1

Subiect: curatare membrana difuzor co2

Salut!

Folosesc de 6 luni urmatorul sistem de co2:

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/46968558c22e41f246d1cee6606e6ac8/cl/details/cnid/15243fb6d4a3bd6c6.47786854/anid/190156/CO2%20complete%20pant%202000%20-%20with%20magnetic%20valve/

Intrebarile mele sunt cum si la cit timp curatati membrana difuzorului?

Multumesc!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

2

Re: curatare membrana difuzor co2

Tu având un sistem presurizat (cu butelie) nu ar trebui sa ia probleme în curățarea difuzorului decât la exterior, adică sticla și membrana pe care în mod curent se depune un fel de mâzga de culoare maronie, practic o cultura de alge. Eu îl spăl lunar în apa oxigenata pentru a preîntâmpina acele depuneri. Il poți spăla ori de câte ori vezi ca începe sa apară depunerile. Si lumina are un rol determinant în apariția depunerilor asa ca îl poți proteja într-un loc mai umbros al acvariului.

3

Re: curatare membrana difuzor co2

pelly67 A scris:

Tu având un sistem presurizat (cu butelie) nu ar trebui sa ia probleme în curățarea difuzorului decât la exterior, adică sticla și membrana pe care în mod curent se depune un fel de mâzga de culoare maronie, practic o cultura de alge. Eu îl spăl lunar în apa oxigenata pentru a preîntâmpina acele depuneri. Il poți spăla ori de câte ori vezi ca începe sa apară depunerile. Si lumina are un rol determinant în apariția depunerilor asa ca îl poți proteja într-un loc mai umbros al acvariului.

asta m-a ajutat si pe mine...si eu am probleme cu difuzorul lui bradraqua de se murdareste !
imi poti zice si mie te rog frumos cum sa folosesc apa oxigenata pentru a-l spala ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: curatare membrana difuzor co2

mie mi-a aparut citeva puncte de gsa pe membrana. m-am gindit sa le dau jos cu periuta de dinti, dar am zis ca inainte sa mai intreb pe cineva:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5

Re: curatare membrana difuzor co2

bobi A scris:

mie mi-a aparut citeva puncte de gsa pe membrana. m-am gindit sa le dau jos cu periuta de dinti, dar am zis ca inainte sa mai intreb pe cineva:)

Exact asa se procedează...cu periuța de dinți și apa oxigenata, prin frecare ușoară! Oricum dacă acum speli prima data după 6 luni nu garantez ca vei mai scoate la lumina membrana ca și cum arata original.