1

Subiect: Dilema co2

am 2 intrebari legate de bomba co2 !
1:Este adevarat ca,atunci cand vreau sa obtin o reactie  trebuie sa agit substanta ?
daca nu intelegeti ce vreau sa zic,puteti sa vedeti in acest film,cum face acest om pe la 2:39-2:45 pentru ca am vazut ca iesea co2 din piatra lui de aerare .
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e8HhusXlNx0&feature=related[/youtube]




2:as putea folosi silicon bizon pentru a sigila locul unde am perforat dopul ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

2 Editat de ciprian01 (2010-07-14 03:33)

Re: Dilema co2

1. Agitarea grabeste viteza de reactie. Dar in cazul bombei nu este necesara decat daca vrei sa ai si o eventuala explozie! In bomba reactia merge de la sine! Cand nu mai merge, inlocuiesti compozitia!
2. poti, dar mai sigur, mai rapid si mai simplu este sa folosesti super glue, moment, sau altceva similar.

P.S.
De ce te cramponezi pe ideea bombei? Ai plante pretentioase? Ai toate celelalte conditii? Incearca sa le iei pas cu pas! De exemplu sa ai un substrat ok si niste pesti compatibili! Cand vei avea toate celalte conditii indeplinite nu o sa mai doresti bomba ci butelie cu CO2! Ceea ce este ok!
Bomba are mai multe dezavantaje decat avantaje!
P.P.S.
Eu daca as fi in locul tau, mi-as propune sa fiu maine un acvarist mai bun decat am fost astazi! Si intr-o zi poate ca o sa te trezesti singur, mult inaintea celorlati! Dar calificativul ,,cel mai bun,, ti-l pun cei din urma ta..! Oricum, bafta si daca asta vrei, tine-te!

3

Re: Dilema co2

cand ma duc in praktiker(ieri nu am putut ca am avut musafiri) o sa iau ce imi mai trebuie ...folie de aluminiu;silicon;PVC(eventual)
si de la zoo-mania voi lua o valva anti-retur si va fi gata si reflectorul si bomba co2 big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Dilema co2

bomba co2 (reloaded)
cealalta personalizata nu a fost buna si incepuse sa puta din cauza reactiei lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Dilema co2

E ceva normal sa miroasa mai neplacut. Mirosul de drojdie nu e tocmai frumos. Cum sa puta?! pai tu deschideai sticla sa o mirosi? sau cum?

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: Dilema co2

Cezara A scris:

E ceva normal sa miroasa mai neplacut. Mirosul de drojdie nu e tocmai frumos. Cum sa puta?! pai tu deschideai sticla sa o mirosi? sau cum?

dupa vreo 3 saptamani de non-reactie putea ingrozitor sticla !
bine-inteles ca am scoso doar nu vroiai sa o las acolo daca nu s-a intamplat nimic lol
cred ca se stricase acolo drojdia...na ..
eu as putea si de acuma sa dau start la bomba mea dar asta inseamna sa nu mai am siguranta(valva anti-retur) si nici siguranta la capac !(silicon)
dar totusi cred ca nu mai am nevoie deoarece ,am facut testul...i-am pus dopul,cu furtun cu tot si am umplut sticla de apa
apoi am vrut sa vad cum se scurge si se pare ca gaura pe care am facut-o e perfecta deoarece nu curgea deloc prin dop  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Dilema co2

eu sunt de parere totusi ca la inceput mirosul de drojdie e un pic placut

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Dilema co2

Ma uimesti, ai lasat 3 sapt compozitia...in fine. Acum, zi tu daca nu esti..de ce te grabesti? Imbraca`te si du`te ia`ti valva, iar capacul nu e asa greu sa te duci si pentru ala sa cumperi o picatura ceva. De fiecare data cand te apuci, in loc sa urmezi si tu ce au facut altii inainte si le`am mers, tu vrei sa faci ca tine si dai buleala. Las`o asa, si du`te la magazin. Cum sa curga prin dop omu` lui Dumnezeu? Nu curge prin dop, dar pierzi gaz, d`aia se izoleaza dopul, si se presupune ca trebuie sa fie etansa toata instalatia. Ma uimesti..si nu incetezi sa o faci.

Etiamsi omnes, sed non ego.

9 Editat de aqua (2010-07-14 17:37)

Re: Dilema co2

Cezara A scris:

Ma uimesti, ai lasat 3 sapt compozitia...in fine. Acum, zi tu daca nu esti..de ce te grabesti? Imbraca`te si du`te ia`ti valva, iar capacul nu e asa greu sa te duci si pentru ala sa cumperi o picatura ceva. De fiecare data cand te apuci, in loc sa urmezi si tu ce au facut altii inainte si le`am mers, tu vrei sa faci ca tine si dai buleala. Las`o asa, si du`te la magazin. Cum sa curga prin dop omu` lui Dumnezeu? Nu curge prin dop, dar pierzi gaz, d`aia se izoleaza dopul, si se presupune ca trebuie sa fie etansa toata instalatia. Ma uimesti..si nu incetezi sa o faci.

asta e scopul meu !sa uimesc big_smile
eu nu vreau sa pun orice lipici ca sa fac constructia etansa....eu vreau ceva cu strat dens care sa se intareasca repede si sa fie impenetrabil !
nu cred ca ai inteles ce vroiam sa zic....adica eu am intors sticla si nu curgea deloc prin dop ! doar prin furtun ! si asta este cea ce imi doresc !
si da cred ca o sa merg curand sa imi iau si valva anti-retur ...
cezara eu nu fac ca mine !eu am luat reteta de pe net si cica e foarte foarte eficienta !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Dilema co2

Materiale pentru 2,5 L !------------------------------
sticla 2,5 litri
furtun
difuzor co2
valva anti-retur
dop perforat calumea

Reteta-----------------------------------
2 cani jumate de zahar
jumatate de lingura de drojdie
7 cani de apa calda
amestecare puternica !

cam atata
sa ma corectati daca gresesc sau uit ceva

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Dilema co2

Cred ca vei reusi sa ma aduci in aceiasi stare, cand iti scriu un mesaj, in care intra si bogdan cand vede ce scrii tu. Am zis eu ceva de reteta?! Eu ziceam se instalatie in sine. Tu n`auzi ca pe la dop se pierde GAZ, nu LICHID. Asta e motivul pentru care se etanseaza. Si poti pune aproape orice lipici, care isi face treaba si este destinat uzului pe materiale plastice. Nu ai nevoie de "impenetrabil" ca nu folosesti cu alte scopuri bomba.

Etiamsi omnes, sed non ego.

12 Editat de aqua (2010-07-14 17:50)

Re: Dilema co2

Cezara A scris:

Cred ca vei reusi sa ma aduci in aceiasi stare, cand iti scriu un mesaj, in care intra si bogdan cand vede ce scrii tu. Am zis eu ceva de reteta?! Eu ziceam se instalatie in sine. Tu n`auzi ca pe la dop se pierde GAZ, nu LICHID. Asta e motivul pentru care se etanseaza. Si poti pune aproape orice lipici, care isi face treaba si este destinat uzului pe materiale plastice. Nu ai nevoie de "impenetrabil" ca nu folosesti cu alte scopuri bomba.

vreau sa fie super sigur
iar reteta am postat-o pentru ca vroiam sa aud parerile..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Dilema co2

Tu ai inteles ceva din ce am scris eu acolo sus, ca am senzatia ca nu pricepi limba romana. In fine. Reteta, ma abtin sa zic ceva, nu e testata deci tac. Desi partea cu amestecarea mi se pare inutila, dar mai bine tac. Fa bors, ca nu vrei sa intelegi.

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: Dilema co2

Mai aqua, pai ce vorbisem? Iar inventezi gaura la covrig?
Ai cu ce sa masori cat CO2 este in acvariu? Stii cat trebuie sa ai? Plantele pe care tu le ai au nevoie de CO2?
La ce concentratie de CO2 pestii trec in lumea celor vesnice...?!

P.S. (nu e pt fete...! smile  )
Mai @aqua, ori vrei sa se intareasca repede, ori vrei sa fie impenetrabil! Doar daca tu ai alte sandarde...dar in general preferam sa fie...penetrabil daca tot s-a intarit repede...!

15 Editat de aqua (2010-07-18 13:45)

Re: Dilema co2

.

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Dilema co2

am luat o valva anti-retur de la ELITE ...o cunoaste cineva ?
e buna de ceva ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: Dilema co2

ai puso la sistem ?? ti se intoarce apa ?? nu ? inseamna ca e buna. pui niste intrebari si deschizi niste topic-uri de se cruceste lumea. este o valva va oricare alta valva

ori incerci sa te maturizezi ori te lasi de acvaristica ca vad ca nu te duce capul absolut deloc.

18

Re: Dilema co2

coco A scris:

ai puso la sistem ?? ti se intoarce apa ?? nu ? inseamna ca e buna. pui niste intrebari si deschizi niste topic-uri de se cruceste lumea. este o valva va oricare alta valva

ori incerci sa te maturizezi ori te lasi de acvaristica ca vad ca nu te duce capul absolut deloc.

mai omule !
eu am intrebat ca sa stiu ce experiente au avut altii cu ea !
inca nu am pus-o la sistem !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Dilema co2

sa-ti explic o chestie...eu de valva asta nu stiam nimica ...aveam in plan sa iau o valva de la tetra-tec dar se pare ca nnu am mai gasit...si am luat-o pe asta de care nu stiu prea multe...si de asta va intrebam,daca stiti cat de buna este ca nu am folosit-o inca

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: Dilema co2

valva are 2 capete! ia sufla pe fiecare dintre el si vezi daca poti sa o faci! apoi sune-ne pe care sufli mai bine. pe cel din stanga sau pe cel din dreapta. o alta varianta ar fi sa ne spui ca mai bine poti sa sufli pe capatul dinspre tine sau pe celalalt!