1

Subiect: betta al meu - Sinu

am pus baiatul la treaba, sa faca pui. am urmat eu pasii pe care i-am gasit pe net, dar femela tot sarea din paharul de plastic in acvariu, asa ca i-am dat drumul acolo. din fericire Sinu n-o bate tare, a flocait-o un pic si gata, s-a linistit. acum face de zor cuibul, sper sa faca treaba buna. din tot ce-am citit, o singura nelamurire am. dureaza 30 zile pana isi formeaza puii labirintul, ok. in timpul asta, ei cum respira? sa le pun un filtru intern mic mic? ia uitati-l pe sinu in toata splendoarea lui:


http://farm2.static.flickr.com/1300/4691063198_53eab665ee_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4033/4690428867_17a89d69a6_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4049/4690428485_4abbdb0103_b.jpg

2

Re: betta al meu - Sinu

Super poze! Felicitari! wink

Re: betta al meu - Sinu

Pana cand li se formeaza labirintul (un sistem respirator auxiliar) dar si dupa, respira ca restul pestilor...prin branhii.
Un filtru, chiar si mic, e prea mult pentru pui...pune un burete bolborositor mic atasat la o pompa de aer, iar debitul sa fie aproape de minim.

4 Editat de Kiya (2010-06-11 20:39)

Re: betta al meu - Sinu

ok, retin si asas fac, mersi robertino. sper sa nu te superi daca te mai intreb cate ceva din cand in cand.
mersi pelly, sunt foarte mandra de sinu, chiar daca nu e de 'rasa'.

Re: betta al meu - Sinu

Nu ma supar. smile
O sa iti urmaresc topicul in caz ca ai nelamuriri.

Oricum, daca a sarit in acvariu la mascul, cel mai probabil e pregatita sa depuna...pe maine ar trebui sa se intample "treaba".
Sa ii separi in caz ca nu depun in 72 de ore.

6

Re: betta al meu - Sinu

problema e ca eu maine cred ca plec la mare, sper sa se descurce ei pana duminica. oricum, se implinesc 72 de ore pana vin. banuiesc ca vad icrele in bule, sau il vad pe sinu cum le aduna, imi dau eu seama daca s-a intamplat ceva sau nu. sigur e pregatita, are dungile alea mai deschise. plus ca e frumoasa, o place si sinu:)

Re: betta al meu - Sinu

Se descurca singuri, stai linistita. smile
Icrele sunt putin cam greu de vazut, o parte le baga intre straturile de bule si nu se vad, dar daca te uiti cu atentie o sa vezi tu ceva pe acolo.
Sa pui un loc de ascuns pentru femela ( o planta mai deasa, sfert de nuca de cocos, etc.)...dupa ce vor depune, in dorinta lui de a proteja puii si cuibul, masculul o va alerga si o va bate...si mai ales daca nu vei fi acasa sa o scoti dupa depunere, e bine ca femela sa aibe pe unde sa se ascunda.

8

Re: betta al meu - Sinu

Foarte frumos. Sa-ti traiasca !

9

Re: betta al meu - Sinu

ceva interesant si usor de facut..... smile

10

Re: betta al meu - Sinu

uf, n-au facut aia micii nimic. i-am separat... ii mai las cateva saptamani si incerc iar. robertino, am vazut in petshopul de la muncii niste femele galbene pe tot corpul. ce rasa sunt? daca bag una cu sinu, ce iese de-acolo?

11

Re: betta al meu - Sinu

rasa nu exista la betta..
exista "genotip" am impresia ca ii zice.. oricum ei se clasifica in primul rand dupa forma (half moon, plakat, super delta, crowntail, etc) dupa culoare ( white, black, dragon, butterfly, etc) si dupa felulul culorii (opaque, marble, transparent)..
tu ai un royal blue corcit cu rosu, bineinteles veil tail si cu aripioare franjurate(dar asta din mai multe motive, nu inseamna ca este crowntail..)
sfatul meu este daca vrei sa te apuci de inmultit, sa gasesti o femela asemanatoare, sa incerci sa pastrezi o linie, nu sa creezi tu una ca inca nu ai experienta..
cea mai des folosita combinatie de catre vanzatori este rosu cu albastru si da nastere la specimeni ca Sinu.. eu nu ma indoiesc ca tie iti place, pt astfel de cumparatori si sunt facuti.. dar ca valoare.. este zero.. sper sa nu intelegi gresit.. primul meu betta a fost tot ceva de genu..

12

Re: betta al meu - Sinu

Are dreptate merlin in ceea ce zice...Bettani care se gasesc la noi in pet shopuri sunt importati la un pret de 3-4 lei/bucata si sunt oferiti spre vanzare la 20-25 de lei.
Cel mai probabil femela galbena pe care ai vazut-o este Veiltail, slabe sanse sa gasesti la noi in magazine altceva decat Veiltail sau Crowntail.

Cu cei doi poti sa mai incerci iar peste 10 zile...in timpul asta tine-i separat, cu schimburi de apa la 2 zile (50%), mancare congelata (chironomus, artemia, larve albe etc) e si granule (hikari betta bio gold, tetra diskus..), si dupa 3-4 zile lasa-i sa se vada  cate 20 de minute zilnic.

13

Re: betta al meu - Sinu

m-a distrat asta cu valoarea smile

'Eu sunt No.1, marele bastan
Si valoarea mea nu o are nimenea
Sunt nemuritor, seful tuturor
Eu sunt cel mai cel, sunt smekher de fel'

si nu ascult manele, dar se potriveste smile

am inteles ce mi-ati spus, asa o sa fac.

14

Re: betta al meu - Sinu

Separa-i o saptamana,e suficient.Personal foloseam o frunza mai mare de echinodorus,sa zicem ozelot,aruncata pe suprafata apei iar asta cred eu ca ii ajuta la formarea cuibului,sub frunza va face cuibul de spuma.Inaltimea coloanei de apa safie inre 10 si 15 cm,stfel vor obosi in incercarea de a repune icrele in cuib.
Intrebarea mea este: esti pregatita sa ai pui? te-ai orientat la hrana?Intreb pt ca nu e chiar gluma,hrana uscata nu prea face treaba!Infuzori,artemia fresh.... smile

15

Re: betta al meu - Sinu

Personal, in primele 2 zile ii hranesc cu galbenus de ou fiert + infuzorii care se formeaza pe plantele din acvariul de reproducere, apoi cu microviermi...de la 7 zile le dau artemia proaspat eclozata si continuii si cu microviermii, iar pe la 3 saptamani le bag si grindal in alimentatie. Dupa o luna le dau si congelata tocata marunt (artemia, chironomus), iar hrana uscata incepand cu 2 luni.

16

Re: betta al meu - Sinu

robert incearca ciclops sunt mult mai mici decat artemia ,la congelate ma refer ,si completand ce spune robertino in petshop se gasesc laturile crescatorilor de betta smile

----       Member BCR      ----

17

Re: betta al meu - Sinu

Am cam de toate in congelator...artemia, daphnia, larve albe, negre, ciclopi.
Nu ma deranjeaza marimea mancarii, hrana se  toaca foarte simplu cu un cutit cand este congelata.

Re: betta al meu - Sinu

Robert..parca nu te cheama asa dar am uitat numele real tongue , femela mea de betta este la fel ca a ei.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

19

Re: betta al meu - Sinu

hard to please A scris:

Robert..parca nu te cheama asa dar am uitat numele real tongue , femela mea de betta este la fel ca a ei.

Daca zici ca a ta e la fel, inseamna ca ai o femela VT.
Cosmin ma cheama. smile