1 Editat de Remusica (2010-05-21 22:36)

Subiect: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Salutare,

Hai sa incep si eu cu jurnalul acvariului meu dat fiind ca este la inceput de drum, as vrea sa impartasesc cu voi evolutia lui.

-Acvariu: home made 120 litri,dimensiuni 60x40x50 sticla de 10mm

-Iluminare : 2 lampi suspendate Hagen cu neoane osram 2x24w 865 daylight si 2 osram 965

-substrat : Jbl aquabasis 5 L plus manado 10 L

-incalzitor substrat JBL 20w care il voi pune in functiune peste 30-45 de zile
-Filtru extern JBL e900
-incalzitor
-CO2 :butelie co2 instinctor tip G3,reductor de presiune,manometre,electrovalva,reactor jbl taifun (sunt in curs de achizitionare a unui ph controller)

Am inceput setupul de 5 zile (deci acvariul este la ciclat)Pentru ciclarea mai rapida am folosit sera nitrivec si filter biostart.Fertilizarea o voi incepe peste o luna cu solutii pps macro si micro.Acum nu fertilizez decat cu easy carbo si co2.Iluminarea acum este de 6 ore pe zi doar cu una din lampi.

Orice sugestie si critica din partea voastra este bine venita


Si cateva poze cu setupul meu http://picasaweb.google.ro/114349876824 … FaraTitlu#

acesta merge

2

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Din pacate link-ul este invalid...:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Andi66 A scris:

Din pacate link-ul este invalid...:/

invalid pt pc tau
eu am vazut pozele:)

ps. super acvariu
deja parca il vad la nivelul la care il vei aduce dp felu de aranjare
bafta cu el

4

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Multumesc pentru apreciere.Intradevar avand doar 5 zile de la start nu arata spectaculos dar voi incerca sa iasa cu adevarat un colt de liniste.

5

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Salut,

Frumos acvariul, promitator inceput, chiar e ok din punctul meu de vedere, si cu iluminarea si fertilizarea. La vietuitoare nu te-ai gandit inca ? Sa stii ca poti baga anumite specii de pesti inca de pe acum, mai ales daca ai introdus solutii care grabesc ciclarea.

6 Editat de Andi66 (2010-05-21 23:29)

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

pasi_une A scris:
Andi66 A scris:

Din pacate link-ul este invalid...:/

invalid pt pc tau
eu am vazut pozele:)

ps. super acvariu
deja parca il vad la nivelul la care il vei aduce dp felu de aranjare
bafta cu el

Cred ca (invalid) la modul general...acum le vad si eu
Super setare, din ce material sunt separatoarele ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

1. ascunde nivelul apei ,cum nu stiu exact ce ar fi mai potrivit dar eu asa as face.
2. as grabi un pic ciclarea prin adaugarea de plante super-easy.
3 cand mai faci poze scoate magnetul.
4 cu fundal negru nu iesea mai in evidenta acel substrat ??
5 per total frumos.

8 Editat de Remusica (2010-05-21 23:54)

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Avatar

Da m-am gandit,o sa bag in jur de 20 neoni rosii,cativa microrasbora,2 sae.Valorile testelor imi vor spune cand anume sa bag pestii(nu vreau sa risc)Acum facand teste am valori foarte mari de ex

NO2 0,8
NO3 10
KH 7
PO4 0
Acestea sunt testele care le detin momentan,o sa mai vina si altele.
Andi66

Materialul folosit este policarbonat,initial am vrut sa iasa mai inalt dar se pare ca nu am apreciat foarte bine inaltimea

Coco

Da intradevar nivelul apei va fi ascuns,am in plan acest lucru,fundal negru la asta nu m-am gandit dar voi incerca sa il schimb pe acesta,imaginandumi cred ca ar arata mult mai bine (scoate in evidenta)

Multumesc

9

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Nitriti intradevar mari....ma intreb cum de asa mari, si a 2a oara ma intreb...oare la mine ce valori erau, neavand un test de nitriti la indemana, am pus pestii cand am crezut eu ca e ok. Am trecut cu bine si peste acea saptamana critica dupa setare, nu prima ci urmatoarea cand valorile nitritilor teoretic....ar creste, acum insa e relativa problema, de la acvariu la acvariu, nu cred ca e o regula general valabila, cert e ca mie nu mi-au murit pestii niciodata, si am facut 3 setup'uri din decembrie 2009 pana acum.
Testele sunt JBL ?

10 Editat de Remusica (2010-05-22 00:21)

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

da testele sunt jbl,teste individuale, valoarea nitritilor de 0,8 este mortala pentru pesti,si in fond nu ma grabesc cu introducerea lor.Maine voi face un schimb de 20 litri apa, voi mai adauga sera nitrivec si duminica voi face testul de nitriti din nou.

11

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

la 120 de lirti nu este putin 20 de litri ?? eu as mai adauga inca 10. si mai ales acum la inceput.

12

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Stiu este cam putin dar preferam sa o iau treptat  cu schimbatul apei

13

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Daca nu ai fauna poti face schimburi 1\3 sau 1/2 la saptamana,daca in schimb vrei sa bagi cate ceva "peste" atunci faci schimburi la 2-3 zile 20%.Nu uita sa gagi zilnic 2-4 boabe de hrana de pesti sa aibe si bacteriile ce sa pape,indicat chiar in sorbul filtrului.Personal,vad prea multa simetrie in asezarea celor 2 terase,mi-ar fi placut forme sau marimi diferite.Nici blixele nu cred ca sunt o alegere foarte buna acolo(si acestea se incadreaza in simetrie!),cresc mari si vor umbri plantele gazon,mai degraba asi folosi blixa in pozitia de planta de middle,la baza stemurilor din fundal.Nu prea se distinge ce ai in fata? Glosso vad da nu stiu ce e in staga ...Aici pe terasamente ar da bine tot gazoane... parerea mea smile

14

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Aranjamentul plantelor nu este batut in cuie,am zis ca fiind la inceput sa fie plante in acvariu sa nu am probleme cu algele.Dupa perioada ciclarii voi mai aduce/scoate plante pentru setup Voi pastra doar cateva din ce am acum.

15

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Ieri am schimbat in jur de 35 litri apa cu apa lasata 2 zile la declorinat dupa care am mai adaugat sera nitrivec pentru ca am valoarea nitritilor mare (normala in aceasta periada a ciclarii)
Astazi setupul a implinit 9 zile de la start,asa ca am aprins si cea de a doua lampa compusa din1x24 w osram 865+1 x 24 w osram 965.Pot spune ca dupa aprinderea ambelor lampi a inceput sa iasa bule de oxigen din plante,fapt care m-a bucurat,insemna ca le place conditiile mai putin la blixya care se pare ca a inceput sa se topeasca la varfuri(ceva nu-i convine)Perioada de iluminare o tin neschimbata pena la stabilizarea acvariului.

Si cateva poze adaugate http://picasaweb.google.ro/114349876824 … FaraTitlu#

16 Editat de Remusica (2010-07-23 10:16)

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Salutare,

Revin cu noi poze dupa cateva schimbari substantiale in acvariul meu.Acvariu acum este stabil,rezultatele testelor spun asta si mi-am permis sa fac cateva modificari in aranjamentul plantelor.Acum le voi lasa o perioada sa creasca mai ales cele din spate pentru a imi ascunde echipamentele.Imi cer scuze pentru calitatea pozelor mai slaba,sunt facute cu un aparat mai vechi.

17

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

dragut  :sok
dar ce brusc se termina gazonul acolo ! parca e o plantatie  :fbr

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

chear frumos felicitarile mele :apl  :apl  :apl ape limpezi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

19

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

aqua secretul este ca acolo am avut gazon de gloso care l-am scos(se amestecau gazoanele intre ele si nu dadea bine))in 2-3 saptamani se va umple golul cu gazon.

Miruna merci de aprecieri,dar mai am mult de munca si rabdare.Momentan am reusit sa il stabilizez,plantele o duc bine,alge nu se observa mai deloc cu exceptia GSA dar este o alga usor de inlaturat,putina rabdare si dispare.

20

Re: Jurnal de bord acvariu 120 litri

Prea frumos...arata super gazonul, nici nu mi-am dat seama ca vrei sa umpli tot spatiul ramas, am crezut ca asa e modelul. Oricum a iesit ceva deosebit si cand va fi gata, rezultatul final va fi ca extra bonus.
Multa bafta in continuare!  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771