261 Editat de ciprian01 (2010-06-27 02:52)

Re: Pe nepregatite

pune in fiecare zi in apa cate 15 ml apa oxigenata de 2 ori /zi!
pariem ca scapi de alge? si nici nu vei mai avea daca nu aduci ceva nou in acvariu!
pune pana vei termina sticla pe care o iei de la farmacie. farmaciile catena au apa oxigenata buna!

vezi, asta e problema cu bombele. trebuie mereu sa oresti, sa scoti furtunul, sa pui furtunul!
ai permanet oscilatii in acvariu!
daca nu ai aveas i pesti nu ar fi o problema ata de mare! dai drumul la co2 si gata! dar cand sunt si pesti...!

P.S.
cometariul meu este in mare parte informativ. banuiesc ca ai si filtru in acvariu. daca ai, atunci poti sa nu mai opresti co2, si nici sa scoti furtunul. nu se acumuleaza mult co2 oricat de mult te straduiesti.

262 Editat de emyemanuel (2010-06-27 03:25)

Re: Pe nepregatite

Eu mi-am făcut o ”bomba” din :
Ingrediente pentru o sticla de 2L:
- 5,5 cani de apa;
- 2 cani cu zahar;
- 20g gelatina (ATENTIE: gelatina alimentara pentru aspicuri, nu jeleu!);
- 0,5 lingurita drojdie.
Gelatina este pt a nu-ți fermenta așa de repede!La mine iese o bula/sec.,max. 2 bule!
View My Video

Ape limpezi,
Emy

263

Re: Pe nepregatite

Deci bomba mea functioneaza foarte bine. Asta nu`i problema. Azi o gasisem baga lejer 3-4 bule la secunda, baga bine bine. Dar, am inteles ca ar fi ok primele cateva nopti sa intrerup alimentarea cu co2 sa se acomodeze. Alge, nu am alge, de ce vorbesti tu ciprian? Am avut, n`am nimic acum.

Etiamsi omnes, sed non ego.

264 Editat de emyemanuel (2010-06-27 03:42)

Re: Pe nepregatite

Nici să ”bage” bule prea multe nu-i bine!Mai ales că ai cam mic acvariul!La mine are 70Litri și 2 bule/sec. este ok!Eu îl lăsam 24/24.Mă ținea cam 2 săptămâni o bombbă.Verifica Ph-ul și Kh-ul!La mine au scăzut mult...Ph de la 7,2 la 6,6 și Kh scazuse la 3 de la 6!Deci ai mare grijă!mai ales că ai acvariul așa de mic!

Ape limpezi,
Emy

265

Re: Pe nepregatite

eu as baga preventiv! la mine, cand imi aduc aminte, mai torn ceva, multa, apa oxigenata! nu mai stau stresat...!

pana nu le omori ele stau acolo, ascunse, cuminti, si te asteapta la cotitura...! smile

266

Re: Pe nepregatite

Ma pandesc sa`mi dea in cap, din intuneric a? lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

267

Re: Pe nepregatite

lol păi dacă tu-i gazezi cu CO2!! lol  lol

Ape limpezi,
Emy

268

Re: Pe nepregatite

Bomba asta ma termina psihic :fcry  de dimineata i`am dat drumul, si am pus`o la o bula pe secunda. Am lipsit o ora de acasa si cand am ajuns sa lesin, baga bulbulci de n`avea aer, cam 5-6 bule cel putin. Acum, abia abia am reusit sa o fac sa scoata o bula, dar tare imi e frica sa mai plec de acasa. Si parca, totusi, as avea putin treaba in afara casei lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

269

Re: Pe nepregatite

viteza de formare a co2  variaza direct proportional cu temperatura la care se gaseste bomba si invers proportional cu timpul de cand e pusa in functiune....!

ti-am zis ca e complicat sa pastrezi constant nr de bule. poti incerca sa ai o presinue mare in sticla, permanent si apoi sa dai drumul usor la bule. sa folosesti sticla de cola sau de apa minerala acidulata. sunt facute special sa reziste la presiuni mai mari!

daca bubuie bomba...dupa ce iti revii din soc  te apuci de zugravit...! smile

270 Editat de Cezara (2010-06-27 15:57)

Re: Pe nepregatite

E pusa intr`o sticla de cola, dar e pusa intr`un dulapior frumos, ca mie nu`mi place orice da urat la vedere. Iar sticla aia arata rau de tot. Sta intr`un dulap, motiv pentru care ma gandesc ca nu variaza chiar asa de usor temperatura. E totusi, intr`o oarecare masura, izolant.

Dar ma omoara cu zile. Acum o pun la bula. Baga ce baga si gata se opreste. Dupa daca incerc sa o dau mai tare, ia foc, baga ca migu`.  :sevil  :sevil  ca asta o sa arat la sfarsitul zile daca nu incepe sa bage constant.

Etiamsi omnes, sed non ego.

271

Re: Pe nepregatite

ai facut reteta cu gelatina sau fara ??? pentru ca la reteta cu gelatina debitul de gaz este constant. cel putin la mine.eu nici macar nu am robinet pe furtun doar o simpla supapa antiretur.

272

Re: Pe nepregatite

Wow, norocosule!! Cu gelatina d`aia de la Doctor Oetker am facut. Doua pliculete cum scrie. Treaba e ca, am impresia ca drajdia aia e cam multa. Daca voi ziceti ca reactie e accelerata de drajdie, si cu cat ai mai mult baga mai tare, inseamna ca jumatate de cub de drajdie e prea mult. Imi e aproape imposibil sa il fac sa stea la o bula/s. Aici pun la o bula, aici se opreste. Daca mut robinetul puuuuutinetel, extraordinar de putin, o ia razna.

Etiamsi omnes, sed non ego.

273

Re: Pe nepregatite

Am rezolvat treaba cu bomba, functioneaza ok. Astazi am luat si`un test permanent de Ph. E bine, am ph 7.

Tot astazi am facut si teste pentru apa si rezultatele au fost cam asa:

No3 - 10
No2 - 0
Gh - 16
Kh - 6
Ph - 7
Cl - 0

Sper ca sunt ok, cu toate ca duritatea e cam mare....cred :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

274

Re: Pe nepregatite

Este ok, inseamna ca merge bine bomba atomica, daca ti-a scazut ph'ul pana in 7, e chiar ok, inca putin sub 7 si te poti declara multumita. GH'ul e cam mare, da, cat despre restul parametrilor sunt ok  :sok
Testele de la JBL ?

275

Re: Pe nepregatite

Tetra 6 in 1. Cam la misto, dar decat deloc. Oricum, banuiesc ca marja de eroare nu e chiar mare.

Etiamsi omnes, sed non ego.

276

Re: Pe nepregatite

Uf, speram sa spui macar Tetra, dar separat pentru fiecare....la nitrati s-ar putea sa fie destul de mare marja de eroare, dar vorba ta, decat deloc e bine si asta.

277

Re: Pe nepregatite

Cat de mare este eroare acestor teste 5 in 1 sau 6 in 1?

Pe mine ma intereseaza nitratii, fosfatii, si duritatea, si banii au alta destinatie, nu spre teste smile

278

Re: Pe nepregatite

Vezi ca testele 5,6 in 1 nu masoara fosfatii.

279

Re: Pe nepregatite

Stiu.
Eu am zis doar ce am nevoie.
Ma intereseaza mai mult precizia testelor 5 in 1 sau 6 in 1.

280

Re: Pe nepregatite

Nu au precizie!
Prea vag rezultatul incat sa justifice investitia!