1

Subiect: Reflector Homemade

as putea sa imi fac acasa un reflector ,din cateva materiale simple ?
pentru reflectie folosesc folie de aluminiu
astept sa ma sfatuiti !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Reflector Homemade

Dintr-o bucata de burlan de la cei care vand burlane pt acoperisuri!
Mai ai si varianta sa il faci tu fin tabla zincata, dar e putin de munca...! Ti-ar lua cam...o ora...!

Re: Reflector Homemade

Varianta cu tabla e mai ineficienta deoarece in timp de la umezeala oxideaza la suprafata sau mai stiu eu ce se intampla pe acolo si nu mai are efect de reflector. Cauta ceva curbat de plastic si cu o bucata de autocolant tip oglinda ai rezolvat treaba. Ceva asemanator ca si constructie se gasea la capacele de la seturile MP de 54 litri.

4

Re: Reflector Homemade

scifficus A scris:

Varianta cu tabla e mai ineficienta deoarece in timp de la umezeala oxideaza la suprafata sau mai stiu eu ce se intampla pe acolo si nu mai are efect de reflector. Cauta ceva curbat de plastic si cu o bucata de autocolant tip oglinda ai rezolvat treaba. Ceva asemanator ca si constructie se gasea la capacele de la seturile MP de 54 litri.

sa inteleg ca pot folosi orice obiect care se curbeaza si ramane asa ?
colant oglinda nu am gasit din pacate....dar o sa caut la donatii !
o sa va tin la curent

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de Cezara (2010-07-12 18:05)

Re: Reflector Homemade

Doamne aqua...cum la donatii, cauta in magazine de profil. Pe unde gasesti siliconu` ala de care vorbeam mai demult sigur au un raion cu toate felurile de autocolant.

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Reflector Homemade

Cezara A scris:

Doamne aqua...cum la donatii, cauta in magazine de profil. Pe unde gasesti siliconu` ala de care vorbeam mai demult sigur au un raion cu toate felurile de autocolant.

scuze dar credeam ca,colantul oglinda face parte din raionul acvaristica  lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Reflector Homemade

nu sti vreun atelier de geamuri prin craiova? gasesti oglinda de 2 mm grosime (usoara), pe care o lipesti pe capac.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Reflector Homemade

Nu neaparat sa indoi tu un plastic. Cauti o teava de pvc, gen cum sunt alea de scurgere pluviala - ca sunt mai subtiri sau orice altceva sa aiba diametrul intre 6 si 8 cm si tai pe lung sa scoti o fasie ca un reflector. Aplici autocolantul si gata reflectorul. De plastic, nu oxideaza, e usor si practic.

9 Editat de aqua (2010-07-12 19:10)

Re: Reflector Homemade

o teava de pvc zici ? !
e o idee excelenta ! trebuie sa caut pe marimea 40x20(colant )
teava sa aiba 40 cm

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Reflector Homemade

Daca te ajuta cu ceva, un model de inspiatie. http://www.planetcare.com.hk/images/VT09%20&%20VT10.JPG

11

Re: Reflector Homemade

reflectorul are rolul de a reflecta (intoarce) catre apa unda de lumina. Pt a face acest lucru trebuie ca acest reflector sa aiba o anumita curbura! Nu merge orice teava sau tabla indoita! Iar varianta cu oglinda doar pare buna. In realitate oglinda absoarbe o mare parte din energie / unda iar ceea ce reflecta e neadecvat.

12

Re: Reflector Homemade

ciprian01 A scris:

In realitate oglinda absoarbe o mare parte din energie / unda iar ceea ce reflecta e neadecvat.

cum se intimpla asta? poti da mai multe detalii, te rog.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: Reflector Homemade

Daca vrei ca o raza reflectata sa ajunga intr-un anumit loc, dorit, trebuie ca acea raza sa ajunga pe suportul de reflexie sub un anumit unghi! Daca te-ai jucat vreodata cu o oglinda in soare ai vazut ca deviezi lumina unde doresti tu in functie de cum misti oglinda.
Dar nu toata raza / energia este reflectata. La nivelul suprafetei care reflecta au loc mai multe fenomene (reflexie, refractie, absorbtie, etc), in functie e unghiuri, si de felul materialului!

14

Re: Reflector Homemade

cate grade trebuie sa aiba curbura pentru a imprastia lumina prin tot acvariul ?
banuiesc ca daca e prea arcuita,focalizeaza lumina intr-un joc...
curbura trebuie sa fie mai libera,ca sa ma exprim asa

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15 Editat de ciprian01 (2010-07-12 22:02)

Re: Reflector Homemade

,,Imprastierea,, nu trebuie facuta oricum! Ea se produce oricum, dar curba este numai unul dintre factori! Esentiala este si distanta dintre neon si reflector!
Sunt formule fizice care determina aceste rezultate!

P.S.
Discutam despre ceva ce ar trebui sa facem cat mai profi.
Ca putem sa indoim si o tabla...!

16 Editat de aqua (2010-07-12 22:34)

Re: Reflector Homemade

cred ca o tabla nu are atata putere de reflexie cum are o folie de aluminiu sau un colant tip oglinda(cred) !
cred ca ma bag pana la urma la folie de aluminiu ca din ce a zis ciprian despre oglinda....
si cadrul curbat ...ce imi indicati sa folosesc! (in afara de teava de PVC )
ceva care gasesc foarte usor in casa daca e ....ca oricum cadrul este doar de fatada,pentru a sustine adevaratul reflector,si anume folia de aluminiu .

PS !ciprian eu nu vreau sa fie frumos...eu vreau sa fie eficient si sa reziste...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: Reflector Homemade

Ia din piata un burlan de acoperis sau cumpara din magazin un corp de neon cu reflector. Peste primul poti sa lipesti folie reflectorizanta!

18

Re: Reflector Homemade

ciprian01 A scris:

Ia din piata un burlan de acoperis sau cumpara din magazin un corp de neon cu reflector. Peste primul poti sa lipesti folie reflectorizanta!

multumesc !
maine o sa merg in praktiker !
si o sa va tin la curent

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Reflector Homemade

Ai pe PM numele unei firme care comercializeaza autocolante profi atat pe net cat si in magazinele lor din cate stiu. In Craiova nush daca au filiala dar iti pot trimite prin posta /curier, presupun. Ii gasesti usor pe net sau dai cautare dupa marca de autocolant si poate gasesti dealer in Craiova. Eu am folosit colant de la ei pentru multe chestii si au si rezistente la umezeala (pentru outdoor). Nu am scris marca si firma aici sa nu se creada ca fac reclama.

Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Insa despre primul nu sunt sigur! (A. Einstein)

20

Re: Reflector Homemade

ciprian: sunt de acord cu tine pina aproape pe final. dar oglinda, pe care eu o sustin ca si reflectorizant in acvaristica, nu prea cred ca face fenomene de absortie. chiar daca ar fi o refractie unda refractata tot in acvariu ajunge, unghiul sub care intra aceasta in apa e mai putin important. dar dupa mintea mea e un fenomen de reflexie pura, ea fiind oglinda. atunci cind te privesti in oglinda, imaginea ta nu e distorsionata (nu esti nici mai gras, nici mai slab, nici mai mic si cu siguranta nici mai frumos:)), deci , crede-ma , fenomenul care se produce e reflexia.

refractia se intilneste la lentile, nici de cum la oglinzi. de acord?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"