Subiect: Problema iluminare

Am o intrebare si in acelasi timp o rugaminte la cei care cunosc arta luminarii si a cresterii plantelor in acvariu fara alge.Am urmatoarele acvarii si urmatoarele neoane,nu stiu cum sa le combinca sa fie bine.

Neoane: 2 osram-830-18w
            1 osram-865-20 w
            2 aqua-glo-20w
            1 sun-glo-20w
            1 hailea fresh water-18w

Acvarii   1- plantat 54 de litri brut-L 58 am
                                               h 36 cm
                                               l 26 cm

            2 - plantat 45 de litri brut -L 65 cm
                                                l-23 cm
                                                h-30

             3- ciclide126 de litri brut-L 80 CM
                                                l  35 cm
                                                h 45 cm
      Lamuriti-ma cum sa luminez cel mai bine acvariile astea 3 cu aceste neone 7.

2 Editat de Andi66 (2010-05-17 14:45)

Re: Problema iluminare

Salut,
Nu sunt un priceput al iluminatului, dar pot sa-ti spun ca eu folosesc OSRAM cu spectru 860 (865) si este si ieftin iar pentru plante e super OK, spun asta pentru ca am fost si eu sfatuit la randul meu de cineva care are acvariu plantat. L-am cumparat de la MARBO TRADE: http://www.marbotrade.bizoo.ro/, cat despre cele care le ai tu nu stiu ce sa zic, incerca sa cauti ce neoane sunt compatibile cu spectrul de care ti-am zis de la alte firme, s-ar putea sa se mai potriveasca ceva din ce ai tu.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Problema iluminare

La acvariul de 54 pune 1 AquaGlo 1 SunGlo si 1 Osram 865, la acvariul de 45l pune 1 AquaGlon si 1 Osram 830  iar la ciclide 1 Osram 830 si 1 hailea .

Re: Problema iluminare

Problema este ca la acvariul de 54 de litri planta nu pot sa pun decat 2 neoane,care ar fi acelea?Care ar trebuii sa-l scot de la 54 de litri ,si daca e nevoie sa-l pun la cel de 45 de litri plantat?In general ce neoane ar fi cele mai bune pentru un acvariu plantat dar sa nu am probleme cu algele???

Re: Problema iluminare

Nu poate sa ma ajute nimeni???

Re: Problema iluminare

Renunta la acvariul de 54 de AquaGlo. Nu cred ca este necesar sa folosesti chiar toate tuburile de neon care le ai in casa. Cred ca asta este combinatia cea mai buna posibil. Eventual Aquaglo poti sa-l pui in locul celui Hailea de la ciclide.

Re: Problema iluminare

Ultima intrebare si nu te mai zapacesc.Care sunt cele mai bune neoane?

Re: Problema iluminare

Cele mai bune in general sau ce ai tu in casa? Bune pentru ciclide, marin , reef, plantat lejer / bogat, cu plante tip gazon , doar pentru pesti .......

Specifica la ce vrei sa le folosesti.

Re: Problema iluminare

Ma intereseaza care neoane ar fi mai bune pentru un acvariu plantat bogat,si pentru un acvariu de ciclide.

10 Editat de scifficus (2010-05-24 13:22)

Re: Problema iluminare

Pentru plantat recomand neoane 965 sau 960 sau combinatie de cate doua 840 cu 880. Bineinteles ca top sunt cele de la Geissman dar pretul este prohibitiv. Dar........ daca pasiunea te impinge mai departe exista iluminarea cu  HQI sau MHI.

Pentru ciclide merg cam toate dar preponderent ca sa le amplifici culorile merge o lumina calda sau rece in functie de decor si din ce parte a lumii sunt ciclidele. La cele africane merge o lumina mai albastrie ( adica un 880 ) si la cele americane o lumina calda, galbuie ( adica 840 ).

Re: Problema iluminare

Am inteles acuma,dar aceste 965 sau 960 de ce firme sunt facute,si unde le-as putea gasi?

12

Re: Problema iluminare

Osram si posibil Philips. Aveti in Bucuresti Marbo-Trade care se ocupa cu vanzarea de corpuri de iluminat. La ei gasesti sigur.

Re: Problema iluminare

Si daca pun 2 neoane osram 965 la un singur acvariu,e bine?La cel de 45 sa zicem.

Re: Problema iluminare

http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/1388 … -Biolux-T8
http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … l-Daylight
care din cele doua crezi ca ar fie mai indicate???

15 Editat de catag (2010-05-27 11:39)

Re: Problema iluminare

Clar cel de 24W t5 e mai bun (doar ca o sa ai probleme cu temperatura daca nu pui si un cooler), si sigur nu trebuie 2 tuburi ca ar fi mult prea mult. Ar fi destul numai unul.

Re: Problema iluminare

care ar fi problema cu temperatura???

17

Re: Problema iluminare

Pai spre deosebire de t8, t5-urile lucreaza la o temperatura ceva mai ridicata (mai ales daca ai balast electronic de calitate cu frecventa mare) si iti trebuie racire in cazul in care vara, temperatura din camera este sa zicem peste 25 grade C.