1

Subiect: acvariu de 60 de litri

Salut , recent mi-am luat un nou acvariu de 60 de litri in care am momentan 5 neoni si 6 barbusi mici. As dori sa stiu daca mai pot pune cativa pestisori in acvariu sau este suficien numarul de pesti pe care il am acum.

2

Re: acvariu de 60 de litri

Salut, mai poti pune fara probleme cativa pestisori. De exemplu inca 5neoni.

3

Re: acvariu de 60 de litri

sau cativa neoni si inca 2 barbusi?merci oricum

4 Editat de Andi66 (2010-06-08 23:42)

Re: acvariu de 60 de litri

Buna Ionela, cred ca ai mai putea pune cativa pesti in acvariu, numai nu cred ca neonii sunt potriviti cu barbusii. Barbus Tetrazona are obiceiul de a ciupi inotatoarele altor pesti si poate fi chiar agresiv, din acesta cauza nu trebuie tinut cu pesti foarte docili sau /si cu inotatoare lungi. Deasemenea este foarte activ si poate deranja si stresa alti pesti.
Cat despre Paracheirodon innesi este de preferat sa se tina in bazin cu pesti de talia sa care sa accepte conditiile de apa si de temperatura (Temperatura: 20-25 grade C, Duritate apa: 1-2 dGH, PH: 5-7). Deasemeni acvariul trebuie sa fie bine plantat, cu o apa foarte curata si cu fundul de culoare mai inchisa. Zonele umbrite nu trebuie sa lipseasca. Plantele vor fi sadite in asa fel, incit sa permita pestilor care se aduna in cirduri, sa aiba un spatiu suficient de inot.
De exemplu Hemigrammus erythrozonus.
http://animal-world.com/encyclo/fresh/characins/images/GlowlightTetraWFM_C1283.jpg
Sfatul meu este sa te gandesti la care din ei renunti si pe cei la care te decizi sa-i pastrezi incearca sa le aduci specii cat mai compatibile.

Bafta multa !

PS: daca dai mai multe detalii despre acvariu mai putem comenta...:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

5

Re: acvariu de 60 de litri

Mda tetrazonele sunt un pic mai agresivi mai ales cand sunt juvenili,cu un comportament placut intre ei e drept.Neonii sunt destul de iuti ca sa fie "taxati ' de tetrazone.Demult am tinut amestecul asta si inca ceva...n-a suferit nici unul,in apa dura de Constanta 19-20dh,asta  nu inseamna ca Andi nu are dreptate  cu calitatile apei din zona nativa a acestor pesti,respectiv neonii.Si da neonii se simt bine in grup ceva mai mare...Cred ca mai poti baga dupa cum vrei tu .Sunt frumosi Tetra cand sunt mai mici,apoi se fac ca purceii rotunjori smile

6

Re: acvariu de 60 de litri

Andi66 A scris:

Buna Ionela, cred ca ai mai putea pune cativa pesti in acvariu, numai nu cred ca neonii sunt potriviti cu barbusii. Barbus Tetrazona are obiceiul de a ciupi inotatoarele altor pesti si poate fi chiar agresiv, din acesta cauza nu trebuie tinut cu pesti foarte docili sau /si cu inotatoare lungi. Deasemenea este foarte activ si poate deranja si stresa alti pesti.
Cat despre Paracheirodon innesi este de preferat sa se tina in bazin cu pesti de talia sa care sa accepte conditiile de apa si de temperatura (Temperatura: 20-25 grade C, Duritate apa: 1-2 dGH, PH: 5-7). Deasemeni acvariul trebuie sa fie bine plantat, cu o apa foarte curata si cu fundul de culoare mai inchisa. Zonele umbrite nu trebuie sa lipseasca. Plantele vor fi sadite in asa fel, incit sa permita pestilor care se aduna in cirduri, sa aiba un spatiu suficient de inot.
De exemplu Hemigrammus erythrozonus.
http://animal-world.com/encyclo/fresh/c … _C1283.jpg
Sfatul meu este sa te gandesti la care din ei renunti si pe cei la care te decizi sa-i pastrezi incearca sa le aduci specii cat mai compatibile.

Bafta multa !

PS: daca dai mai multe detalii despre acvariu mai putem comenta...:/

Multumesc mult pentru sfat, dar ce vreau sa zic despre pestii mei ca deocamdata au convetuit fara probleme. Probleme am avut de obicei cu barbusii(au cam fost bolnavi), dar specia ce mi-ai recomandat-o tu imi place!
Iar despre acvariul meu: Acvariu 60 L,  iluminare led System (48 leds-total 4w),  filtru bio-box( 3 filtre + filtru carbon),  incalzitor ,  substrat Deponitmix,   pietris fin,  plante nr 2,  3 melci,  5 neoni si 5 barbusi.

7 Editat de Andi66 (2010-06-09 00:26)

Re: acvariu de 60 de litri

Poate daca ai pune si ceva poze, ar fi mai bine. Nu prea pot sa-mi dau seama ce fel de iluminare ai, dar 4 W pentru ce ai tu acolo este infim. Despre plante banuiesc ca nu sti de care sunt, ce pot sa-ti spun este ca mai poti planta destul, 2 plante mi se par putine. wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: acvariu de 60 de litri

Iluminare led( adica lumina normala cu consum mic)

9

Re: acvariu de 60 de litri

Frumos, imi place mult doar ca mai poti pune ceva plante. Lumina e placuta dar pare un pic insuficienta. Cred ca pentru plante ar fi mai potrivit 2 tuburi de 15W si unul sa fie cu spectrul - 865.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: acvariu de 60 de litri

Andi66 A scris:

Frumos, imi place mult doar ca mai poti pune ceva plante. Lumina e placuta dar pare un pic insuficienta. Cred ca pentru plante ar fi mai potrivit 2 tuburi de 15W si unul sa fie cu spectrul - 865.

Pai oricum acvariul acesta ii la inceput de drum, il am de sambata trecuta deci de 4 -5 zile, mai urmeaza sa lucrez la el,nici nu vroiam sa-l prezint deocamdata , eram doar curioasa daca mai incap ceva pesti..

11

Re: acvariu de 60 de litri

ionela A scris:
Andi66 A scris:

Frumos, imi place mult doar ca mai poti pune ceva plante. Lumina e placuta dar pare un pic insuficienta. Cred ca pentru plante ar fi mai potrivit 2 tuburi de 15W si unul sa fie cu spectrul - 865.

Pai oricum acvariul acesta ii la inceput de drum, il am de sambata trecuta deci de 4 -5 zile, mai urmeaza sa lucrez la el,nici nu vroiam sa-l prezint deocamdata , eram doar curioasa daca mai incap ceva pesti..

Bafta multa! si asteptam noutati, pana atunci sa auzim numai de bine.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12 Editat de Baracuda (2010-06-09 11:37)

Re: acvariu de 60 de litri

ionela A scris:

Iluminare led( adica lumina normala cu consum mic)

Cochet acvariul, ma nelinistesc colturile care sunt insuficient iluminate. Daca eviti plantarea pe colturi (ceea ce nu este recomandabil totusi), nu vor fi probleme. Asteptam varianta populata, deocamdata pestii tai pot fi pusi pe seama calitatii pozei, adica vizibili doar pentru un ochi de vultur... lol Succes! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: acvariu de 60 de litri

Apropos de lampa cu leduri, ai idee ce marca este si de unde ti-ai procurat-o. Eventual si un pret ? wink

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: acvariu de 60 de litri

Andi66 A scris:

Apropos de lampa cu leduri, ai idee ce marca este si de unde ti-ai procurat-o. Eventual si un pret ? wink

Imi pare rau, dar nu cred ca am sa te ajut cu ceva sad Eu stau in Roma , iar acvariul l-am procurat tot in Roma si era echipat cu de toate, inclusiv cu lampa led.

15

Re: acvariu de 60 de litri

salut !
acvariului ii trebuie multe plante ca sa arate frumos !
cred ca merg vallisneria !inalte pentru a decora partea din spate a acvariului !
tetrazona +neoni merg da' dupa aceea nu prea mai ai cu ce sa ii mai ti !
iti zic din propria experienta !
daca e bagi vreo 8 tetrazona si 8 neoni !
si gata wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: acvariu de 60 de litri

Acum am o alta problema in acvariu, ceva alga verde . nu-i mare treaba ceocamdata , dar plantele incep sa arate din ce in ce mai urat. Am sa reduc iluminatul , caci aici se pare ca am gresit si am sa le dau la pestisori mai putina mancare. Ma gandesc sa imi iau ceva vietuitoare care se hranesc cu alge , dar oare care ar fi mai potrivite pt acvariul meu? In rest ... pestisrii meu stau foarte bine, ma bucura in fiecare zi  tongue

17

Re: acvariu de 60 de litri

ia-ti vreo 3 ancistrusi sau 2 si 2 pomacea !
daca e alga verde inseamna ca sta in bataia luminii solare acvariul !
nu e de la iluminat !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: acvariu de 60 de litri

Aceasta e alga, poza e de pe net, nu-i de la mine din acvariu..., dar la mine si plantele au un aspect ruginiu, iar frunzele afectate sunt aspre mad

19

Re: acvariu de 60 de litri

Din cate am inteles eu, acvariul este pus in functiune de cca. o luna. Algele au aparut fiindca fac parte din sindromul acvariului nou.
Parametrii apei, inca nu sunt 100% stabilizati. Existand fluctuatii e normal sa apara algele.
In mod normal ar trebui sa dispara de la sine, dar daca te deranjeaza, ai putea introduce 2 melci Neritina Natalensis si vor face ei curatenie smile in locul tau. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: acvariu de 60 de litri

Lucia A scris:

Din cate am inteles eu, acvariul este pus in functiune de cca. o luna. Algele au aparut fiindca fac parte din sindromul acvariului nou.
Parametrii apei, inca nu sunt 100% stabilizati. Existand fluctuatii e normal sa apara algele.
In mod normal ar trebui sa dispara de la sine, dar daca te deranjeaza, ai putea introduce 2 melci Neritina Natalensis si vor face ei curatenie smile in locul tau. smile

smile , Al meu cred ca e mai lenes ca nu-l vad sa se apropie de pietris, iar astazi chiar si-a luat liber toata ziua  (:| :smoke . In fine.. mi-am luat astazi doi coridoras, sper sa faca treaba, asta in cazul in care supravietuies acestei nopti impreuna cu barbusii   sad . Nici nu creadeam ca-i vor primi atat de agresiv