1

Subiect: acvariu noun(240litri)

Am cumparat un acvariu nou cu capacitatea de 240 litri,filtru extern,incalzitor pana acuma.Dar m-am oprit la o problema cam mare si anume iluminatul.(100lugime,60 inaltime,40 latime),multi dintre prieteni mei m-au indrumat sa folosesc T5.Nu stiu cat de buna e ideea.Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in legatura cu neoanele.Eu am vrut sa ma duc pe ideea ca o sa pun 3-4 neoane Flora Glo?nu este de ajuns?

2

Re: acvariu noun(240litri)

nu le am cu lumina insa vad ca ai adancimea cam mare si mi se pare putin doar 4 neoane T5 de 90 cm lungime banuiesc. acum depinde si de cat de plantat il vrei sau ceea ce vrei sa pui in el. asteapta sa vine andi66 ca te lamureste el sau altii care se pricep.

3

Re: acvariu noun(240litri)

Ca si pesti in acvariul eu vor fi 7discusi mai mititei,nu vreau nu stiu ce plante,care sa necesite foarte multa lumina,acolo 2 sau 3 plante care sa arate un pic mai bine.

4

Re: acvariu noun(240litri)

am inteles ca la discusi nu le trbuie lumina foarte multa. adica ma refer ca nu trebuie sa fie intensa. poate ca iti ajung cele 4 tuburi. si eventual ca plante pui ceva easy si frumos. ca sunt destule.

5

Re: acvariu noun(240litri)

Nu le place lumina asa de tare,dar daca pun 4 neoane Flora Glo nu o sa am probleme cu algele brune?

6

Re: acvariu noun(240litri)

Fac referinta ca,daca nu o sa fie destul lumina aceasta va duce la aparitia algelor.

7

Re: acvariu noun(240litri)

aici mai prins. recunosc ca nu ma pricep la lumina versus alge. asteapta pana maine cand o sa intre mai marii nostri sfatuitori sa ne lumineze.

8

Re: acvariu noun(240litri)

Cunosc asa de bine problema cu algele brune,pentru mult timp am avut de furca cu ele,nu mai vreau sa am de lucru cu ele.A zis ca pun 4 neoane si scap de un capat,dar mai mult ca sigur cu algele o sa am probleme.

9

Re: acvariu noun(240litri)

Nu conteaza ce tip de neon folosesti,motivele aparitiei algelor sunt foarte multe.Din cate stiu eu discusi prefera o lumina nu foarte puternica w/l.Poate un crescator de discusi iti recomanda ce tip de lumina si intensitate sa folosesti.

10 Editat de Baracuda (2010-05-24 15:42)

Re: acvariu noun(240litri)

florinel A scris:

Am cumparat un acvariu nou cu capacitatea de 240 litri,filtru extern,incalzitor pana acuma.Dar m-am oprit la o problema cam mare si anume iluminatul.(100lugime,60 inaltime,40 latime),multi dintre prieteni mei m-au indrumat sa folosesc T5.Nu stiu cat de buna e ideea.Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi in legatura cu neoanele.Eu am vrut sa ma duc pe ideea ca o sa pun 3-4 neoane Flora Glo?nu este de ajuns?

Nu ma pierd in amanunte, atasez o poza cu un acvariu 240 care are din constructie 2 tuburi T5 de cite 54 w. Este populat cu discusi si am fost nevoit sa obturez unul din tuburi din motivele bine-cunoscute: alge verzi, disconfort pentru discusi. Si asa cu un singur tub, pestii stau mai mult ascunsi, lumina fiind prea puternica. Lucrez in continuare pentru rezolvarea problemei. Intentionez sa schimb instalatia originala cu una pe tuburi T8, degaja mult mai putina caldura care pe timpul verii in cazul T5-urilor este prea mare. Probabil voi folosi cele doua instalatii alterntiv: vara - T8 si iarna T5. Ca tuburi recomand Aqua Glo, Flora Glo, Sun Glo si Natur Solar combinate la alegere. Oricum lumina nu este indicat sa fie furnizata de un singur tip de tuburi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: acvariu noun(240litri)

Acavriu 240 Juwel (ilumineaza un singur tub T5 de 54w)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: acvariu noun(240litri)

Pana la urma ce ma sfatuiti sa folosesc?neoane T5 sau T8?Dupa cate am vazut eu din exemplu lui bradraqua,pot folosi si neoane T8 pentru inceput.Cam 3-4,30 W fiecare.

13

Re: acvariu noun(240litri)

florinel A scris:

Pana la urma ce ma sfatuiti sa folosesc?neoane T5 sau T8?Dupa cate am vazut eu din exemplu lui bradraqua,pot folosi si neoane T8 pentru inceput.Cam 3-4,30 W fiecare.

Ti-am dat un PM

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: acvariu noun(240litri)

Discusii se tin cu lumina putina,mai ales discusii deschisi la culoare  se pigmenteaza "la greu" de la lumina.Sunt multe compromisuri care se fac daca vrei si discusii si plante.Algele de care vb tu apar ca urmarea excesului de materie biologica din substrat.Daca pui discusi sub 8-10 cm apar probleme,si anume,pt ca sunt mici trebuie hraniti mai des,temperatura trebuie sa fie un 29C,de aici deja probleme pt plante,sigur nu spun ca nu se poate,mie  mi-a reusit dar chiar trebuie sa "simti mersul" acvariului pt a le face bine pe amandoua.Mai debraba ti-as propune 2 perechi de discusi macar 12 cm,si plante echinodorusi,criptocorine,plante cu cerinte mici.Astfel poti sa ti acvariul cu lumina putina,0,3-0,4W/l.Pt bunul mers al sistemului recomand 2 filtr externe

15

Re: acvariu noun(240litri)

narcis.b A scris:

Discusii se tin cu lumina putina,mai ales discusii deschisi la culoare se pigmenteaza "la greu" de la lumina.Sunt multe compromisuri care se fac daca vrei si discusii si plante.Algele de care vb tu apar ca urmarea excesului de materie biologica din substrat.Daca pui discusi sub 8-10 cm apar probleme,si anume,pt ca sunt mici trebuie hraniti mai des,temperatura trebuie sa fie un 29C,de aici deja probleme pt plante,sigur nu spun ca nu se poate,mie mi-a reusit dar chiar trebuie sa "simti mersul" acvariului pt a le face bine pe amandoua.Mai debraba ti-as propune 2 perechi de discusi macar 12 cm,si plante echinodorusi,criptocorine,plante cu cerinte mici.Astfel poti sa ti acvariul cu lumina putina,0,3-0,4W/l.Pt bunul mers al sistemului recomand 2 filtr externe

narcis nu cred ca a inteles exact....0,3-0,4w/l cati lumeni inseamna?...sau milicandeli?....oare nu stiai ca este etalonul saracului acest watt?
PS. afirmatia nu-mi apartine, este a unui contemporan!

16

Re: acvariu noun(240litri)

Flitru extern Tetratec EX 1200
Caracteristici:
•    debit - 1200 l/h
•    indicat pentru acvarii cu volum - 200 - 500 litri
•    inaltime maxima - 1.8 m
•    capacitate filtru - 12 litri
•    diametrul intern al furtunului - 15.2 mm
•    putere consumata - 21 W
•    voltaj alimentare - 230 V
•    compartimente pt. medii de filtrare - 4
•    medii de filtrare incluse
Filtrul acesta folosesc la acvariul de 240 litri,stiu ca multi poate nu sunt de acord cu tetratec dar e nou filtru si sper sa mearga ceva.

17

Re: acvariu noun(240litri)

depinde de cati bani vrei sa bagi..
poate un bec HQI de 75W?

18

Re: acvariu noun(240litri)

Eu becuri nu am mai folosit,ma intrebi de bani,de ce?E asa de scump becul?sau la ce te referi?

19

Re: acvariu noun(240litri)

Mi-am cumparat deja 1 neon Flora Glo 30 W, 1 neon Sun Glo, 30W si ma gandesc sa mai cumpar 1 neon Aqua Flo de 30 W,1 neon Flora Glo 30 W si 1 Power Glo de 18 W,ce crede-ti va fi bine pentru plantele mele?

20

Re: acvariu noun(240litri)

Si la toate aceste neoane se vor pune DROSER ZAHPA 40 W,se vor aprinde separat toate neoanele,ce parere aveti despre drosere?