si pe timp de noapte lasi sa iasa in camera co2-ul produs de bomba.

Daca lasi sa iasa in acvariu atunci ar trebui sa stim raspunsu la intrebarile mele sau sa cresti oxigenarea pe timpul noptii, dar normal daca in timpul zilei ai consum mare de co2 atunci nu vad asta o problema.

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Poi la un acvariu de 60LX30lX34h ...lumina 2 osram 865 18W...acvariul este mediu plantat..pestii sunt 5 cory,7xipho,2 molly si 4 platy papagal micuti pe care i hranesc o data pe zi si nu excesiv(deci nu sunt pesti pretentiosi)

4

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

lasa sa mearga si noaptea. eu am aproximativ aceeasi pesti ca tine si aceeasi marime al acvariului. deci las non-stop eu.

5 Editat de catag (2010-05-12 15:11)

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Cam suprapopulat, dar aici nu am venit sa te critic. Oricum cel mai usor ar fi un test permanent ori confectinat de tine si sa adaugi substanta cumparand doar rezerva ori cumparat intreg testul, dar dupa cum ziceai sa nu zicem de teste nu ramane decat sa observi cum se comporta, lasand o noapte co2. De murit sigur nu mor din prima noapte, dar trebuie sa vezi daca respira accelerat dimineata si daca o fac mai bine pui in practica varianta cu lasatul in camera a co2-ului, daca nu nu e nici un risc.

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Si eu am zis ca e putin suprapopulat dar avand in vedere situatia in care am fost pus nu am avut de ales:D..sper sa scap de cativa curand...cam asa m-am gandit si eu sa fac,sa las peste noapte si sa vad reactia lor dimineatza..o sa imi cumpar si un test pemanent dar ceva mai incolo
Multumesc catag.

Mai astept si alte parerei big_smile

7 Editat de scifficus (2010-05-13 03:29)

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Problema nu este ziua, cu cat ai mai multe plante o sa scada nivelul de co2, in schimb noaptea multe plante si pesti plus bomba sa nu ajungi sa ai fluctuatii mari noapte-zi, dar cum ai precizat tu nu cred ca o sa ai probleme. Asta e un fel de regula de 3 simpla dupa care te poti ghida. Intrebarea mea este cat ai tu KH in acvariu? Daca este mai mic de 3 ar fi bine sa nu lasi si noaptea co2, daca ai peste 4 poti sa-l lasi linistit.

OFF TOPIC. Prinzand ceva experienta in ale acvaristicii va pot spune ca, conceptul de bazin suprapopulat este putin cam fortat in ziua de azi. Vad pe zi ce trece ca se merge tot mai mult pe pesti cat mai putini. Inteleg prin prisma celor cu experienta ca indica asta incepatorilor care nu prea le au cu filtrarea, bacteriile denitrificatoare, bacteriile de substrat care descompun dejectiile in mulm foarte folositor plantelor ca sa nu aiba probleme cu intoxicatiile cu amoniac si nitriti sau care le e lene sa faca schimburile corespunzatoare de apa. Am avut ocazia, impreuna cu niste colegi acvaristi, sa luam cativa pesti de la un crescator local. Unul dintre colegi a avut inspiratia sa faca o analiza la apa cu care a luat pestii. Va spun ca bazinul era cam la 200 litri si apx 250-300 pesti, tineret, iar singura filtrare era un burete bolborisitor cam de 10x10x15 cm cu un debit al aerului de vreo 5 bule pe secunda. NO2 = 0 PPM Iar la amoniac nu a trebuit sa facem nici un test. Oricum in camera in care erau gazduite peste 10 acvarii mari singurul miros era cel de beton de subsol de bloc comunist, cei care stiti ca un acvariu neciclat miroase. Singurule lucruri care va pot ajuta in a tine un acvariu in limite normale chiar daca este "suprapopulat" este hranitul in mai multe reprize dar mult mai mici portiile sau hranit normal dar schimburi mai dese de apa inclusiv un sifonat al solului mult mai bun.

Numai de bine sa auzim.

8

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Suprapopulare zici? smile Uite aici ,e asemanator?
http://www.drpez.net/panel/showthread.php?t=217655

9 Editat de bogdivaio (2010-05-14 11:28)

Re: Instalatia CO2 se lasa sa mearga si peste noapte?!

Pana la urma am lasat CO2-ul si peste noapte si totul este ok!...pestii se comporta normal,nu dau nici cel mai mic semn de inconvenienta big_smile