1

Subiect: Mini crescatorie

Va salut, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Idea e veche, doream sa o fac anul trecut, dar am renunt si am ales sa bag o parte din bani in acvariul marin ...
Nu vreau ceva mare, momentan voi pune acvarile intr-un hol, vor fii aproximativ 20 de nano-uri de 10-40l si cred ca 2-3 de 80-120l (posibil si mai mari), ca si echipamente:
- filtrare: bureti bolborositori
- lumina: neone obisnuite
acvarile vor fi sterile.
Pana acum m-am gandic sa cresc guppy (sa creez o linie proprie), betta, ancistrusi si cory, sunt tentat sa incerc sa cresc pesti mai "rari" (dar nu prea stiu ce, astept idei), dar si discusi si posibil ciclide (ceva mai micut), ca nevertebrate vreau: melci (specii diferite) si creveti (specii diferite); iar ca piesa de rezistenta :smoke intentionez ca la anu sa-mi fac un nano de 30-40l in care sa incerc sa reproduc clowni (Amphiprion ocellaris) :fbr
Pana acum am 2 pompe da aer, destul de puternice, pe una pot sa pun 3-5 bureti si pe alta 3-4, intentionez sa-mi iau o pompa cu 5 iesiri, urmeaza ca in curand sa iau buretii, de acvarii ma apuc in 3-4 saptamani ... inca ma gandesc la suport ...
O sa revin cu detalii pe parcurs, posibil o lista cu pesti (specile pe care doresc sa le inmultesc) ...
Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

2

Re: Mini crescatorie

O noua schema:
http://i45.tinypic.com/2rm5vux.jpg
Am suportul, este foarte solid, voi mai pune un blat pentru a avea un spatiu mai mare (voi avea ceva de genu: 70x70) unde voi pune 2 acvarii de 54l (pe care le voi inpartii in 3 parti, fiecare parte 20x30x30) si posibil un bazin pentru plante de 21l.
Jos voi pune acvariul de 52l pe care il am si acvariul de 45l care acum e marin (intentionez sa fac un acvariu 60x30x30/35 sticla de 5mm), urmand sa mai fac un raste pentru acvarii 30x20x25 (Lxlxh) pe care sa-l pun langa usa mea (cred ca vor fii 4-5 bazine).
Ma gandesc sa inmultesc:
-ancistrusi
-red phantom tetra
-trigonostigma hengeli
-colisa lalia
-neoni
-guppy (doar daca gasesc ceva special ... )
-creveti: red cherry, blue tiger, red bee, yellow shrimp, amano si arlechin.
Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

3

Re: Mini crescatorie

Arată bine ceea ce vrei tu să faci!Sunt curios cum vor decurge lucrurile!

4

Re: Mini crescatorie

Felicitari pt. proiect  :sok . Nu uita sa ne ti la curent cu poze   :fcool  .

Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.

5

Re: Mini crescatorie

Daca ai de gand sa inmultesti creveti Amano, si vei reusi, eu fac o plecaciune si iti sarut mana !   ^:)^

Mult succes cu proiectul !

6 Editat de Alex N. (2010-06-29 22:53)

Re: Mini crescatorie

Multumesc, o sa va tin la curent :noroc
Multi romani zic ca Amano sunt greu de reprodus, dar strainii zic ca se reproduc usor ... http://www.aqua-fish.net/show.php?h=amanoshrimp ... eu sper sa reusesc :pls

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

Re: Mini crescatorie

cauta info pe siteuri de afara. eu doar am acutat odata info cand am vrut sa cumpar niste amano de la cineva (dar care nu erau de fapt amano...). acolo e specificata si salinitatea in care trebuie pusi pt a avea pui...!