Subiect: Filtru extern

Salutare! As vrea sa stiu si eu daca filtrul extern extern Hailea SL 106 este bun pentru un acvariu de 75 l? Eu am un Resun SP-1100 si mi se pare prea puternic pentru acvariul meu. Multumesc ! smile

Nimeni nu e nascut invatat !

2 Editat de Andi66 (2010-05-19 11:59)

Re: Filtru extern

catalin818 A scris:

Salutare! As vrea sa stiu si eu daca filtrul extern extern Hailea SL 106 este bun pentru un acvariu de 75 l? Eu am un Resun SP-1100 si mi se pare prea puternic pentru acvariul meu. Multumesc ! smile

Salut, eu am filtrul de care intrebi tu - Hailea SL 106, intr-un acvariu de 15L. Si acolo ar cam fi la limita, asa ca la de 5 ori mai mult volum nu se potriveste in nici un caz. Nu prea asculti sfaturile cu atentie.....Daca vrei filtru care sa se potriveasca sunt magazine garla, mai ales in Bucuresti.
Uite ceva ieftin si potrivit pentru acvariul tau: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … t-400.html

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

Multumesc Andi. Dar nu e la fel de puternic ca si cel pe care il am eu? Eu as vrea un filtru caruia pot sa-i reglez debitul. Dar de Filtru extern Hailea SL 206 ce zici? Vad ca e mai puternic...:D Vreau un filtru care sa nu intoarca toate plantele pe dos:) Filtrul de il am acum e pentru acvarii de 150 l am vazut.:D

Nimeni nu e nascut invatat !

4

Re: Filtru extern

Si 206 e prea mic, nu iti mai spun nimic faci cum crezi tu. neutral

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5 Editat de catag (2010-05-19 12:29)

Re: Filtru extern

Normal un filtru ar trebuii sa fie de 4xvolumul acvariului debitul pe ora, dar in caz ca ai o masa filtranta mare (biologica in special ca aceea face toata treaba) poti folosi si pana la 1,5 ori volumul acvariului (in cazul filtrari biologice de calitate) dar tot ar mai trebuii o pompa de recirculare pentru a omogeniza nutrientii din apa, pentru a ridica mizeria depusa pe diferite obiecte din acvariu, plante, substrat si ajunge la sorbul filtrului. Alegerea e de partea ta, dar te rog cauta inainte ca ai totate raspunsurile aici pe forum.  In legatura cu acel filtru, eu nu-l recomand nici la nanouri, desi colegul il are si nu are probleme cu el, dar eu stiu cel putin 4 persoane care l-au achizitionat si au avut probleme (dupa un timp destul de scurt incepe sa sune pompa).

Re: Filtru extern

catag eu am un resun SP-1100 si are debit 500l/ora ,iar eu am un acvariu de 75 l. E prea puternic pentru acvariu,nu? Te rog mult catag sa-mi spui care modele de filtru se potrivesc pentru acvariul meu de 75 l. Multumesc mult !:|

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Filtru extern

La 75 de litri iti trebuie un minim de 800 L/H debit stipulat de producator ca la final dupa ce trece apa prin toate mediile sa aiba undeva la 400 L/H. Eu am un hailea 206 la un acvariu de 15 litri si mi se pare mic ca debit. Apa curge tip cascada si nu face curent in tot acvariul sa miste mizeria si eventual sa tina amestecata apa sa nu apara zone neoxigenate sau cu diferenta de temperatura. La acvariul tau iti recomand un JBL e700, Tetratec ex700, Eheim 2215. Dar cum tu te-ai orientat catre un filtru cascada si cel mai mic o sa presupun ca nu ai cum sa investesti mai mult de cateva zeci de lei in filtru. Cauta si second, daca esti atent poti lua un filtru bun la un pret modic si sa te tina inca minim 3-4-5 ani.

8

Re: Filtru extern

Dupa capul meu eu asi zice sa-ti faci unul extern sau sa cumperi unul extern (tip canistra). Vorba colegului prin mediile filtrante si mai ales daca se colmateaza un pic nu mai ajunge debitul lui si pentru recircularea apei. Nu degeaba am spus ca daca ai un filtru bun (masa filtranta mare, si sa fie compusa in deosebi cu filtrarea biologica cam 75%, iar restul de 25% filtrare mecanica un burete grosier si un pic de perlon) dar cu debit mic sa se mai foloseasca si o pompa de recirculare, tocmai din cauza debitului redus si incapacitatea acestia de a omogeniza apa si a avea curenti in toata masa apei din acvariu.

Re: Filtru extern

Daca vrei filtru cu reglaj fin si care sa+si faca treaba atunci trebuie sa te indrepti spre ceva mai scump si mai de top evident.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

10

Re: Filtru extern

viaregio13 A scris:

Daca vrei filtru cu reglaj fin si care sa+si faca treaba atunci trebuie sa te indrepti spre ceva mai scump si mai de top evident.

Aici chiar mi-ai placut. Ai perfecta dreptate...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

Da, are dreptate, insa eu doar v-am cerut parerea. Unii poate nu au atatia bani sau nu au in respectiva luna bani pentru ceva anume si incearca cu ce au sa ajunga usor ,usor la un nivel cat mai aproape de cel visat de el. wink

Nimeni nu e nascut invatat !

12 Editat de Andi66 (2010-05-20 21:21)

Re: Filtru extern

catalin818 A scris:

Da, are dreptate, insa eu doar v-am cerut parerea. Unii poate nu au atatia bani sau nu au in respectiva luna bani pentru ceva anume si incearca cu ce au sa ajunga usor ,usor la un nivel cat mai aproape de cel visat de el. wink

Binenteles ca are dreptate, cand te-ai apucat de acvaristica trebuia sa sti ca pentru hobby-ul asta trebuie sa cam cheltui. Parerea mea sincera este ca nu prea sti ce vrei. Ia o mica pauza, cugeta, citeste literartura de specialitate, navigheaza pe site-uri de specialitate, intr-un cuvant informeazate si o sa ajungi la concluzia ca nu poti face performanta cu fonduri putine. Acvaristica nu se poate face putin cate putin. Ori ai rabdare si le strangi pe toate ori renunti.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

O sa merg mai departe cu fondurile putine pe care le am. Nimanui nu am cerut bani ,ci doar pareri. Daca tie nu-ti face placere sa imi dai raspunsuri la intrebarile mele, eu nu te oblig. Daca cineva vrea sa ma ajute din placere si fara sa se supere de intrebarile mele care uneori sunt stupide, eu ma bucur enorm.  Cred ca nici tu si nimeni de pe acest forum nu s-a nascut invatat, asa ca pot invata si eu putin cate putin.

Nimeni nu e nascut invatat !

14

Re: Filtru extern

Daca atat ai inteles din ce ti-am spus eu, nu pot decat sa-ti spun ca traim inca intr-o tara libera si fiecare poate face cam ce vrea. Mult succes !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern

Mult succes si tie! wink

Nimeni nu e nascut invatat !

Re: Filtru extern

Incearca sa mergi pe produse germane, chiar daca nu sunt de top. Uita chinezariile.
Detaliile sunt foarte importante in acvaristica.
Suntem unii pe aici care filtram apa cu burete si vibratot, dar acum e altceva.
deci curaj.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

Re: Filtru extern

Ok Viaregio. O sa tin cont de sfatul tau. Multumesc mult smile:):)

Nimeni nu e nascut invatat !

18

Re: Filtru extern

eu zic sa nu ti cont de el.. nu vreau sa para ca am ceva cu useru de mai sus.. dar prea generalizeaza..
firme ca resun si jebo.. sunt f bune.. din experienta mea.. poate sa fie un caz particular si cred ca este.. resun mi-a iesit ca este mai fiabil decat dennerle..

solutia ieftina pt ce vrei tu este urmatoarea.. incerci sa pui un spray bar la filtru tau.. mestereste si tu ceva acolo, daca nu ai bani, exista oricand metoda do it yourslef si sunt multe solutii.. si un burete cu o pompa de aer.. ca filtrare biologica este excelent.

Re: Filtru extern

mi-au dat un fel de sifon la filtrul resun sp-1100 dar nu imi dau seama unde se monteaza si la ce foloseste.Daca m-ai putea ajuta ti-as fi recunoscator. In  poza este acel obiect...:D

Nimeni nu e nascut invatat !

20

Re: Filtru extern

nu stiu exact cum arata resunu tau.. dar din ce stiu eu aceasta bucata s-ar pune pe intake,pe unde traga apa ca sa nu intre si pestii acolo.. cred