Subiect: Acvariu 300 l.

Buna tuturor.Am o rugaminte la toti de pe acest forum sa ma ajute cu sfaturi si pareri despre pestele Discus si ce plante se pot planta intr-un acvariu cu Discusi.Vreau sa stiu cit mai multe lucruri.Acvariu in care voi baga Discusi va avea 300 litri.Si ce pesti mai pot tine alaturi de iei. :bf  :crap  :of

2

Re: Acvariu 300 l.

Cred ca cele mai bune sfaturi in domeniu le poti obtine de la userul "bradraqua", el este tatic in materie.... :sok
Si fara suparare, cred ca ai mai multe sanse de a afla raspunsuri la intrebarile tale daca postezi la rubrica potrivita: "Intrebari pentru primii pasi in acvaristica"....
Multa bafta! :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3 Editat de lup cosmin (2010-07-04 23:12)

Re: Acvariu 300 l.

Domnule coco te rog sa muti rubrica la"Intrebari pentru primii pasi in acvaristica"Va rog frumos sa ma scuzati. :pls  :pls  :pls

4

Re: Acvariu 300 l.

Și eu te pot ajuta în ale discusului!!

Re: Acvariu 300 l.

Atept parerile si sfaturile tuturor. :bf  :crap  :of

6

Re: Acvariu 300 l.

Cosmine cred ca ar trebui sa întrebi punctual ce te interesează! Iți dai seama ca nu sta nimeni sa scrie sute de rânduri doar ca tu vrei sa te apuci de discusi  tongue

Re: Acvariu 300 l.

Citi Discusi pot tine intrun acvariu de 300l si ce plante pot folosi in acvariu.

8

Re: Acvariu 300 l.

:sok

Re: Acvariu 300 l.

Iar in alta ordine de idei as vrea sa va intreb ce substrat sa folosesc in acest acvariu de 300l

Re: Acvariu 300 l.

Ce pareri aveti despre acest substrat de acvariu:JBL Aqua Basis si JBL Manado.

11

Re: Acvariu 300 l.

lup cosmin A scris:

Citi Discusi pot tine intrun acvariu de 300l si ce plante pot folosi in acvariu.

Poti tine cam 7-10 discusi maturi( asa o vor duce cel mai bine)
cu plantele e mai greu....plante de "duzina sa zic asa ! anubias,echinodorus,microsorum,vallisneria,cabomba

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12 Editat de bogdivaio (2010-07-06 16:41)

Re: Acvariu 300 l.

aqua A scris:
lup cosmin A scris:

Citi Discusi pot tine intrun acvariu de 300l si ce plante pot folosi in acvariu.

Poti tine cam 7-10 discusi maturi( asa o vor duce cel mai bine)
cu plantele e mai greu....plante de "duzina sa zic asa ! anubias,echinodorus,microsorum,vallisneria,cabomba

Banuiesc ca vorbesti din experienta mai Raducule?!  lol  lol  lol ...mai ales la temperatura la care se tin discusii "plante cu duzina"  lol  lol  ...plus ca discusii au cu totul alt biotop,in care plantele cam lipsesc

13 Editat de bogdivaio (2010-07-06 16:38)

Re: Acvariu 300 l.

lup cosmin A scris:

Ce pareri aveti despre acest substrat de acvariu:JBL Aqua Basis si JBL Manado.

Sunt doua produse diferite dar folosite impreuna dau rezultate bune:

JBL AquaBasis plus contine intreaga gama de nutrienti vitali, cum ar fi fierul si microelemente, necesare pentru o crestere sanatoasa si sustinuta a plantelor. Acesti nutrienti sunt intr-o forma cu eliberare prelungira si sunt liberi accesibili radacinilor plantelor. JBL AquaBasis plus faciliteaza inradacinarea rapida, care duce la o dezvoltare sanatoasa si puternica a radacinilor.

Jbl Manado
Substrat nutritiv pentru plante inert. Nu scade duritatea sau pHul apei si nu elibereaza substanta daunatoare in apa.

Structura unica incurajeaza cresterea radacinilor plantei.

Suprafata extrem de poroasa furnizeaza un mediu ideal pentru fixarea bacteriilor.

Previne cresterea alegelor deoarece absoarbe excesul de fertilizant din apa.

Culoarea naturala, ca si argila, ii permite sa se integreaza bine cu plantele de acvariu rosii si verzii.

Substratul se aseaza in acvarii in panta ascendenta din fata in spate pentru a crea impresia de volum mai mare si a conferi un aspect natural acvariului. In partea din spate, acesta trebuie sa fie cu 3-7 cm mai gros. In partea din fata substratul trebuie sa fie de 3-5 cm.

14

Re: Acvariu 300 l.

substratul jbl e la cel mai bun raport pret/calitate de pe piata. insa, din punctul meu de vedere are un mare neajuns: daca scoti o planta din el se face murdarie in acvariu si dureaza ceva pina cind filtru curata apa

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

15

Re: Acvariu 300 l.

asa este bitanu, doar ca unele (dupla root, denerle depot mix) o murdaresc mai putin, iar altele (jbl aquabasis, tetra complete plant) mult mai mult. asta ca sa nu mai vorbim de durata de viata a celor 2. daca ar fi dupa mine, sa fac un clasament al substraturilor pe care le-am folosit sau am citit despre ele ar fi asa: 1. elos 2. ada 3. denerle 4 dupla.5.....10 restul

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

16

Re: Acvariu 300 l.

":sok "pt un icon reputatie????

17

Re: Acvariu 300 l.

Bobi, de facut un clasament e usor, dar irelevent pentru cei ca noi, si aici ma refer la oameni cu o situatie financiara medie, sau usor peste medie. Nu ma pricep foarte bine, dar cel putin despre susbtratul de la Ada am auzit ca are niste scoruri de dai pe spate. Clasamente, se pot face multe, produse de calitate, extraordinar de scumpe si greu de gasit, si alea sunt destule, dar banuiesc ca omul intreaba de ceva accesibil. Iti dai seama cat substrat intra intr`un acvariu de 300l, pai innebuneste omul daca baga cu milioanele numai in asta. Numai bine si fara suparare.

Etiamsi omnes, sed non ego.

18 Editat de narcis.b (2010-07-07 17:51)

Re: Acvariu 300 l.

Marea majoritate a substraturilor fertilizante de firma sunt scumpe. Substratul ADA nu e mai scum decat altele,scump sau foarte scump este sa iti permiti o linie de fertilizare de la ADA,iar in conditia respectarii liniei de fertilizare ,sa nu-i aduci prea multe efecte mecanice ce l-ar putea faramita,pot spune cu mana pe inima ca e cel mai bun substrat fertilizant din lume.Altfel, la variantele de low cost ,JBL are un substrat foarte bun,o linie de fertilizare ieftina la indemana cu un randament bun,cu posibilitatea "refertilizarii" cu "7balls" deci o prelungire a duratei de viata...iar dintre cele 2 variante de substrat fertilizant al lui JBL asi recomanda Florapolul,are o descarcare mai  liniara in timp a mineralelor,calitatea reala a argilei din compozitie :sok
Bobi,la dezradacinare ,daca vrei sa scapi de mizerie,poti tunde radacinile dupa ce ai tras planta din substrat 2-3cm si lasi radacinile in substrat...o varianta... roll  :smoke
Aaaaa...deci,pestisori ce se inteleg bine cu discusii sunt Corry, sau mai bine sa zicem asa,pestii de companie trebuie sa reziste la temperatura necesara discusilor, sa nu fie prea iuti in miscari sa deranjeze discusul,sa nu fie agresivi,teritoriali...
De exemplu eu am tinut discusii cu neoni cardinali(rosii) rezista mai bine la temperaturi ridicate,am mai tinut cu Calistusi.
Plante...daca vrei sa creezi un mediu propice pt discusi atunci lumina trebuie sa fie maxim 0.3W/l ...deci lumina slaba,asa ca poti pune echinodorusi,criptocorine,nucusi...ideea e sa nu pui prea multe,sa nu dai prea multe posibilitati de ascunzisuri altfel vor sta destul ascunsi acolo fara sa-i vezi,mai ales cei timizi

19

Re: Acvariu 300 l.

cezara: sunt de acord cu tine in proportie de 90%. cind vorbeam de acel clasament ma refeream la un acvariu construit cu un buget nelimintat. eu nu stiu ce situatie financiara are cosmin, incercam sa ii ofer variante viabile pentru proiectul lui. personal am folosit aquabasis si dupla root, diferentele sunt de la cer la pamant. un logan si un rolls royce te duc in acelasi loc, ideea e cum te duc....citeam zilele trecute un topic, pe un alt forum, al unui acvarist foarte experimentat(unul dintre putini cultivatori de eriocauloni de pe forumuri) in care respectivul se arata foarte dezamagit de calitatea substratului ada amazonia. deci si amano mai da rateuri.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20 Editat de narcis.b (2010-07-07 20:44)

Re: Acvariu 300 l.

bobi A scris:

cezara: citeam zilele trecute un topic, pe un alt forum, al unui acvarist foarte experimentat(unul dintre putini cultivatori de eriocauloni de pe forumuri) in care respectivul se arata foarte dezamagit de calitatea substratului ada amazonia. deci si amano mai da rateuri.

Te contrazic un pic Bobi,ADA este cel mai bun substrat,dar ,am subliniat mai sus,daca il faramitezi se duce tot!ADA nu face substrat pt amatorii de dezradacinari plante si stramutari la infinit...Dupa cum vezi pe net in foto de evolutie ale unor setupuri ,se aseaza substrat plante decor...si cam gata  :omfg in rest trimari doar daca e strict necesar,tunsoare+rutina...La fel ,candva ,un mare creator de acvarii  lol  :apl  lol a asezat solul lui Amano in acvariu( e drept mai maricel lol ) si apoi l-a calcat in picioare :apl  :pp  ...Surprinzator substratul i-a dat cu flit si nu a mai "raspuns "convingator ...dupa ce a aruncat cu noroi...a recunoscut gresala,ulterior considerandu-l cel mai bun substrat  :smoke  tongue
Orice substrat ce se compacteaza,nu mai permite aerarea lui prin fenomenul de convectie,astfel bacteriile aerobe dispar lasand loc celor anaerobe,totodata nici elimnarea de substante nutritive plantelor nu se mai face in masura preconizata de producator