Subiect: SAE cu un comportament ciudat ??

Buna.

Am o intrebare. In urma cu o saptamana, am cumparat 2 SAE de la un magazin specializat, pentru ca aveam ceva probleme cu Black Beard Algae pe iarba din acvariu. Problema este ca, de cand i-am luat si pana acum, au un comportament foarte ciudat (care nu seama deloc cu ce am citit pe diferite site-uri).

Se dau toata ziua peste cap, iar cand se opresc (in sfarsit!), stau nemiscati ore in sir, ascunsi dupa plante sau decor. Cu toate acestea, am impresia ca algele din acvariu incep sa dispara...

Acvariul meu are 100 de l si in el traiesc: 7 neoni, 2 guppy, cativa Black Molly (1 adult si 7 puiuti din productie proprie) si 8 - 9 creveti Red Cherry.

Care sa fie oare cauza pentru care se comporta astfel?
Ar putea sa fie stresati? Adevarul este ca cei de la pet-shop i-au cam fugarit vreo 20 de minute pana sa ii "incolteasca". In plus, au sarit din recipientul in care ii prinsesera si au cazut pe jos.

Multumesc.

2

Re: SAE cu un comportament ciudat ??

Pentru ca esti din Cluj-Napoca te intreb: i-ai cumparat cumva de la magazinul vis-a-vis de orange ?  Spune-mi si cat de mari sunt sau de mici.

Re: SAE cu un comportament ciudat ??

Nu.
I-am cumparat de la nevertebrate.ro.
Au aproximativ 5 - 6 cm.

4

Re: SAE cu un comportament ciudat ??

A, atunci no comment. Ma gandeam ca de la magazinul ala, luasem 3 sae din care unul avea acelasi comportament descris de tine mai sus, a murit acum. Un prieten luase 4, din care tot asa, unul ii murise, erau si mici de altfel.

Re: SAE cu un comportament ciudat ??

Insemna ca vestile nu sunt foarte bune...
Eu sper, totusi, sa isi mai revina in zilele urmatoare. Poate e doar stresul mutarii si al faptului ca au fost scapati pe jos.
Oricum, te tin la curent.
Multumesc pentru raspuns. smile