Subiect: Bichon havanez

Exista intre membrii forumului posesori de bichon havanez, incerc sa imi pacalesc parintii sa imi iau unu dupa ce termin cu bacu si ma intereseaza cateva informatii gen : ce problema ati avut cu ei ? daca ati avut, sunt greu de dresat? sunt dificil de intretinut? unde am cele mai mari sanse sa gasesc catelusi sanatosi si nu exagerati de scumpi? tongue
Am citit mai multe site-uri specializate dar prefer parerea unor propietari decat traduceri de pe site-uri straine.
Multumesc


P.S. de saptamana viitoare voi redeveni activ  :pp  :ang (daca iau bacu  ^:)^  :-O  :-O )

Re: Bichon havanez

dar mai ai vacante? week?
lui ii trebuie afara nu numai cand este soare si frumos ci si cand ploua, ninge, bate vantul....!

e frumos doar ca trebuie sa ii dedici o foarte mare parte din timp.

si mai sunt si aspectele legate de tinutul in casa, tuns, hrana, medic...!

P.S.
eu nu am unde sa tin un caine aici in Bucuresti! Daca as fi avut o curte, oricat de mica, in chiri eventual, imi aduceam un ciobanesc german...! smile

3 Editat de Florin.Mazilu (2010-06-30 17:24)

Re: Bichon havanez

ii pun pampers si l-am rezolvat cand sunt plecat din casa, si in vacante il bag in geanta prietenei si l-am rezolvat, din ce am citit creste cam pana la 4 kg asa ca e bne  :sbr (inainte sa imi sara protectia animalelor in cap, Glumeam cu geanta )ii iau cusca din aceea de caini si il iau cu mne, sau daca imi iau carnet si masina mai bne. Partea buna e ca stau la parter, ii creez un lift si il las pe geam in gradina, cu lesa din aceea de 25 m si l-am rezolvat big_smile

4

Re: Bichon havanez

Ce pot sa iti recomand eu este sa`i cumperi din canisa direct sau de la crescatori privati, orice ai alege nu cumpara caini din pet`shopuri. Sunt caini simpatici, de companie, dar nu prea cred ca ai ce dresa la ei. In general astia mici necesita nu multa, extraordinar de multa rabdare la dresaj deoarece nu dispun de cine stie ce mostenire intelectuala. Rolul lui este exclusiv sa te iubeasca, si sa fie simpatic, nu prea le are cu executatul. Numai noroc in achizionarea unui catelus, iti aduce numai bucurie, indiferent de rasa, sau de "nerasa".

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Bichon havanez

nu am gasit canisa de bichon havanez  :scry, de aceea am preferat sa postez aici decat sa ma duc sa imi cumpar direct, in speranta ca gasesc pe cineva sa zica: "mi-am luat eu de curand de la crescatorul X, gasesti acolo, uite adresa" tongue, ce simplu ar fii asa tongue
Multumesc de sfaturi Cezara si Ciprian

6

Re: Bichon havanez

un caine inseamna o responsabilitate enorma! esti gata sa iti sacrifici cea mai tare vacanta dupa 12 ani de scoala, inainte de facultate...plimband cainele la 06.00 dis de morning si seara cand se aprind felinarele?...iar toti amicii tai o "frig" la terasa sau la mare? ...mai inseamna caca si pisulica in toata casa pana invata sa faca afara sau la ladita, mirosuri neplacute,vizite la medic (pe banii de suc), medicamente(din banii de blugi)etc.
bafta oricum, dar mai gandestete daca esti pregetit pentru o asemenea provocare! :sok

Re: Bichon havanez

Sa stii ca are Paul dreptate!
Intainte ia permis si masina si apoi, daca mai vrei, ia si un caine...!

Re: Bichon havanez

:scry mi-ati taiat tot elanu(stiu ca adevarul doare....),oricum ideea era in viitorul apropiat, nu maine sa imi iau catel tongue
eu ma gandeam undeva dupa admiterea la facultate, adica undeva la sfarsitul lui august.
Multumesc pentru doza de realitate  :scry  :scry  :scry

P.S. nu am luat-o in nume de rau, am inteles ca incercati sa ma faceti constient de responsabilitate, o responsabilitate pe care mi-o voi asuma big_smile, dar nu inca tongue :sbr

Re: Bichon havanez

Daca ai pe cineva care detine un catel, orice marca, imprumuta-l pt cateva zile! E cel mai simplu...!
Bafta la bac si facultate!

10

Re: Bichon havanez

ciprian01 A scris:

Daca ai pe cineva care detine un catel, orice marca, imprumuta-l pt cateva zile! E cel mai simplu...!
Bafta la bac si facultate!

...vorba lui Cipi....orice marca...trage-ti un BMW cu vreo 220 horse power, sa vezi atunci responsabilitate!  :noroc  il mai poti folosi si ca aspirator....de puicute  :sok