1

Subiect: Incepator am nevoie de ajutor!!!

Salut sunt nou inscris pe forum si am nevoie de tot ajutorul pe care mi-l puteti oferii.
Vreau un acvariu marin dar nu dispun de foarte multe fonduri ... din cate am citit pe forum este posibil crearea unui acvariu marin si low cost.
M-ar interesa sa stiu de unde pot procura acvariul instrumentele coralii si pestii ... sau se pot procura acestea de pe acest site?
Pentru intretinerea lui as dori sa stiu cam odata la cat timp trebuie curatat general si cum se face schimbarea apei.
Din ce am citit pe aici am vazut ca am nevoie de un aparat ce face apa de osomoza , lampi de iluminat speciale, filtre, si spumator care eu unul nu stiu nimic despre ce este un spumator si ce face acesta , un filtru extern si cam atat banuiesc daca am omis ceva va rog sa ma corectati.
Pentru inceput vreau sa incep cu un acvariu de vreo 60 L cativa clowni un coral 2 si niste piatra vie pe parcurs cum fac rost de ceva banuti mai fac investitii. Pot face acest lucru cu vreo 700 Ron?

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

In primul rand bine ai venit pe forum, speram ca deacum inainte aici sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie.
Suma pe care tu vrei so o aloci pt acvariu este aproape egala cu vietatile care tu le doresti in el, deci nu prea ar mai ramane bani pt acvariu si aparatura.
Pt. inceput ai nevoie de acvariu, spartura de coral, piatra vie, sare, apatar pt masurat salinitatea, spumator, iluminat, pompa de valuri si multa rabdare.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

aham si cam cat ar trebui sa investesc la inceput o suma aproximativa??

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

in primul rand nu stiu daca merita sa investesti intr-un acvariu de 60 litri, cred ca ar trebui minim 120-150 de litri, iar investitia se ridica undeva  la 1000-1200 ron

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

florin 100X50X50 cat ma duce costul la marin si plus intretinerea lunara ?:)

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

icsim A scris:

florin 100X50X50 cat ma duce costul la marin si plus intretinerea lunara ?:)

Depinde ce intelegi tu cand spui un acvariu marin, un acvariu pt pesti de apa sarata sau unul plin de corali si alte nevertebrate? Aici costurile difera foarte mult atat la executie cat si la intretinere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

icsim, desi nu am experienta foarte multa in domeniu (am acvariu marin doar de vreo 5-6 luni) iti spun cat se poate de sincer ca ai nevoie de un 3000 ron pentru un acvariu de acele dimensiuni (la partea cu costurile unui acvariu marin am detaliat cam ce am cumparat). Cea mai mare partea a banilor trebuie investita in Skimmer care trebuie neaparat sa fie unul de calitate (Aquamedic este foarte bun si evita marci gen Resun) pentru ca alaturi de o ciclare facuta cum trebuie vei avea un bazin solid care nu va mai fi plin de alge filamentoase verzi luni intregi si cyanobacterii si alte probleme. Dupa aceea ai nevoie de Osmoza care se gaseste la preturi la indemana deja (cu 400 ron iti iei una cat de cat buna daca nu ai bani mai multi... din pacate va fi nevoie sa stai cam mult sa prepari apa). Fara aceasta iarasi nu merita sa incepeti acvaristica marina pentru ca apa de robinet adesea are valori de 6-7 ppm in conditiile in care intr-un acvariu marin aceasta valoare nu trebuie sa depaseasca 1-2 ppm pentru a se simti nevertebratele bine. Apoi in functie de cati bani mai doresti sa investesti si iti raman poti sa iti iei piatra vie / spartura de coral desi in cazul unui acvariu fishonly nu sunt absolut necesare. Pentru iluminare trebuie sa iti aloci un minim de 550 RON daca vrei sa mergi pe tuburi fluorescente care trebuie sa fie T5 deoarece in apa sarata lumina patrunde mult mai greu decat in apa dulce, iar tuburile T5 se stie ca au o capacitate de penetrare a apei mult mai mare. Alte costuri semnificative sunt iarasi si pentru sump si fittingaraie care ajung foarte usor la 200 poate chiar 300 RON in functie de ce fittinguri folosesti.

Imi cer scuze pentru mesajul lung si poate care nu este chiar la subiect, dar cred ca are niste informatii de care ar merita sa se tina cont pentru ca desi nu sunt expert in biochimie imi este usor sa observ diferenta dintre un acvariu cu skimmer de calitate si unul de proasta calitate.

8

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

se poate crea un sump fara zgomot?? am vazut la cineva unul foarte zgomots adica daca stateam in camera cu el trebuia sa merg la toilet din 5 in 5 min tongue

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

Unul fara zgomot nu se poate realiza, asta este cert. Unul care sa produca foarte putin zgomot se poate cu siguranta. Iti trebuie o pompa cat mai silentioasa si cateva mici reglaje sa nu se auda apa cand cade din acvariu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

sALUT SUNT MARIUS.... SI EU IMI DORESC UN ACVARIU MARIN .DE ACCEA URMARESC CU MARE ATENTIE .. DISCUTIILE PE CARE LE PURTATI AICI,,,,,, IMI PARE BINE DE CUNOSTINTA.....
CE POT SA VA SPUN E CA AM UN ACVARIU DE CCA 60 L . BINENTELES K E DE APA DULCE... DAR ... TOTUSI VISUL MEU ESTE SA VIN ACASA SA MA ASEZ PE CANAPEA SI SA POT PRIVI CU MARE ATENTIE CUM UNA DIN VIETATILE ACELEA FRUMOS COLORATE SI PLINE DE PERSONALITATE  ISI FAC CATE UN CUIB SAU SE ALINTA PRIN LOCURI INGUSTE......
POATE CU AJUTORUL SFATURILOR VOASTRE AM SA CAPAT INCREERE SI CURAJ PT A INCEPE SI EU UN PROIECT DE GENUL ACESTA ..... DAR DIN NEFERICIRE MA REZUM TOT LA CEVA LOW COST . MULTUMESC ANTICIPAT TUTUROR CELOR CARE  DORESC SA-MI DEA SUGESTII .

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

O mica intrebare sper sa nu para stupida: acvariul marin cu pesti este total diferit fata de acvariul marin de corali sau se pot imbina amandoua?! :bf

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

Re: Incepator am nevoie de ajutor!!!

se pot combina, insa trebuie sa avem un echilibru in toata aceasta ecuatie.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.