Subiect: Am nevoie urgenta de niste informatii

Am un acvariu de 70 L  ....
E bine populat cu Lumina , plante.... nu cred ca ii mai trebuie ceva....
Daca nu sterg greamurile o data la 3-4 zile se formeaza pe ele ceva murdar... adika nu mai sunt curate.... se vad incetosate.... As vrea sa stiu si eu din ce cauza... se formeaza aceea mizerie pe geamuri....

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....

2

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Daca acea mizerie e pe dinauntrul acvariului atunci ai alge. Ai aici tot ce-ti trebuie: http://www.acvariidevis.ro/forum/post/51063/#p51063

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Ms mult.... Dar din cate citesc eu la indepartarea ei... scrie ca trebuie spalat acvariu cu o carpa moale....Eu il sterg si il spal pe fiecare saptamana de cate 2 ori.... dar il sterg cu cca 30% din apa care e in acvariu.... ma refer ca nu scot tot`ul din acvariu si il spal separat.... il spal impreuna cu plantele cu pestii.... nu scot toata apa din el.... si tot nu dispare... stima

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

dau si eu o parere. nu poate fi planaria ? da mai multe detalii. eventual poze

5

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

cred ca esti prea hotarat cu schimburile de apa[70%]
daca nu esti suprapopulat,nu ai filtru performant[capacitate mare] la plantat ar fii indeajuns30% saptamanal

6 Editat de Baracuda (2010-07-22 10:20)

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Alinushvl A scris:

Am un acvariu de 70 L  ....
E bine populat cu Lumina , plante.... nu cred ca ii mai trebuie ceva....
Daca nu sterg greamurile o data la 3-4 zile se formeaza pe ele ceva murdar... adika nu mai sunt curate.... se vad incetosate.... As vrea sa stiu si eu din ce cauza... se formeaza aceea mizerie pe geamuri....

Aproape sigur filtrarea este insuficienta, mizga depusa pe geamurile acvariului are la origine excesul de materie organica ramas in apa, in urma filtrarii insuficiente. In mod normal ar trebui ca aceasta depunere sa existe si pe plante. Ca sa te convingi, curata geamurile cu o cirpa curata, alba. Analizeaza ce culoare are mizeria ramasa pe cirpa, daca am dreptate ar trebui sa fie maroniu-roscat. Daca asta este culoarea, o alta cauza pot fi algele brune, dezvoltate in urma iluminarii suficiente.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Am sters acvariu si pe carpa e ceva maro ... se depunde si pe filtru si peste tot... Va rog frumos nu mai veniti sa va dati parerea despre alt ceva inafara de aceasta alga sau nush cum sa ii spun.... Maine o sa revin cu ceva poze ca sa vedeti....

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....

8

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Colega, nu te supara, ai cerut ajutor si te-am indrumat cum am stiut mai bine. Nu inteleg de ce esti asa de inflamat, doar tu ai cerut pareri. Daca tu crezi ca asa e mai bine sa procedezi, Ok. Eu retrag tot ce ti-am spus in problema ridicata de tine, ca sa nu mai fi suparat....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

poate e ca un fel de mazga ..  imi dau si eu cu presupusu'.. poate gresesc..

10

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Iar te-ai desbracat ? :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

lol  lol  lol  lol  lol
andi e cald afara !
ce ai cu fata !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

mazga aceea albicioasa se formeaza in orice acvariu pe geamuri! in cantitate mica si greu vizibila! se observa daca stergi cu un deget geamul pe interior! nu e nimic grav! ia un magnet si curata geamul!

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

da exact de aici  in colo cand o sa fie cald afara o sa pun poza aia la avatar:))chiar daca mai fac unii spume la gura pe aici.

14

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Eu sunt pentru lol
Imi place olteanca ca e hotarita, fara ea si aqua am fi un forum mult mai sarac....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

15

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Andi66 ms pt sfat....nu m`am referit la tine.... ms mult pt sfat

ciprian01 nu e o mazga albicioasa e o mazga maronie.... nu o pot indeparta nici cum... sterg acvariu mereu se depune pe filtru pe geam.... peste tot chear si pe substrat... stima

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....

16

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

verifica nitratii si nitritii.

17 Editat de Baracuda (2010-07-23 10:22)

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Alinushvl A scris:

Am sters acvariu si pe carpa e ceva maro ... se depunde si pe filtru si peste tot... Va rog frumos nu mai veniti sa va dati parerea despre alt ceva inafara de aceasta alga sau nush cum sa ii spun.... Maine o sa revin cu ceva poze ca sa vedeti....

Cred ca trebuie sa nominalizezi persoana/persoanele care te-au deranjat prin raspunsurile lor, altfel toti cei implicati in acest subiect vor crede ca bat cimpii. Daca l-ai exclus pe andy, raminem: ciprian01, imi, bogdan666 si eu. Oricum mi se pare ca nu citesti cu atentie raspunsurile la intrabarea ta, eu personal nu am remarcat nimic nelalocul lui. Sper sa nu fiu nevoit sa cred ca imi pierd timpul!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Nu m`ati incurcat stati linistiti.... dar vruiam sa spun ca ati inceput sa vb despre alt subiect decat cel pe care l`am deschis eu ....

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Alinushvl incearca sa-mi postezi poza despre care vb ca nu stiu despre ce planta zici.

20

Re: Am nevoie urgenta de niste informatii

Lup Cosmin e vb de planta asta ... :
Astept un raspuns cum e prinsa ce ai folosit... tot tot... stima

m`au Ciuruit..... Un Fleak ....