1

Subiect: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

ma gandesc sa-mi cumpar filtrul asta:
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … r-150.html
pretul pare acceptabil, nu stiu nimic despre calitate. am vazut ca are un debit de peste 550l/h, deci ar trebui sa se pupe cu ce am eu, din cate stiu se inmultesc litrii din acvariu cu 10.
eu am un acvariu de 54 l. intrebarea mea e: s-ar potrivi? l-a folosit cineva, se comporta bine?
daca exista un buton de search in forum sa-mi explicati si mie unde e.
multumesc

2 Editat de Andi66 (2010-06-08 00:45)

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

Kiya, parca tu aveai capac la acvariu, nu ? Acel filtru este pentru acvariile open top...si de altfel nu-l recomand pentru acvariul tau, cum spune Andi, un spraybar ar fi foarte bun la tine, adica un filtru intern prevazut cu spraybar. De acei aproape 100 ron cumperi un filtru intern super bun smile chiar si mai ieftin gasesti.

Cele recomandate de andi sunt foarte ok, doar ca cel de la Sera....nu are debit reglabil.

4

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

da, e open top. greseala mea, cea mai complicata chestie pe care am facut-o vreodata a fost sa refac un cablu rupt si ma panichez cand vad lucruri despre care nu stiu cum functioneaza si mi se par foarte complicate:)
mersi

5

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

Am observat ca azi noapte pe la 4 nu dormeai, scriai mesaje pe forum lol asa eram si eu la inceput, pierdeam ore bune citind pe net. Daca esti implicata in treaba asta, o sa se vada si rezultatele, sunt oameni capabili aici cu simt estetic dezvoltat, te vor ghida ei ce si cum, in final tu decizi care varianta iti surade.

P.S: daca prietenul tau vrea si el "un peste" recomanda-i Betta sau nu-i plac ?

Bafta.

6 Editat de narcis.b (2010-06-07 16:29)

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

Andi66 A scris:

. Eu sunt foarte multumit de randamentul filtrului meu mai ales ca valurirea realizata prin intermediul spraybar-ului ajuta la mentinerea CO2 in apa, benefic pentru plante.

wink

Asa?N-am stiut ca valurelele ajuta la pastrarea CO2 ului smile e destul de inedit fenomenul din acvariul tau!
ps :Andi in masura in care vrei sa sa-mi contracarezi un post trebuie sa te asiguri ca poti face fata,intr-un mod profund,argumentat,tehnic,fara chestii de genul la :mine in acvariu un tub e visu` nebunului,plantele cresc in fuga mare etc(referire la celalalt post)

7 Editat de Kiya (2010-06-07 19:25)

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

avatar, am deja un betta. lasa, momentan isi pune pofta-n cui. intr-adevar, am citit pana noaptea tarziu si nu e prima noapte. teorie stiu, sa vedem cum ma omoara practica:)
dupa atata citit stiu si eu ca valurelele oxigeneaza apa si ca pentru plante surplus de co2 vine din bomba sau din instalatii, eu la biologie am invatat ca amimalele inspira oxigen si expira co2 si plantele fac invers, dar nu cred ca intr-un acvariu uniii asigura necesarul celorlalti, banuiesc ca de aia exista instalatii  si diverse aparaturi.

8

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

Da, ai dreptate, respiratia pestilor nu va fi niciodata suficienta pentru nevoile plantelor, mai ales daca vrei un acvariu bine plantat. Exista totusi aditie de co2 lichid in comert, care desi nu inlocuieste gazul, este totusi benefic pentru plante si/sau suprimarea anumitor tipuri de alge, vorbesc despre Easy Carbo de la Easy Life, plantele pot perla si cu acest produs in paralel cu o lumina buna smile
Eu pe instalatia mea de co2, nu am dat mai mult decat costul unui filtru extern sa zicem un JBL CristalProfi e900...butelia plina ma tine deja de luni bune, s-ar putea sa prind anul nou cu ea.

9

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

Sau cu "bomba" fie bricolata fie uzinata .In schimb nu se poate compara cu siguranta si acuratetea CO2 ului presurizat.In ordinea importantei si  a rezultatelor ,carbonul biologic Easy Carbo este ultimul, ca si fertilizare dar are plusuri in faptul ca e un bun algicid

10 Editat de Andi66 (2010-06-08 00:45)

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Filtru extern Hagen Aqua Clear 150

smile cu totii incercam(care incercam) sa aducem un adaos de CO2.Bun.CO2-ul stim cu totii la ce e bun(sper).Acest CO2 miscibilizat in apa este consumat ,dupa necesitati ,de plante,plante care ar trebui sa dea in schimb oxigen.Oxigenul dat de plante er trebui sa asigure necesarul in acvariu,astfel se cheama ca nu e un acvariu plantat echilibrat(adica un acvariu cu pesti si o planta in mod sigur nu e un acvariu echilibrat smile ) CO2 ului din apa poate fi scos prin "valurirea" de care vorbesti lucru total nefolositor,cazuri particulare ar fi acvariile plantate cu discusi,la temperatura mai mare O2 ul se pierde direct proportional.O conditie esentiala a acvariului fertilizat cu CO2 este asigurat de curentii facuti de pompa/e /powehead in incercarea de a plimba CO2ul in toate spatiile acvariului.
De ce sa fac valuri? :)Ca sa umplu butelia mai des?Prietene Andi te ambitionezi neplacut si neconstructiv ,arata-mi te rog 2-3 layouturi facute de tine dupa principiile descrise si care sa inbine macar 20% criterii de concurs