Subiect: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Azi am ridicat pestii de la posta, coletul fusese pus pe 10 Mai din Indonezia prin posta normala (s-a estimat ca va dura 7 zile transportul) , EMS nu exista pe aceasta ruta.  Din 4 exemplare, traiesc 3 pesti (2 masculi si o femela), o femela a murit.
Oricum nu mi-a venit sa cred ca au trait 16 zile in 20 mililitri de apa!!!
Paharul din poza este de 200 ml, iar apa este exact cantitatea in care a venit fiecare peste in parte.
Mai multe detalii despre aceasta specie de betta aici: http://ibcbettas.org/smp/species/channoides.html

http://i46.tinypic.com/5keyyd.jpg

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

smile
Asa se ambaleaza betta! Ai vazut vreodata cum se trimite un transport mare, din Asia de exemplu, catre un alt distribuitor? Imagineaza-ti ca pui pestii in pungute precum plicurile acelea dreptunghiulare de ness! Teanc. Si rezista...!

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Stiu ca asa se ambaleaza betta, am mai primit exemplare din Thailanda...minune mi se pare faptul ca au rezistat 16 zile in colet!...de obicei existau pierderi cam de 10% si la transporturile rapide gen EMS care dureaza 4 zile.

4

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Incredibil!

Bine-ai zis minune....

Intre timp.. cauta nume.. smile


Sa ai mult noroc la ei si sanatate sa te bucuri de ei! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

robertino A scris:

Stiu ca asa se ambaleaza betta, am mai primit exemplare din Thailanda...minune mi se pare faptul ca au rezistat 16 zile in colet!...de obicei existau pierderi cam de 10% si la transporturile rapide gen EMS care dureaza 4 zile.

Cat te costa transportul sa aduci ceva din Asia?
Ai nevoie de ceva forme / formalitati legale pt asta?
As vrea sa aduc ceva de acolo pt mine si ma incurc in amanuntele acestea!
Multumesc!

6

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

frumosi..
sa iti traiasca si sa faca si pui..

poti pune o lista cu ce are de vanzare respectivul.. eu nu mi-am dat seama cum sa caut dupa licitatiile unui user pe aquabid.

7 Editat de robertino (2010-05-26 19:45)

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Multumesc! Promit sa ma gandesc la nume pentru ei.:P Te las pe tine sa-i nasesti daca nu gasesc ceva interesant. smile

Pretul transportului difera in functie de serviciul ales si cantitatea de pesti...
Un exemplu...pentru 30 betta din Thailanda prin EMS pretul transportului a fost $65.
Pentru pestii pe care i-am primit acum din Indonezia, 4 la numar,  transportul a fost $21, dar prin posta normala...oricum, nu recomand deoarece timpul de livrare este mult prea mare.

Partea cu puii este interesanta...difera de inmultirea la Betta Splendens, masculul fiind mouthbreeder.
Aici sunt celelate licitatii ale indonezianului pe aquabid, dar nu are oferta prea bogata acum: http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … sy_aquatic
Mai multe oferte si detalii sunt pe siteul lui: http://www.fantasy-aquatic.com/main.php

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Mersi. Da, e o varietate de Wild Betta. Baga un ochi pe linkul de pe aquabid...poate gasesti niste creveti care iti plac. smile
Ah uitasem un amanunt foarte important! Dupa ce ca supravietuisera atata timp, era sa nici nu ii pot ridica de la posta...s-a rezolvat pana la urma, asa ca pot zice ca am avut noroc si acolo pe ziua de azi. In mod normal, pestii trebuesc isotiti de un certificat fitosanitar, in caz contrar existand riscul sa nu vi se dea coletul la posta.

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Multumesc pentru raspuns!

10

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Cosmine asta da noroc! sa te bucuri de ei! wink

11

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Multumesc Paul! Doamne ajuta!

12

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

SnakeHead in actiune! smile

http://i47.tinypic.com/358z6fd.jpg

http://i46.tinypic.com/xmjszd.jpg

13

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

smile) ce amuzant e. Zici ca e d`ala de la joculete alea, cand ies capete de iepuri, etc si trebuie sa le dai in cap:) Simpatic

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Da. smile) Data viitoate il pandesc si-i dau in cap...sa vad cate puncte iau. smile

15

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

sa nu imi spui ca se face cat asta tongue

16

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

No way! big_smile La maturitate ar trebuie sa fie undeva intre 8 si 12 cm.

17 Editat de pelly67 (2010-05-29 19:04)

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

robertino A scris:

No way! big_smile La maturitate ar trebuie sa fie undeva intre 8 si 12 cm.

inseamna ca este alta "marca"

18

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

cat de simpatic poate fi lol zici ca e baba curioasa care scoate capu pe geam "ha? cine ce a facut? iara iese maria cu gheorghita? nu misca nimeni fara sa stiu" lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

pelly67 A scris:
robertino A scris:

No way! big_smile La maturitate ar trebuie sa fie undeva intre 8 si 12 cm.

inseamna ca este lata "marca"

Da, astia ai mei sunt Betta Channoides, zisi si Sneakhead fighter.
Pestele din poza pe care ai postat-o tu este un rapitor de talie mare, o specie de Channa.

20

Re: Minune!!! Dupa 16 zile pe drum...Betta Channoides

Se pare ca s-a acomodat cu bine in noua casuta... dupa lungul drum care l-a avut de facut.

Cam cat e de marisor acuma?
.. si cum il cheama? smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.