Subiect: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Am un tetratec 1200, estern.
Trage pe undeva aer fals si atunci cand incerc sa il amorsez de la butonul de amorsare, pe langa acest buton curge apa.

Nu as vrea sa il tot desfac inutil!

S-a intalnit cineva cu acesat problema? Cum a rezolvat-o?

De mentionat este ca nu pierde apa, nu picura altfel! Doar trage aer pe undeva!

2

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Pai dupa cum descrii trage pe unde si picura deci pe la pompa de amorsare. Eu nu am avut probleme de acest gen cu tetratecurile mele si nici nu am desfactu in acea zona asa ca mai mult de aceasta sugestie nu poti sa iti dau.

3 Editat de ciprian01 (2010-05-17 19:09)

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

ma gandeam eu!
puneti si voi o idee...! ceva la modul: ,,anuleaza buntonul de amorsare, fraiere!,, smile

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Cand amorseszi sper ca este scos din priza filtrul. Una la mana, doi este ca multi spun ca le curge filtrul chiar pe la buton in timpul amosarii sau revenirii pe cursa. Defect de proiectare, cine stie. Dar, faceti tot posibilul sa nu folositi butonul de amorsare. Nu stau sa explic, este destul  de logic, principiul vaselor comunicante, furtunele pline cu apa, echilibre de presiuni, apa este mai grea decat aerul, etc....

5 Editat de ciprian01 (2010-05-17 23:39)

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

scifficus A scris:

Cand amorseszi sper ca este scos din priza filtrul. Una la mana, doi este ca multi spun ca le curge filtrul chiar pe la buton in timpul amosarii sau revenirii pe cursa. Defect de proiectare, cine stie. Dar, faceti tot posibilul sa nu folositi butonul de amorsare. Nu stau sa explic, este destul  de logic, principiul vaselor comunicante, furtunele pline cu apa, echilibre de presiuni, apa este mai grea decat aerul, etc....

amoresez cu el scos...! smile
dar curge apa dupa cateva apasari pe langa el. am izolat etans unitatea de amorsare de lacasul in care sta prinsa (cu silicon). merge mai bine, dar tot trage aer pe undeva! ideea este ca este vorba de aer (admisie) nu de picurat. picura doar cand amorsez!
ma gandesc sa il anulez complet!
voi ce spuneti?!

6

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

eu unu zic sa il arunci. iti dau adresa ??? lol:lol::lol::lol::lol::lol:

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

coco A scris:

eu unu zic sa il arunci. iti dau adresa ??? lol:lol::lol::lol::lol::lol:

nu spune de 2 ori...! oricum il paste de ceva vreme...!
norocul lui e criza! smile

8

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

atunci zic si a doua oara: eu zic sa il arunci.  cand te hotaresti anunta-ma lol:lol::lol::lol:

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

da si tu adresa! sa nu nimereasca in capul altcuiva din greseala...! smile

10

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Prietene,Tetratecul are probleme mari la pompele externe si anume plasticul migreaza la diferente de temperatura iar revenirea nu e de mare acuratete smile In mare probabil ca in curand va incepe sa curga...Da poti izola butonul de amorsa da nu cu silicon,siliconul are efect mare pe sticla.Poti umple canistra inainte de a pune capacul.Dar nu sunt convins ca acolo e problema

11

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

ai adresa unde poti sa il arunci pe privat. poti sa anunti si inainte sa il arunci sa stau sa il prind big_smilelol:lol::lol:

12

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

narcis.b A scris:

Prietene,Tetratecul are probleme mari la pompele externe si anume plasticul migreaza la diferente de temperatura iar revenirea nu e de mare acuratete smile In mare probabil ca in curand va incepe sa curga...Da poti izola butonul de amorsa da nu cu silicon,siliconul are efect mare pe sticla.Poti umple canistra inainte de a pune capacul.Dar nu sunt convins ca acolo e problema

Are el multe hibe! La variatia de tempereatura, desi am vazut mai multe opinii, inclin sa am o retinere...!
Temperatura are o variatie mica totusi (cateva grade). Plasticul este un slab conductor termic! Variatia = / - pare putin probabila si oricum ar fi extrem de mica!
Probleme lor sunt la imbinari si la garnituri!

Culmea este ca putea sa iasa ceva f reusit ca si filtru extern! Dar...!

O sa mai incerc ceva cu el! Daca nu iese, il arunc la coco! smile

13

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

auzi ce propun eu ca sa nu il arunci asa repede la mine:
nu poti sa il pui intr-o ga;leata cu apa si vezi pe unde trage , normal ar trebuii sa iasa niste bule de aer pe acolo. si ma gandesc ca daca il tii scufundat in apa o sa mearga fara probleme. big_smile

14 Editat de ciprian01 (2010-05-19 00:22)

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

coco A scris:

auzi ce propun eu ca sa nu il arunci asa repede la mine:
nu poti sa il pui intr-o ga;leata cu apa si vezi pe unde trage , normal ar trebuii sa iasa niste bule de aer pe acolo. si ma gandesc ca daca il tii scufundat in apa o sa mearga fara probleme. big_smile

pai nu iese aerul! eventual intra apa si tot nu as vedea! dar o iau incet...! ii anules mecanismul acela tampit cu clapeta care are DOAR 4 garnituri...! si care e enutil! Si conectez furtunele direct!  2 coliere, un furtun mai gros si...tatal nostru!
Daca nici asa nu merge, desi ar trebui, ii anulez si amorsa!
Daca nici asa...il anulez pe el!

15 Editat de ciprian01 (2010-05-19 02:06)

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Imi retrag cuvintele! Cel mai bun filtru extern este tetratec 1200! The best! Bine...cu o singura conditie. Se scoate piesa cu racordurile din fltru (cea cu tevisoare, multe garnituri si ceva bile si-o clapeta...) si se infig furtunele direct in orificiile de evacuare si admisie ale filtrului! Brici merge....! Nu mai trage decat apa!

Acum nu ma intrebati cum se regleaza debitul...! Se ia un robinet ( e suficient) si se monteaza pe un furtun! Celalalt ramane rezerva!

P.S.
Nu voi intelege niciodata ce au avut cei de la tetra in cap atunci cand au inventat acea bucata neagra...!

16

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Se intampla cand se manevreaza caracatita neagra, in procesul de curatare al filtrului, sa fie ramasite de nisip, cochilii sparte de melci sau mai stiu eu ce care raman pe vreo margine de o-ring. Se spala filtrul si deobicei capacul mai putin iar dupa ce sunt montate inapoi particula acea dura prinsa intre teava de pe capac si o-ring va pisca din el provocand dezastrele de care va plangeti sau chiar o mica particula de mizerie care poate sa impiedice etansarea. Sunt destul de sensibile la manipularea bruta fara de finete si atentie si reactioneaza imediat negativ. O-ringurile originale sunt foarte proaste, chiar foarte proaste, parca sunt din plastilina. emontati tot ce este oring si da-ti o fuga pe la magazinele de piese auto si cautati cele mai scumpe o-ringuri, nu o sa va para rau. E posibil sa gasitit versiuni cu diametre mai mari ale cordonului, implicit vor furniza o etansare mult mai buna.

17

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

no ca nu mai arunca filtru la gunoi sad:(

18 Editat de narcis.b (2010-05-19 23:31)

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Asa am facut eu la 1200 al meu.Dupa ce nu am dormit vreo 2 nopti sa gasesc o varianta sa nu mai pice,am ajuns la concluzia capica pe la sistemul cu clapa.Asa ca am renuntat la sistem ca atare,am pastrat coturile acelea prin care trece parghia clapei,am sigilat acea iesire din lateral,lipita bine si in canistra! Detasarea furtunelor se face din filetul furtunului,iata a trecut de atunci 1 an jumate ,nu sunt probleme,ba chiar sunt mai multumit de el decat de JBL ,e mai silentios Tetra.

19

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

bai voi nu mai invatati omul la smecherii. daca omul vrea sa il arunce sa il arunce lol:lol::lol::lol::lol::lol:

20

Re: Sugestie reparatie filtru extern Tetratec 1200

Gata coco sunt mut! smile