1 Editat de robertino (2010-05-31 03:51)

Subiect: Royal Blue HM

Il am de ieri si are 5 luni. smile

http://i47.tinypic.com/o0wlxy.jpg

2

Re: Royal Blue HM

Mai Cosmine cati mai ai de gand sa iei? eu cred ca vrei sa ii iei locul lui exotic cu garaju de pesti! lol
arata super...la mai multi! tongue

3 Editat de coco (2010-05-31 21:41)

Re: Royal Blue HM

Mersi.:)
Acesta e ultimul deocamdata...va urma o femela pentru el, dar asta peste vreo luna sau doua.
Deja ma aglomerez prea mult, plus ca ieri seara a depus o pereche.
Nu era in plan sa il iau, dar mi-a placut foarte mult forma! (perfecta de Half Moon).
Ideea e ca vreau sa merg pe vreo 2-3 linii de Betta, iar pentru asta imi trebuiau genitori.

Pe langa faptul ca bettanii sunt pestii mei favoriti, intentionez ca pana vara viitoare sa pot ajunge la a treia generatie cu perechile care au depus deja, eventual la a doua cu cel albastru, in vederea participarii la un show sau concurs international.....

...... si sa ii dau si lui coco vreo cativa 2-3 asa ca cica e baiat bun ::D

Re: Royal Blue HM

Haha, acum am vazut ca mi-ai editat postul, mai coco. lol

5

Re: Royal Blue HM

De unde le cumperi rochiile astea.. ca pur si simplu ... crap de invidie! smile

Inca o frumusete!

Multa sanatate si sa ne pui si o fotografie de grup cu toata clasa.
Sa vedem si noi cum si unde locuiesc.... atatea frumuseti.

Cred ca e ca si un bloc intreg locuit de super modele..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Royal Blue HM

Mersi Lucia. Sunt rochii Vuitton. lol
Cat de curand sper sa te fac sa-ti mai doresti un betta. Dar singur, nu in acvariul carasilor. smile

Poze noi cu locuintele nu am, dar o sa fac in vreo 2 zile cand o sa fie echipa de masculi completa ( cel alb cu negru face pe tatal grijuliu in acvariul de reproducere...le-au dat azi dimineata coditele puilor si au inceput sa cada din cuib, iar el tot ii urca la loc, ei iar cad si tot asa...).

Re: Royal Blue HM

Lucia, pregateste-te...peste vreo doua luni jumate, maxim trei, voi trimite la Oradea un mascul de betta cu rochie frumoasa smile, pui al primei perechi care a depus...au aproape 4 saptamani deja.
Sunt sigur ca va ajunge pe maini bune si va duce o viata frumoasa. wink

8 Editat de merlin21 (2010-06-02 16:36)

Re: Royal Blue HM

cea mai tare editare de post pe care am vazut-o vreodata.. smile)))

cum se descurca cu HM cu apa din bucuresti? ca stiu ei sunt oleaca mai sensibili..
parerea mea este ca pt concurs ar trebui sa mergi pe plakat.. asta e la moda..

desi am zis ca nu mai vreau betta.. sti ce as vrea sa te vad inmutind.. niste giant.. sau hai si febletea mea.. niste wihte ohm.. sau poate un melano black.. of.. gata, ca nu sunt cuminte..

9

Re: Royal Blue HM

Mai Cosmine mai pune si tu poze cu aia micii ! tongue

10

Re: Royal Blue HM

nu mai pune poze ca stie ca ii cer sa imi dea si mie :d lol:lol::lol:

11 Editat de Lucia (2010-06-02 22:57)

Re: Royal Blue HM

robertino A scris:

Lucia, pregateste-te...peste vreo doua luni jumate, maxim trei, voi trimite la Oradea un mascul de betta cu rochie frumoasa smile, pui al primei perechi care a depus...au aproape 4 saptamani deja.
Sunt sigur ca va ajunge pe maini bune si va duce o viata frumoasa. wink

Ooooo... il vei trimite in Oradea? smile

Mai ce veste neasteptata!...

Sper si eu ca va fi iubit si rasfatat asa cum trebuie, si merita. smile

Numai ca drumul este.... luuung si obositor.....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12 Editat de robertino (2010-06-03 02:52)

Re: Royal Blue HM

merlin21 A scris:

cea mai tare editare de post pe care am vazut-o vreodata.. smile)))

cum se descurca cu HM cu apa din bucuresti? ca stiu ei sunt oleaca mai sensibili..
parerea mea este ca pt concurs ar trebui sa mergi pe plakat.. asta e la moda..

desi am zis ca nu mai vreau betta.. sti ce as vrea sa te vad inmutind.. niste giant.. sau hai si febletea mea.. niste wihte ohm.. sau poate un melano black.. of.. gata, ca nu sunt cuminte..

Da..tare coco cu editarea. smile)
Nu au probleme cu apa, nici cei pe care ii am direct din Thailanda nu au avut...doar ca le-am facut aclimatizarea in vreo ora sa nu faca vreun soc de Ph. Pana acum am uitat, dar data viitoare vreau sa masor sa vad ce Ph are apa in care vin ei. Dupa o ora dupa deja mancau...asa ca totul e ok.
Vad ca mergi la extreme, alb sau negru smile Ma bate gandul de reprodus giant...doar ca deocamdata tre sa iau o pauza cu inmultirea. Dar pe viitor sigur voi lua!

13

Re: Royal Blue HM

pelly67 A scris:

Mai Cosmine mai pune si tu poze cu aia micii ! tongue

Pun si poze cu aia mici, chiar cu riscul sa imi ceara coco. smile)))
Dar la topicul celalat, nu aici...oricum, nimic spectaculos deocamdata, nu le-au dat culorile inca.

14

Re: Royal Blue HM

robertino A scris:
pelly67 A scris:

Mai Cosmine mai pune si tu poze cu aia micii ! tongue

Pun si poze cu aia mici, chiar cu riscul sa imi ceara coco. smile)))
Dar la topicul celalat, nu aici...oricum, nimic spectaculos deocamdata, nu le-au dat culorile inca.

oriunde vrei tu!...oricum ne-ai zapacit de cap pe toti cu betanii tai! smile

15

Re: Royal Blue HM

Lucia A scris:
robertino A scris:

Lucia, pregateste-te...peste vreo doua luni jumate, maxim trei, voi trimite la Oradea un mascul de betta cu rochie frumoasa smile, pui al primei perechi care a depus...au aproape 4 saptamani deja.
Sunt sigur ca va ajunge pe maini bune si va duce o viata frumoasa. wink

Ooooo... il vei trimite in Oradea? smile

Mai ce veste neasteptata!...

Sper si eu ca va fi iubit si rasfatat asa cum trebuie, si merita. smile

Numai ca drumul este.... luuung si obositor.....

Da, te-am anuntat din timp ca sa ai pregatita o mica casuta pentru el. smile
Sunt sigur ca va fi iubit si rasfatat. smile Nu e problema cu drumul...gandeste-te ca din Thailanda dureaza 4 zile, iar la cei salbatici a durar 16...cateva ore pe drum e floare la ureche. smile

16

Re: Royal Blue HM

Sper ca in sensul bun, Paul. smile)))

17

Re: Royal Blue HM

merlin21 A scris:

desi am zis ca nu mai vreau betta.. sti ce as vrea sa te vad inmutind.. niste giant.. sau hai si febletea mea.. niste wihte ohm.. sau poate un melano black.. of.. gata, ca nu sunt cuminte..

Uite ce are in oferta crescatorul la care se va face cel mai probabil urmatoarea comanda comuna in Thailanda.

White OHM: http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … 1275660822

Melano Black OHM: http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … 1275662714

18

Re: Royal Blue HM

Cand vrei sa mai faci o comanda de betta?
O faci singur sau primesti si pe alta lume pe langa tine? smile

19

Re: Royal Blue HM

Urmatoarea comanda va fi cred peste vreo luna, in functie de cati doritori sunt...de-abia ce-a sosit ultima acum vreo 10 zile. Normal ca nu o fac singur, de fapt de cea din Thailanda nu m-am ocupat personal pana acum, data trecuta am fost 8 persoane si s-au cumparat 30 de pesti.

20 Editat de robertino (2010-06-03 03:10)

Re: Royal Blue HM

@merlin21

Apropo de concursuri...exista categorii pentru mai toate varietatile de betta, mai putin VeilTail.
Intotdeauna a existat concurenta intre cele 2 categorii...Plakat si Halfmoon, nu se poate zice ca e una la moda, e vorba la fel de gusturi. Mie imi plac cei cu aripioare lungi...HM, OHM, SD.