1

Subiect: Capac acvariu 5 l

se pare ca prietenei mele cea mai buna ii place mult betta(sinu) al meu si broasca(broscu), asa ca m-am gandit sa-i fac un cadou. in casa lui sinu (acvariu de 5 litri fara nimic, doar cutia de sticla) as vrea sa amenajez ceva si sa i-l fac cadou. pentru ca ea n-a mai avut pana acum nici macar o planta, o sa pun un filtru intern mic mic, pe jos niste pietre mai mari, una acoperita cu moss si niste plante plutitoare. bun, pana aici sunt lamurita.

cum fac cu capacul? as pune din mai multe motive:
-ea sta in camin si e multa lume, nu as vrea sa bage toti mana la peste
-pe sinu il cheama asa pentru ca are tendinte sinucigase
-anti-evaporare
-poate am cum sa pun si o luminita, sa-i dau cutia intreaga si sa nu mai trebuiasca ea sa foloseasca o veioza

intrebare: aveti idee cum as putea sa fac capacul? din ce material, ce 'luminita' sa montez acolo? lungimea e aprox 30 cm, latimea 10 si inaltimea 20. nu am masurat exact, doar din ochi.

2

Re: Capac acvariu 5 l

Kiya A scris:

se pare ca prietenei mele cea mai buna ii place mult betta(sinu) al meu si broasca(broscu), asa ca m-am gandit sa-i fac un cadou. in casa lui sinu (acvariu de 5 litri fara nimic, doar cutia de sticla) as vrea sa amenajez ceva si sa i-l fac cadou. pentru ca ea n-a mai avut pana acum nici macar o planta, o sa pun un filtru intern mic mic, pe jos niste pietre mai mari, una acoperita cu moss si niste plante plutitoare. bun, pana aici sunt lamurita.

cum fac cu capacul? as pune din mai multe motive:
-ea sta in camin si e multa lume, nu as vrea sa bage toti mana la peste
-pe sinu il cheama asa pentru ca are tendinte sinucigase
-anti-evaporare
-poate am cum sa pun si o luminita, sa-i dau cutia intreaga si sa nu mai trebuiasca ea sa foloseasca o veioza

intrebare: aveti idee cum as putea sa fac capacul? din ce material, ce 'luminita' sa montez acolo? lungimea e aprox 30 cm, latimea 10 si inaltimea 20. nu am masurat exact, doar din ochi.

daca te intereseaza un capac.....
iti pot face eu unul din tabla galvanizata
ce ai nevoie e decat autocolatu care il pui pe capac la exterior
la interior iti pun autocolant oglinda
iar pt lumina ai nevoie de un neon sau 2 depinde de lungimea acvariului (nespecificata)
ai nr meu, si daca vrei sa discutam ma suni
dar totusi poate lai sters 0720 215 684
ps. presupun ca ideea cu pietre acoperite cu jawa si plante plutitoare
a provenit de la poza atasata de mine  :of

3 Editat de Kiya (2010-06-17 00:20)

Re: Capac acvariu 5 l

cat ma costa? lungimea e aprox 30 cm, latimea cam 10, daca facem dealul o sa pun si ruleta pe el.

refresh my memory. care poza?

ps: eu neon mai mic de 438 mm nu am vazut. stie cineva?

4

Re: Capac acvariu 5 l

Kiya A scris:

cat ma costa? lungimea e aprox 30 cm, latimea cam 10, daca facem dealul o sa pun si ruleta pe el.

refresh my memory. care poza?

ps: eu neon mai mic de 438 mm nu am vazut. stie cineva?

ma faci sa rad.....
sa zicem ca te ajut   :ang
nu te costa nimic
am spus sus de ce ai nevoie separat de ce iti pot face eu
astea cred ca te vor costa ceva banuti
bine ar fi daca mai suna sa discutam la tel
si te lamuresc si cu instalatia electrica  :noroc

5

Re: Capac acvariu 5 l

ok, te sun maine, dar pun aici linkul cu ce am gasit, ca poza nu ti-o pot arata la tel.
gratis nu accept, dar vedem noi  smile
http://www.animal-shop.ro/img/produse/1327/micro-led-light-set-13420.jpg