1

Subiect: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Credeti ca pretul este o mare problema in Romania atunci cand vb de acvarii marine?
Cei care au unul,  as vrea sa ne ajute, sa ne insire cateva preturi. Va multumesc. Poate ne aratati si cateva poze.

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Florine sunt fericitul posesor al unui astfel de acvariu marin de 200l. Iti spun din proprie experienta ca si daca faci cele mai mari economii nu reusesti sa scapi sub 3000 lei cu un astfel de acvariu. Am luat un skimmer de calitate (aquamedic turboflotor 1000 multi sl) cu 500 ron second hand fata de 1000 cat ii in magazin, am cumparat spartura de coral cu 200 ron 30 kg si de calitate (tot second hand) fata de 10-15 lei/ l cat ii in magazin noua, am cumparat piatra vie la 5 euro kg fata de 17 cat ii in rest, nu am bagat materiale filtrante gen bioballs sau inele ceramice. Cu toate acestea am ajuns la un cost total de vreo 3000 ron daca iau in calcul sarea, instalatia de osmoza inversa, lumina, tzevaraiele, bacteriile (doar un tip) si acvariul, lucruri fara care nu poti incepe un acvariu marin.

Este foarte adevarat ca sunt acvarii scumpe, iar cei care doresc sa se apuce trebuie sa stie ca fara: osmoza si skimmer nu are rost sa se apuce. cu piatra vie/spartura de coral si lumina o mai fentezi cumva daca vrei doar fishonly, dar fara cele doua echipamente nu are rost... fac toata treaba.

3

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Am fost duminica trecuta intr-o plimbare la Corbu.,pe plaja.Am fost ca auzisem ca e foarte frumos.Si exact asa e.Un loc superb.Marea era rece ca gheata dar tot am 'testat" cu mainile...brrrrrr.Apoi am adunat scoici superbe,nu stiu dar si astea sunt de de mai multe feluri,si niste melci la fel de frumosi,cu niste cochilii minunate.Pe plaja gasesti toate astea intregi ptr. ca iarna nu prea calca picior de om pe plaja CORBU.Dar culmea duminica mai erau doua masini care nu aveau nr. de C-ta si erau din tara.Lumea mai iese din casa sa se relaxeze fara sa faca o cheltuiala mare si asta e foarte bine,nu-i asa?Asta vroiam sa zic ca poti incepe un acvariu marin (de apa sarata)si cu cheltuieli mai mici : gasiti scoici,melci,nisip,si chiar praf de scoici (nu stiu cum sa-i zic) .Va invit sa faceti o astfel de plimbare,si cu copiii ptr. ca si acestia se vor bucura.

laura-rac

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Intr-adevar ca poate fi inlocuita spartura de coral cu cochilii de scoici sfaramate daca doresti un acvariu low cost. Va arata bine, dar banuiesc ca nu va da bazinului acelasi echilibru din punct de vedere al pH-ului si duritatii pe care il da spartura de coral. Iar pentru cei care locuiesc departe de constanta cum sunt si eu care stau chiar in celalalt capat al tarii aceasta solutie este prohibitiva. Se pot insa aduce din marea neagra si pietre vii foarte faine dar ar fi bine daca ati putea sa le aduceti mai din larg unde are apa 2 m adancime macar si nu de pe mal.

5

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Cand ma voi apuca de un un astfel de acvariu(acum sunt la faza"proiect") voi tine cont de sfatul tau .Cum arata o piatra vie?Am sa caut pe net.

laura-rac

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Piatra vie este de mai multe feluri insa toata contine fel si fel de vietati in ea. Este indispensabila pt. formarea unui acvariu. Cat despre paitra vie din marea neagra..... hmmmm pai ce in marea neagra sunt vietati lol ?, cel putin la noi unde se varsa dunarea cu toate rezidurile ei, cu toate gunoaiele din tara asta. Daca pe la turci mai gasim cate una alta la noi este saracie mare. Asa de mandrie ca ai un acvariu de apa sarata se poate face si cu ce avem noi pe la marea neagra, dar nu prea arata a acvariu de recif. Daca este cineva care a facut acvariu cu specii din marea neagra chiar il rog sa puna cateva poze pe aici. Cat despre piatra vie, cam asa arata. Laura sa imi spui si mie daca gasesti la noi ca o sa vin cu camionul sa scot o tona doua de piatra.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Multumesc Florin ptr.poza.Frumoasa piatra!!!!!!. Chiar nu am avut de unde sa stiu ca in Marea Neagra nu gasesti mai nimic,e bine de stiut,si daca am sa gasesc ceva chiar am sa pun poze( tu pregateste camioanele:))

laura-rac

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

eu am primit de la cineva vreo 4 bucati de piatra din marea neagra bineinteles tinute de el in acvariu o perioada de timp si s-au format 3 tipuri de coralina pe ele. Ideea este ca sunt pietre bune oarecum pentru marin, dar asta nu inseamna ca vor iesi din ea zoanthusi sau stele de mare cum se poate intampla in cazul pietrei vii de calitate care vine din Singapore, Fiji sau Marea Rosie.

9

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

cat costa aproximativ o piatra vie de calitate? e foarte scumpa?nu am nici o idee cat ar costa

laura-rac

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Terminati cu prostiile, in marea neagra pe o raza de 2 km de la tarm nu gasiti voi piatra vie, poate cativa bolovani, colturi de stabilopozi, fiare de la vapoare si altele... va spun eu sigur ca am facut scufundari...

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

laura A scris:

cat costa aproximativ o piatra vie de calitate? e foarte scumpa?nu am nici o idee cat ar costa

piatra vie pe la noi se gaseste cam la 30-40 ron kg

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

12

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

multumesc ptr. informatie.mda nu e chiar o avere.sincer credeam ca cine stie cat o costa dar e bine.:)

laura-rac

13

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

ba o avere este numai piatra.. ca nu pui un kg smile
dar pentru frumusetea unui astfel de acvariu se merita daca exista finante...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

acvariidevis A scris:
laura A scris:

cat costa aproximativ o piatra vie de calitate? e foarte scumpa?nu am nici o idee cat ar costa

piatra vie pe la noi se gaseste cam la 30-40 ron kg

Unde se poate gasi la pretul asta?
Cam cate kg ar trebui intr-un acvariu de 100-150 l ?

15

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

Se pare ca daca vrei un acvariu oricat de mic si mai vrei sa  il faci sa arate ca lumea si unic, trebuie sa bagi bani, dar eu zic ca se merita atat timp cat reprezinta ceva din stilul  si viata ta..stiam ca o sa ma coste bani buni pentru a achizitona un acvariu, dar se pare ca poate ajunge la o suma frumusica..:D

16

Re: Oare costurile ridicate sunt o problema?

acvamens A scris:

stiam ca o sa ma coste bani buni pentru a achizitona un acvariu, dar se pare ca poate ajunge la o suma frumusica..:D

   Aici se vorbeste despre acvariile de apa sarata, sigur cu asa ceva vrei sa incepi in acvaristica?