1 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-12 00:39)

Subiect: Lumina la 140 litri?

Dupa data de 15.07.2010 ma duc sa imi comand un acvariu de 140 litri. Acvariul va avea urmatoarele dimensiuni L-104cm  l-30cm  h-45cm
Problemele acum incep sa apara:

    -pot sa pun 3 sau 4 neoane?
    -daca "da", care sunt acestea? (recomandarile voastre)
    -va rog sa imi spuneti pozitionarea lor (am inteles ca este foarte importanta)

2 Editat de lup cosmin (2010-07-12 00:42)

Re: Lumina la 140 litri?

Voi explica mai detaliat.
In primul rand iluminarea se face in functie de bazin (sa nu mai zic de diferenta intre acvariile marine). Iluminarea este diferita si in cazul acvariilor care adapostesc doar pesti, plante sau si flora si fauna.

In cazul in care avem doar pesti - vom merge pe neone cu IRC (indice de culoare) mai mare, pentru a evidentia coloritul pestilor. O sa fim surprinsi in mod sigur cat de mult schimba acvariul un neon. Cand vine vorba de IRC, un exemplu ar fi atunci cand iesiti din casa si vedeti toate scamele pe haine, care la lumina din casa nu le vedeati... deci soarele are un IRC de 100, iar neoanele construite in mod expres pentru asa ceva se chinuie sa atinga aceasta valoare ideala.
In ceea ce priveste plantele, povestea este mai complicata, deoarece ele au nevoie de un anumit spectru, o anumita temperatura de culoare (aceasta se masoara in kelvin) pentru a isi realiza fotosinteza.

- in ceea ce priveste spectrul: plantele (acvatice) folosesc alte tipuri de lungimi de unda, cu toate ca se si intersecteaza. Plantele au nevoie de rosu, oranj ce amplifica cresterea plantei in lungime, iar cele albastre pentru dezvoltarea frunzelor. Eu am auzit in schimb si ca lungimea de unda verde joaca un rol foarte important, cu toate ca pe situ-rile de profil am gasit invers si chiar le-am incercat (este vorba de niste 830-uri modificate de o firma specializata, cu rezultate foarte bune, dar din pacate nu se gasesc la noi si trebuie o incursiune pana afara). Oricum asta este un exemplu ca sa vezi cate se bat cap in cap..  de altfel se poate vedea la mai multe neoane astfel de lungime de unda verde si sunt declarate cele mai bune neoane.
Algele prefera lungimea de unda albastru, iar plantele, cu toate ca au nevoie intr-o masura mai mica si de albastru, prefera rosu.

- in ceea ce priveste temperatura de culoare (grade K)
focul are intre 1600-1800K
soarele la orizont, apus, rasarit are intre 2000-2200K
becuri obisnuite (60-75w) au intre 2600-2800K
soarele la 1h dupa rasarit sau 1h inainte de apus 3000-3600K
lumina lunii are aproximativ 4000K
soarele cu 2-3 ore inainte de a apune 4500-4800K
soare la amiaza are aproximativ 5000-6000K
albastru intens al cerului are intre 7000-7500K
cer albastru cu nori albi are intre 10000-18000K

Cam asta e pentru a iti face o idee, foarte important insa este ca trebuie sa fie o legatura stransa intre lumina, Co2 si fertilizanti. Problema cu algele este mai complexa, aici intervenind mai multi factori. Important la lumina este sa si o reglezi dupa nevoile tale, asta inseamna chiar si sa ridici neoanele deasupra acvariului cate un centimetru sau sa cobori, pana gasesti distanta optima.

Re: Lumina la 140 litri?

O imagine la cea ce am scris mai sus.

Re: Lumina la 140 litri?

Postul de mai sus este o culegere de date de pe net, eu nu sunt fizician, dar aceste lucruri leam gasit pe net.
Spectrul la JBL Solar colour

Re: Lumina la 140 litri?

Spectrul la JBL Solar natur

Re: Lumina la 140 litri?

Spectrul la JBL Solar tropic

Re: Lumina la 140 litri?

965 - se observa ca are ceva mai mult pe albastru, dar nu trebuie sa te `fure` chestia asta, algele dupa cum spuneam asta au nevoie, dar nu este `cantitatea` ca sa zic asa, necesara lor...

Re: Lumina la 140 litri?

77 Fluora..

9 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-12 01:14)

Re: Lumina la 140 litri?

Foarte tare.....Multumesc de post
Ok am inteles ca trebuie sa acopar tot spectrul de lumina necesar cresteri si dezvoltari plantelor dar trebuie sa am grija si de vietuitoarele din acvariu...si... tot un "dar" ce fac cu algele?
Te rog dami niste exemple concrete(parere personala) (marca, numar, denumire,etc.)

Fara suparare :fbr  Cosmin :fcry  dar mai astept si parerile colegilor de pe forum....

10 Editat de lup cosmin (2010-07-12 13:07)

Re: Lumina la 140 litri?

Olimpiu tiam postat un link despre iluminat acvari:http://forum.acvarist.ro/showthread.php … -apa-dulce.Sper sa te lumineze un pic. :ang

Re: Lumina la 140 litri?

Multumesc Cosmin pentru "iluminare".
In urma catorva ore de documentare si dupa ce am citit cate ceva de aici de pe forum am hotarat ca cele mai bune neoane pentru mine ar fi T8-urile. Acum daca gresesc va rog sa imi spuneti.                                                                                                           
Neoanele pe care le-am ales sunt din gama Osram si ar fi cam urmatoarele:
  -doua tuburi T8 model Osram Lumilux 865 de 30W
  -si unul cred ca ar fi un T8 model Osram Lumilux Fluora 77 sau Osram Natura de 30W
Acestea sunt alegerile mele, daca am gresit va rog sa ma corectati. big_smile

Re: Lumina la 140 litri?

lup cosmin A scris:

...
- in ceea ce priveste spectrul: plantele (acvatice) folosesc alte tipuri de lungimi de unda, cu toate ca se si intersecteaza. Plantele au nevoie de rosu, oranj ce amplifica cresterea plantei in lungime, iar cele albastre pentru dezvoltarea frunzelor. Eu am auzit in schimb si ca lungimea de unda verde joaca un rol foarte important, cu toate ca pe situ-rile de profil am gasit invers si chiar le-am incercat (este vorba de niste 830-uri modificate de o firma specializata, cu rezultate foarte bune, dar din pacate nu se gasesc la noi si trebuie o incursiune pana afara). Oricum asta este un exemplu ca sa vezi cate se bat cap in cap..  de altfel se poate vedea la mai multe neoane astfel de lungime de unda verde si sunt declarate cele mai bune neoane.
Algele prefera lungimea de unda albastru, iar plantele, cu toate ca au nevoie intr-o masura mai mica si de albastru, prefera rosu.
...

Nu te stresa prea tare cu spectrul de verde. Dpdv al fizicii optice, explicatia vizibilitatii culorilor este urmatoarea: un material are o anumita culoare, deoarece el absoarbe totalitatea spectrelor luminii cu exceptia spectrului culorii materialului respectiv. Adica plantele verzi, cu metabolism bazat pe clorofila, absorb toate lungimile de unda ale luminii cu exceptia verdelui, care-l reflecta, deci verdele la plantele verzi nu are nici ccea mai mica importanta. Foloseste un tub - doua performante cu lumina echivalent naturala si cu un spectru care sa se suprapuna cat mai mult nevoii plantelor si cat mai putin cu nevoile algelor, la care poti adauga un tub albastru, care sa ramana aprins noaptea si sa creeze efectul luminii de noapte generate de stele si luna in noptile fara nori, avand si un aspect estetic foarte placut. Eu stiu cateva persoane care merg pe acest principiu, fara a se complica si cu alte tuburi de zi, galbene, rosii, etc, si au rezultate foarte bune in ceea ce priveste dezvoltarea plantelor, nici algele nefacand mari probleme. Eu personal acum modific tot iluminatul trecandu-l pe high-power LED albe, cu spectru poate mai bun decat tuburile profi, consum si durata de viata foarte convenabile, etc. In plus adaug LED albastru pentru efectul de noapte sus-mentionat. Daca nu ai cunostinte de electronica si nu are cine te ajuta ramai la tuburi, dar desi parerile sunt impartite viitorul iluminarii in multe domenii este al LED din multe motive de ordin economic, tehnic, etc.
Desigur asta este parerea mea, fiecare decide pana la urma ce i se potriveste cel mai bine.

Doar doua lucruri sunt infinite: Universul si prostia omeneasca. Insa despre primul nu sunt sigur! (A. Einstein)

13

Re: Lumina la 140 litri?

Mihai un raspuns excelent! :sok  si ca sa-l lamurim definitiv pe Cosmin....

Aşa facem şi primii paşi ca să găsim răspunsul la întrebarea noastră: "De ce este iarba verde?".

Să scoatem microscopul şi să examinăm o frunză obişnuită. Cu ochiul liber, întreaga frunză pare verde, însă acest lucru este o iluzie. Celulele plantei pe care le vedem la microscop nu sînt, în realitate, chiar atît de verzi. Dimpotrivă, ele sînt în mare parte transparente, însă fiecare conţine, probabil, 50 pînă la 100 de micuţe puncte verzi. Aceste puncte sînt cloroplastele, în care se găseşte clorofila verde, sensibilă la lumină, şi în care are loc fotosinteza. Ce se petrece în interiorul cloroplastelor?
Cloroplastul este ca un mic sac care are în interior nişte vezicule turtite, numite tilacoizi. În sfîrşit, am localizat culoarea verde a ierbii. Moleculele verzi de clorofilă sînt prinse în membrana tilacoizilor, nu la voia întîmplării, ci în sisteme bine organizate, numite fotosisteme. În majoritatea plantelor verzi există două tipuri de fotosisteme, cunoscute sub numele de FSI (fotosistem I) şi FSII (fotosistem II). Aceste fotosisteme acţionează ca nişte echipe calificate care lucrează într-o uzină, fiecare dintre acestea avînd grijă de o anumită serie de etape ale fotosintezei.

"Deşeuri" care nu sînt irosite

Cînd lumina soarelui atinge suprafaţa tilacoidului, aranjamentele FSII de molecule de clorofilă, numite complexe care adună lumina, aşteaptă să capteze lumina. Pe aceste molecule le interesează în mod deosebit să absoarbă lumina roşie care are o anumită lungime de undă. În locuri diferite de pe tilacoid, aranjamentele FSI sînt în aşteptarea luminii cu o lungime de undă ceva mai mare. Între timp, atît clorofila, cît şi alte molecule, cum ar fi carotenoizii, absorb lumina albastră şi pe cea violetă.

Prin urmare, de ce este iarba verde? Dintre toate lungimile de undă ale luminii care cade pe plante, numai lumina verde nu le este de nici un folos, aşa că ea este pur şi simplu reflectată spre ochii şi spre aparatul nostru de fotografiat care sînt în aşteptare. Gîndiţi-vă puţin! Verdele crud al primăverii, precum şi verdele viu de smarald al verii sînt rezultatul acelor lungimi de undă pe care plantele nu le apreciază, însă pe care noi, oamenii, le preţuim foarte mult! Spre deosebire de poluarea şi deşeurile provenite de la uzinele construite de om, această lumină "reziduală" nu este deloc irosită atunci cînd privim o frumoasă pajişte sau o pădure care ne înviorează sufletul cu plăcuta lor culoare a vieţii.

14

Re: Lumina la 140 litri?

tuburile t8 sunt practic inutile la un acvariu cu inaltime de 45 cm, daca vrei sa cresti plante tip gazon

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

15 Editat de narcis.b (2010-07-14 17:43)

Re: Lumina la 140 litri?

Nu chiar Bobi...poti monta mai multe  smile  si depinde de ce covor...HCul creste si cu level mediu,Glosso vrea multa lumina,la fel si parvula...marsilea merge chiar sub nivel mediu.Dar da de la un 55cm in sus pe fundul bazinului nu mai ajunge mare lucru.
Bun... deci care e concluzia?care e tubul cel mai bun? De ce am alege unul si nu celalalt?
Este mult subiectivism in alegerea tuburilor,sigur sunt cateva criterii de care trebuie tinut seama,adica sa aibe putin "albastru" si ceva mai mult "rosu",sa aibe "stopUV",sa fie de inalt randament(adica multi lumeni) sa fie si de inalta definitie( adica cu indicele IRC cat mai aproape de 100),sa fie cat mai subtiri,tuburile,astfel focalizarea luminii e mai buna deci penetrarea mai adanca in cazul acvaristicii,pe langa astea mai trebuie sa placa si privitorului,adica sa arate bine atat ziua cat si seara...cam astea sunt criteriile,dupa parerea mea
Pe de alta parte trebuie sa sti ce vrei de la tubul respectiv,adica ce fel de plante vrei sa cresti,pentru ca daca discutam decele mai mici,gazoanele,sau alte verdeturi cu precadere marunte,atunci putem sa ne orientam si la tuburi cu mai mult albastru,chiar ne-ar ajuta un pic...
Pana de curnd se mergea pe ideea tuburilor complementare in acvaristica,adica un tub de inalta definitie+ un tub de inalt randament(ceva de genul warm white+cool day light).Tendinta ultimilor ani ,asta din ce urmaresc eu pe mai toate siteurile de specialitate,este clara spre tuburi de 6500K-8000k ,ba chiar spre 10000k.Unde observam si faptul ca "albastrul" e prioritar chiar daca in siteuri mai vachi citim cat de "periculos "este "mult albastru" ,in masura in care poti mentine echilibrul cu o fertilizare pe masura si plante bine dezvoltate...fara sa existe momente de stagnare in evolutia lor pentru a lasa o "fereastra de respiro" algelor
Ca si concluzie ,cred ca pentru un incepator e indicat lumina complementara,adica cool day light +warmwhite.mai tarziu se poate trece la "alergat" prin acvariu cu tuburi mai "reci"
Parerea mea! lol  :smoke  :apl si pun iar linkul  in care am gasit cele mai multe date depre o cat mai mare gama de tuburi chiar si mici comentarii folositoare zic eu

P.S.  Sa traiesti Paul ! :kiss  lol

16 Editat de Mr_BigOlyMan (2010-07-17 15:14)

Re: Lumina la 140 litri?

bobi A scris:

tuburile t8 sunt practic inutile la un acvariu cu inaltime de 45 cm, daca vrei sa cresti plante tip gazon

Acvariul o sa aibe 45 inaltime, substratul in jur de 5-7 cm,apa nu pot sa pun pana sus in acvariu....deci 45-6-2=37 cm.
In concluzie cam 35 pana la 37 cm de apa o sa am in acvariu. Nici macar la adancimea asta nu sunt bune tuburile T8?
Daca nu sunt, te rog sa argumentezi....(scuze dar chiar nu pot sa pun T5 pentru ca risc sa imi dau foc la casa :fmad  :fo )
De ca nu pot sa pun T5...:
-acvariul va fi incastrat in interiorul mobilei de sufragerie (de unde si dimensiunile mai ciudate)
-acvariul nu va avea capac....
-neoanele o sa le prind direct pe mobila
-instalatia electrica va fi home-made, dar facuta de un electrician profesionist.
-am sa revin mai tarziu cu niste foto poate atunci o sa se inteleaga mai bine pozitionarea acvariului.

Pe aceasta cale vreau sa multumesc lui Pelly67, Bizar79XXX, Lup Cosmin, narcis.b si lui boby pentru explicatiile date.

Astept in continuare sugestii despre viitoarele mele neoane.

P.S. Am ramas mut si fara cuvinte  :fo  :fconf  la explicatiile pe care le-am primit.Va multumesc inca odata!.

17

Re: Lumina la 140 litri?

"neoanele o sa le prind direct pe mobila"
Nu uita niciun moment ca tot ce vei "agăța" de mobila degaja caldura care in timp se va acumula si iți poate pune probleme deosebite, Doamne ferește de mai rău!
Apoi neavând capac la acvariu tot in zona neoanelor vei avea condens, mai ales in anotimpul rece, condens care se va ridica si va ataca mobila și instalația electrica.
Este o mare provocare un acvariu încastrat ! Cred ca ar trebui sa ceri părerea și lui Florin
( patronul) fiindcă el sigur a trecut prin asemenea provocări!
Bafta :sok

18

Re: Lumina la 140 litri?

in mare ti-a explicat narcis. eu sunt de parere ca are dreptate, dar si eu am:) asa este marsilea crste si la un nivel mediu de lumina, spre slab, dar glosso sau hc nu prea cresc, de aceea spuneam sa nu pui tuburi t8. in schimb cu t5 vei putea creste atit plante pretentioase cit si nepretentioase.
narcis:i-am sugerat un sistem de iluminare de calitate medie, poate ca omul peste vreo 2 luni vine si rupe gura tirgului cu o lampa hqi ada:)

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

19 Editat de narcis.b (2010-07-15 23:01)

Re: Lumina la 140 litri?

bobi A scris:

narcis:i-am sugerat un sistem de iluminare de calitate medie, poate ca omul peste vreo 2 luni vine si rupe gura tirgului cu o lampa hqi ada:)

De-a Domnu!  ^:)^  ce mi-as trage si eu o metalhalida...defapt 2 de 70W lol
Si ca sa vezi ca nu e musai sa ai lumina multa pt a avea si un randament mai bun uite aici un link mai vechi al lui Knott ,un bazin slab iluminat dupa unii,evolutie step by step.
Deci,cel mai ok este sa reusesti sa echilibrezi sistemul,adica optimizat la maxim relatia lumina/fertilizare/calitate apa

Re: Lumina la 140 litri?

pelly67 A scris:

"neoanele o sa le prind direct pe mobila"
Nu uita niciun moment ca tot ce vei "agăța" de mobila degaja caldura care in timp se va acumula si iți poate pune probleme deosebite, Doamne ferește de mai rău!
Apoi neavând capac la acvariu tot in zona neoanelor vei avea condens, mai ales in anotimpul rece, condens care se va ridica si va ataca mobila și instalația electrica.
Este o mare provocare un acvariu încastrat ! Cred ca ar trebui sa ceri părerea și lui Florin
( patronul) fiindcă el sigur a trecut prin asemenea provocări!
Bafta :sok

Am de gand sa caut ceva care sa imi izoleze termic mobila fata de neoane, dar in momentul de fata sunt in criza de ideii..... :froll  :fconf  :stupid ....daca stiti voi ceva va rog sa imi spuneti......(eu ma gandeam sa pun lambriu sau parchet melaminat) ... va rog sa ma corectati daca gresesc....
Mai vreau sa pun si 2 sau 3 coolere de calculator... ca sa mai scoata din caldura afara...sau sa bage aer proaspat inauntru ... nu stiu cum ar fi mai bine....????