1 Editat de allexya (2010-06-24 23:39)

Subiect: ramirez violent

Oameni buni sunt disperata :fcry  :fcry !!!! Am 3 scalari pe care ii iubesc ca pe ochii din cap, de cand ma stiu am vrut scalari :flove  :. Problema este ca ramirezul meu ii bate pe toti de ii usuca. Au aripioarele rupte, coada la fel, ii alearga si ii ciupeste tot non stop, nici sa manance nu ii lasa. Ei sunt micuti, cam cat ramirezul. Deja ma gandesc sa il dau, desi este superb, rar gasesti asa ramirez frumos, nu ii mai suport comportamentul.
Am vreo sansa sa se inteleaga sau va trebui sa renunt la agresor?

Am acvariul cam micut pentru ei dar am altul mai maricel pe care as vrea sa il pregatesc, dar nu am bani momentan, cat sunt mici pot sa stea in acvariu mai mic si cu timpul le aranjez penthouse-ul tongue sa fie asta problema violentei?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: ramirez violent

Pai ideea e ca ambele specii sunt ciclide..ceea ce inseamna pesti cam teritoriali. De aici rezulta ca au nevoie de spatiu pentru a-si face teritorii pe care ulterior le vor apara. Incearca sa separi batausul.
O alta solutie ar fi sa il scoti afara, mai muti putin decorurile(daca poti face acest lucru) si apoi se va simti in alt loc si ar trebui sa-si vada de treaba...o perioada big_smile
Sau tine-l o perioada cu crabii :sbr

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

3

Re: ramirez violent

daemon A scris:

Pai ideea e ca ambele specii sunt ciclide..ceea ce inseamna pesti cam teritoriali. De aici rezulta ca au nevoie de spatiu pentru a-si face teritorii pe care ulterior le vor apara. Incearca sa separi batausul.
O alta solutie ar fi sa il scoti afara, mai muti putin decorurile(daca poti face acest lucru) si apoi se va simti in alt loc si ar trebui sa-si vada de treaba...o perioada big_smile
Sau tine-l o perioada cu crabii :sbr

lol  lol  lol il invata vampirii aia de crabi minte  lol

Ciclidele astea doamne..numai batai de cap imi dau  :fmad

sambata o sa refac tot look-ul acvariului, cu putin noroc o sa ajute asta.
cand ma uit la ei amaratii...i-a franjurat de tot. de nu ar fi atat de frumos nu m-as gandi de 2 ori sa il dau. ieri era cat pe ce sa il dau si nu l-am putut prinde sad am multe locuri de ascuns, e jungla de plante la mine, macar asta sa mai imi salveze preferatii.

dar de ce nu riposteaza scalarii nu inteleg lol doar sunt 3, l-ar pune la respect imediat pe domnu Joker

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: ramirez violent

allexya A scris:

Ciclidele astea doamne..numai batai de cap imi dau  :fmad

Domnisoara...capu' sus asta e farmecul ciclidelor..ti-o spune unul indragostit irevocabil de ei. Pesti cu personalitate :fcool

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

5 Editat de allexya (2010-06-25 00:54)

Re: ramirez violent

daemon A scris:
allexya A scris:

Ciclidele astea doamne..numai batai de cap imi dau  :fmad

Domnisoara...capu' sus asta e farmecul ciclidelor..ti-o spune unul indragostit irevocabil de ei. Pesti cu personalitate :fcool

Sunt exceptionale ciclidele  :flove  :flove dar de ce trebuie sa se omoare intre ei?  :fcry  :fcry
batausul asta de Joker (ramirezul) a omorat-o si pe femela sa, ataca pompa de aer, ma ciupeste cand bag mana si imi ataca inelul de hranire pana in rastoarna. Cred ca are nevoie de consiliere, asta nu e personalitate, e psihopatie lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: ramirez violent

allexya A scris:

batausul asta de Joker (ramirezul) a omorat-o si pe femela sa

A scurtat si el putin preludiul  lol  lol  si l-a cam luat valul..acuma depinde cum privesti lucrurile..eu asa le vad big_smile
Ia trimite-l la cj ca si asa imi doresc demult un ramirez..promit sa-i iau si o gajica

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

7 Editat de allexya (2010-06-25 01:00)

Re: ramirez violent

daemon A scris:
allexya A scris:

batausul asta de Joker (ramirezul) a omorat-o si pe femela sa

A scurtat si el putin preludiul  lol  lol  si l-a cam luat valul..acuma depinde cum privesti lucrurile..eu asa le vad big_smile
Ia trimite-l la cj ca si asa imi doresc demult un ramirez..promit sa-i iau si o gajica

Ce preludiu, direct la fapte, nu vrea fata ca are aere, baiatu meu vede rosu, ia parul si o incinge lol Stirile de la ora 5 sunt nimic pe langa viata cu ramirezii
Cred ca are nevoie de un harem lol ca sa fii sigur ca macar una din ele scapa cu viata lol uite o poza cu stimabilul.
Daca nu se potoleste cu violenta casnica ori isi dau o bataie si eu lui, ori il livrez la Cluj tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

8

Re: ramirez violent

lol  lol  nu e tocmai amuzant, dar cunosc situatia. Sae e la 100 m garduri zilnic, din cauza lor. Mai ales femela, e teroare la mine. Cum bag mana sa misc ceva, ma ciupeste pana o scot. Nici neritinele n`au scapat de furia lu` Sticks. Gagica mea e pusa pe treaba. Eu acum stau in cumpana daca sa bag sau nu niste Galaxy cu ei, ma gandesc ca o sa`i alerge mai ceva ca la maraton.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ramirez violent

Trimite-l in vacanta pe la mine vreo saptamana ca ti-l linistesc scalarii mei.  :sbr
Va avea fobie de scalari pe urma. smile)

Cred ca sunt ai tai prea mici...scalarii sunt recunoscuti ca fiind mai decat ramirezii.

10

Re: ramirez violent

robertino A scris:

Trimite-l in vacanta pe la mine vreo saptamana ca ti-l linistesc scalarii mei.  :sbr
Va avea fobie de scalari pe urma. smile)

Cred ca sunt ai tai prea mici...scalarii sunt recunoscuti ca fiind mai decat ramirezii.

Pai exact!! Sunt micuti, cam cat el de statura. daca se puneau scalarii cu tontul meu praf il faceau, isi aduna solzii de printre frunze.
Faci scoala de corectie cu el nu? lol ti-l dau fericita, sa il vad mielusel dupa lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: ramirez violent

Cezara A scris:

lol  lol  nu e tocmai amuzant, dar cunosc situatia. Sae e la 100 m garduri zilnic, din cauza lor. Mai ales femela, e teroare la mine. Cum bag mana sa misc ceva, ma ciupeste pana o scot. Nici neritinele n`au scapat de furia lu` Sticks. Gagica mea e pusa pe treaba. Eu acum stau in cumpana daca sa bag sau nu niste Galaxy cu ei, ma gandesc ca o sa`i alerge mai ceva ca la maraton.

Am citit ca ai gasit unii mici, nu or sa aiba nici o sansa. Si eu aveam 2 SAE si erau vesnic fara solzi de la ce bataie incasau de la Joker. Nu te pune cu nebunii, sunt sariti de pe fix!!! Sa il vezi cand il apuca nervii cum se infoaie tot si nimic nu scapa din calea furiei lui.
Nu vrei sa contopim nebunii? lol vedem cine e mai tare lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: ramirez violent

Interesanta treaba cu acel fir al intamplarilor
Cat despre acel harem sa sti ca este o idee chiar practica..serios. In acest fel femelele o cam impart.
Aveam un mascul de Jack Dempsey si avea 3 femele in acvariu. Disperatul depunea cu ele pe rand fara sa se opreasca..le lua prin rotatie. M-au umplut de pui.
Da le si batea inainte sa depuna

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

13

Re: ramirez violent

Eh...au prins scalarii frica lui si nu se incumeta sa-l atace.
Eu am 6 scalari in acvariul mare, la vreo 8 luni toti, dar nu misca nimeni in fata lor...mai sunt 3 maroni, tot ciclide americane, si sunt aproape cat scalarii la marime, dar nu stiu pe unde sa se mai ascunda cand ii alearga cate un scalar.
Ti-l educa ei, nu eu. smile :pp

14

Re: ramirez violent

daemon A scris:

Interesanta treaba cu acel fir al intamplarilor
Cat despre acel harem sa sti ca este o idee chiar practica..serios. In acest fel femelele o cam impart.
Aveam un mascul de Jack Dempsey si avea 3 femele in acvariu. Disperatul depunea cu ele pe rand fara sa se opreasca..le lua prin rotatie. M-au umplut de pui.
Da le si batea inainte sa depuna

Stiam ca la betta e bine sa fie mai multe femele, de fapt cam la toate speciile e bine sa fie multe femei la un mascul (ai dracu norocosi, le si bat, mai isi fac si treburile cu ele, asta da viata).
Superbi Jack Dempsey... de ce toti pestii astia frumosi tre sa fie ai dracu? betta, ramirez, scalari (tot ciclide deh), tetrazone...cu cat sunt mai frumosi, cu atat mai repede le sare mustaru'

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15 Editat de allexya (2010-06-25 01:12)

Re: ramirez violent

robertino A scris:

Eh...au prins scalarii frica lui si nu se incumeta sa-l atace.
Eu am 6 scalari in acvariul mare, la vreo 8 luni toti, dar nu misca nimeni in fata lor...mai sunt 3 maroni, tot ciclide americane, si sunt aproape cat scalarii la marime, dar nu stiu pe unde sa se mai ascunda cand ii alearga cate un scalar.
Ti-l educa ei, nu eu. smile :pp

Doamne 6 scalari  :flove  :flove  :flove  :flove  :flove divinitate de peste, nu i-as da pe nimic!
Cred ca esti tare mandru de ei!

Vai...super lol platesc gradinita si after school-ul lol
stiam ca sunt afurisiti rau scalarii, ca nu prea te pui cu ei dar ai mei sunt terifiati. De cand i-am pus cu punga la acomodare ii ataca prin plastic, pentru ei e casa ororilor. S-au obisnuit cu bataia si o primesc fara sa sclinteasca, nici nu mai fug, o iau din plin

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: ramirez violent

Unde mai pui ca ramirezii sunt si destul de sensibili la calitatile apei.. Mai sensibili decat discusii.
Ai dreptate cu pretentiile pestilor frumosi..defapt poate e invers..oare nu ar fi mai interesant un guppy daca s-ar inmulti ft greu si ar fi ft sensibil la calitatile apei??

Nothin like that dawg love i tell you
Not just any dawg, gotta be a Pit Bull
Yep, thats the only dawg for me
You dont wanna get caught in a pit with one a them boy
They make good companians, but even worse enemys
Its all on how you take it  [DMX]

17

Re: ramirez violent

Separa-l vreo saptamana, cat sa se simta scalarii stapani pe acvariu si s-ar putea sa se schimbe situatia pe urma.
E normal sa se intample asa pentru ca ramirezul e vechi, iar scalarii au fost adusi pe urma.

18

Re: ramirez violent

L-as separa cum sa nu, dar cum spunea si Alin sunt asa de pretentiosi la calitatea apei, cum schimbi parametrii cum o iau razna, imediat se innegresc si trag sa moara. Sa ma chinui sa pun apa din acvariu si niste plante in acv carantina. Mersi mult Cosmin
Guppy care se inmulteste greu?  lol asta da provocare  lol nu stiu cat de invers este situatia, pana la urma guppy nu sunt asa frumosi ca ramirezii tongue sau betta

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: ramirez violent

La mine nu exista momentan d`aia mici, dar ma uit la al meu Sae. Ii da panica, dar n`are nimic lipsa. Adica il ia putin la ture si`l lasa in treaba lui. Codita, solzii, sunt toti la locul lor. La mine beleaua e cu fetita nu cu masculul. El o alearga doar pe ea, ea alearga tot ce misca lol  lol inca ma intreb ce se mai poate baga cu ei....

Etiamsi omnes, sed non ego.

20

Re: ramirez violent

Mie imi place titlul topicului  lol foarte....violent.