1

Subiect: proiectul nou

as vrea sa arate genul asta insa un pic mai realist , in loc de buturuga aia sa fie 3 cioturi de dif dimensiuni , orientate in aceiasi parte

acvariul sa fie 90x45x45
app florin (cat ma duce daca il fac home made cu tot cu sticla silicon si restul...)

2

Re: proiectul nou

smile

3 Editat de Schlaffen (2009-02-23 15:43)

Re: proiectul nou

daca tot o sa te apuci de treaba, fa-ti un acvariu de 100x50x50 wink
Te poti duce la geamgiu si intrebi cat e mp de sticla si mlinear de cant drept lustruit la sticla de 10 (merge si de 8 cu intaritoare sanatoase dar mai bine 10) si iti calculezi... sau iti raspunde Florin big_smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

4

Re: proiectul nou

nu pot sami fac de 100 x50 x50 nu am spatiu ...masa si restu .. ma limitez la ce am spus ca sa mi incapa si sa am si pe ce il pune:)

Re: proiectul nou

de 50 inaltime poti sa il faci atunci, dar cum zici..

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: proiectul nou

90x45x45   

Volum acvariu 182,3 litri
Greutate totala 234,6 kg




Grosime fund 10,1 mm
Grosime lxh     5,4 mm
Grosime Lxh    7,6 mm

ai o suprafata de 1,62 m2

poti folosi sticla de 8 mm cu fundul dublu dar eu iti recomand sa folosesti de 10mm si diferenta de pret este ff mica

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: proiectul nou

acvariidevis A scris:

90x45x45   

Volum acvariu 182,3 litri
Greutate totala 234,6 kg




Grosime fund 10,1 mm
Grosime lxh     5,4 mm
Grosime Lxh    7,6 mm

poti folosi sticla de 8 mm cu fundul dublu dar eu iti recomand sa folosesti de 10mm si diferenta de pret este ff mica

pai zi-mi si mie la cat ma duce? cu tot cu intarituri

Re: proiectul nou

Eu am dat pe sticla de 4mm 31 lei pe metru patrat, de 10 cred ca e undeva la 65-70 de lei, siliconul costa 12 lei de la ceresit, un ziar costa un leu, o rola de banda adeziva costa 2 lei, fa si tu calculul smile)

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

9 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-23 22:27)

Re: proiectul nou

sper  ca nu se supara colegul pomi ca am "furat" o poza din albumul lui big_smile
Duminik la intalnire knd ai zis de proiect ti-am zis de niste chestii sa le pui pe laturile potecii pe care vrei sa o creezi la asta ma referam




P.S. pomi daca te deranjeaza ca am luat poza o sterg.

10

Re: proiectul nou

da dar eu vreau sa fie drept o sa ti desenez smile ":))

Re: proiectul nou

am tot zis si am tot uitat DAR akm tin minte. De duminik asta vin cu uyn caiet si un pix ca sa desenam toate ideile pe care le avem lol:lol::lol: mai usor ca sa nu te mai intinzi in 5 mese sa explici si nici eu sa nu imi incurc mainile explicand ceva lol:lol::lol::lol::lol:

12

Re: proiectul nou

daca vrei drept pune un geam smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

13

Re: proiectul nou

pai geam cred ca pun cam 3 cm pana in spate si in spate il conturez .. vb duminica pe desen:))

14

Re: proiectul nou

cam asa as vrea sa arate

15

Re: proiectul nou

lol icsim. Stii cati bani sunt in acvariul ala ? Eu am avut placerea sa il vad LIVE si arata mult mai bine ca in poza.

16

Re: proiectul nou

nu vreau frate sa ii cumpar omului acvariul nici sami copiez.. insa vreau ceva un pic asemanator.. .. cam in 6 luni preconizez ca o sa fie gata  pentru ca m-am decis sa il fac home made si sa fie cam de 140 L

17

Re: proiectul nou

pomi A scris:

lol icsim. Stii cati bani sunt in acvariul ala ? Eu am avut placerea sa il vad LIVE si arata mult mai bine ca in poza.

app poate stii sami spui si mie denumirile la toate plantele din el pls

18

Re: proiectul nou

Nu ma refeream sa il cumperi. ma refeream ca trebuie sa bag bani ca sa arate asemanator: linie profesionala de fertilizanti. co2 etc.
Plantele le-a descris autorul pe situl de unde ai luat poza wink. cauta pe la aquascape, cred.

19

Re: proiectul nou

nu mai stiu de unde am luat-o ( poza ) sad(((((

20

Re: proiectul nou

Setup:

- 20 litri (~30Kg) de Dupla ground
- 10Kg de pietris 8-10mm
- 7Kg de pietris 2-3mm negru
- mult lemn pietrificat rosu/negru
- 200g Dupla root

- blyxa japonica
- limnophilla aromatica
- marsilea hirsuta
- microsorium "narrow"
- anubias "nana"
- o specie de valisneria pe care nu am identificato
- lysimachia nummularia "aurea"

- 15 rasbora
- 20 neoni
- cca 100 red cherry

Echipamente:
- filtru tetratec 1200
- sterilizator UV tetra UV400
- incalzitor substrat dennerle 20W
- incalzitor coloanaapa eheim 200W
- difuzor CO2 ceramic, butelie 3Kg, Ph controller
- lumina 3x28W + 1x24W Juwel T5HO
- fertilizare dupa schema zilnica Seachem