Subiect: lumina neon

am un acvariu de 128 litrii in care tin discusi problema este ca am pe capacul de la acvariu 2 neoane care sunt prea puternice pt pesti..(in acvariu nu sunt plante) daca scot unul din neoane nu se mai aprinde celalalt ....cum fac sa aprind doar un neon ? multumesc

Re: lumina neon

nu sunt multe 2 neoane. depinde ce neoane ai.
multe nu sunt cu siguranta.
pune 2, 3 echinodorusi si cateva plante plutitoare

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

3 Editat de pelly67 (2010-05-20 23:15)

Re: lumina neon

Pentru a nu ne complica, vom lua in calcul numai puterea necesara iluminarii acvariului, masurata in watt, deoarece la magazine ti se ofera, de exemplu, tuburi de 20 w, nu de 400 lumen sau 55 lux.
Iluminatul general, raportat la volumul de apa:
- lumina puternica sau standard: 0.6-0.9 w/l;
- lumina medie: 0.4-0.5 w/l;
- lumina slaba: 0.2-0.3 w/l; Adauga ceva plante de suprafata si vei diminua cantitatea de lumina + castig estetic. Daca nu si nu vezi schema electrica a instalatiei si anuleaza alimentarea unui neon wink

4 Editat de Baracuda (2010-05-21 11:27)

Re: lumina neon

paulteroristu A scris:

am un acvariu de 128 litrii in care tin discusi problema este ca am pe capacul de la acvariu 2 neoane care sunt prea puternice pt pesti..(in acvariu nu sunt plante) daca scot unul din neoane nu se mai aprinde celalalt ....cum fac sa aprind doar un neon ? multumesc

Din pacate la instalatia pe care o ai, nu este posibil. Ar trebui modificata instalatia, in asa fel incit fiecare tub sa aiba instalatie proprie. Eu am un acvariu de 240 cu discusi si am avut aceeasi problema. Am obturat unul din neoane cu reflectorul pus invers. Obturarea o poti face in mai multe feluri pe care ti le poti imagina singur. Exemple: a) fragmente de teava PVC (sau alt material) care imbraca tubul de neon (total sau partial), prin incercari, pina la obtinerea unei cantitati de lumina satisfacatoare; b) infasurarea tubului de neon in folie de aluminiu (total sau partial), etc. Spun toate astea pentru ca inteleg ca vrei sa pastrezi acvariul neplantat. In caz contrar, sfaturile celorlalti colegi sunt la fel de bune.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: lumina neon

multumesc pt raspunsuri
am precizat mai sus ca in acvariu nu am plante deci imi trebuie putina lumina pt discusi.....bradraqua dar daca pun un neon ars si unul ok se aprinde cel care nu este ars ai idee sau trebuie sa fie ambele functionale?

6 Editat de Baracuda (2010-05-22 08:46)

Re: lumina neon

paulteroristu A scris:

multumesc pt raspunsuri
am precizat mai sus ca in acvariu nu am plante deci imi trebuie putina lumina pt discusi.....bradraqua dar daca pun un neon ars si unul ok se aprinde cel care nu este ars ai idee sau trebuie sa fie ambele functionale?

Nu se aprinde, daca instalatia este facuta in serie, adica ambele tuburi sunt deservite de acelasi balast si in consecinta balastul este calibrat pentru puterea cumulata a ambelor tuburi. Chiar din primul meu raspuns am spus ca inteleg set-up-ul acvariului tau "fara plante" si populat cu discusi, si necesitatea unei iluminari in consecinta. Lipsa plantelor intr-un acvariu cu discus este o alta discutie, daca vrei o dezvoltam intre patru ochi, invitatia (sti despre ce este vorba) ramine valabila.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: lumina neon

da stiu bradraqua ca ai inteles ca vreau fara plante dar raspunsesem si pt colegii de mai sus care imi dadeau exemple cati w/l ar trebui sa am pt un plantat si asa imi e destul de greu cu pestii si fara plante, iar pt invitatia facuta iti multumesc mult si abia astept sa pot veni sa vorbim mai ales ca avem in comun discusii dar si pescuitul ..o zi buna si multumesc pt raspunsuri