1

Subiect: Flitru extern Tetratec EX 1200

Flitru extern Tetratec EX 1200 Caracteristici: •debit - 1200 l/h
•indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri
•inaltime maxima - 1.8 m
•capacitate filtru - 12 litri
•diametrul intern al furtunului - 15.2 mm
•putere consumata - 21 W
•voltaj alimentare - 230 V
•compartimente pt. medii de filtrare - 4
•medii de filtrare incluse
Vreau sa-l pun la un acvariu de 240 litri,ce parere aveti?

2

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Buna, da-i bice.

3

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

florinel A scris:

Flitru extern Tetratec EX 1200 Caracteristici: •debit - 1200 l/h
•indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri
•inaltime maxima - 1.8 m
•capacitate filtru - 12 litri
•diametrul intern al furtunului - 15.2 mm
•putere consumata - 21 W
•voltaj alimentare - 230 V
•compartimente pt. medii de filtrare - 4
•medii de filtrare incluse
Vreau sa-l pun la un acvariu de 240 litri,ce parere aveti?

Eu il folosesc in aceleasi conditii de 3 ani. Nu am avut probleme, merge struna.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

V-am intrebat despre el,ce parere aveti despre el,pentru ca dupa ce l-am cumparat mai multi prieteni de ai mei au zis ca nu e asa de bune filtrele de tetratec,si am tinut sa va ce parere au cei care-l folosesc.Ms mult de sfat.

5

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Absolut toate filtrele externe au probleme....faptul ca Tetratec-urile sant cele mai vandute,automat procentul de probleme reprezinta o suma de bucati mult mai mare!....:))))...te-am 'omorat'!...este?
Ai facut o achizitie super...si eu folosesc acest model...NO PROBLEM!

Ciclare usoara si rapida!

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

merge bine tetratecul stai linistit, eu am avut numai tetratec si inca mai folosesc, ca si sfat cand il cureti, nu folosi clapeta de desfacere , desfa furtunele din capac. Acolo este buba si in timp datorita unor garnituri gandite prost iti POATE curge. In rest am numai laude pentru filtru, ca si concept ca si putere de filtrare , daca nu l-ai luat de nou, preventiv il poti tine intr-o tavita/galeata ca sa dormi mai linistit noaptea.

7

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Daca poti sa cumperi o garnitura de rezerva pentru capac, te asiguri, unii colegi s-au plins ca pe la aceasta garnitura cedeaza in timp.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Eu,l-am cumparat nou,este in garantie inca nu i-am dat drumul sa vad cum merge.Am cumparat un acvariu tot nou de 250 litri dar mai trebuie sa imi cumpar incalzitor la el si pe urma ii dau drumul.Ms mult pentru parerile voastre.Vreau sa va mai intreb,cum pot sa fac ca bulele de oxigen pe care le scoate pompa de aer sa iasa din pietris?Va trebui sa cumpar alta pompa sau cum?

9

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Ai nevoie de o perdea de aer
http://www.acvariinstant.ro/echipamente/perdea%20aer.jpeg

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

10

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Alex N. A scris:

Ai nevoie de o perdea de aer
http://www.acvariinstant.ro/echipamente … 20aer.jpeg

de ce sa aive nevoie de o perdea de aer ?? lamureste-ma !!!

11

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Ca sa iasa bulele din pietris tre sa bagi o perdea de aer ... asta ai intrebat @florinel: "cum pot sa fac ca bulele de oxigen pe care le scoate pompa de aer sa iasa din pietris?" sau mai exista si alta metoda?

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

12

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

odata ce are filtrul extern pentru ce sa ii mai tebuiasca bulele?? sa bage co2 degeaba,acesta fiind mai repede degajat din apa ?

13

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

M-am gandit ca ar arata mai bine cu perdeaua de care vorbea Alex N.,o sa ma mai gandesc daca sa pun sau nu.

14

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

odata ce pui perdeaua toata aditia de co2 ti se cam duce pe apa sambetei deoarece creste viteza de aerare a apei si implicit scade timpul in care plantele isi iau necesarul de co2

15

Re: Flitru extern Tetratec EX 1200

Alex N. A scris:

Ai nevoie de o perdea de aer
http://www.acvariinstant.ro/echipamente … 20aer.jpeg

Alex are dreptate dupa parerea mea. Este cea mai practica metoda pentru obtinerea efectului dorit de florinel. Sigur ca ar putea sa "ingroape" si una sau mai multe pietre in substrat, dar efectul (cel putin vizual) nu ar mai fi acelasi. In ambele variante insa, in urma ingroparii pietrei sau perdelei in substrat, bulele nu vor iesi in locurile dorite si la dimensiunea initiala, vor penetra substratul in mod neregulat, in raport cu densitatea si grosimea acestuia. Se va intimpla astfel: bula/bulele de aer oricit de fine ar fi, se vor aduna in substrat si-l vor penetra sub forma unor bule mai mari, care vor avea forta sa treaca prin masa substratului, acolo unde va fi posibil.
In privinta "conflictului" dintre oxigen si CO2, acesta se poate rezolva convenabil prin realizarea unui echilibru intre aerare si cantitatea/durata admisiei de CO2. In scopul acesta insa, este nevoie de efectuarea periodica a testelor de CO2.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!