1 Editat de cata112000 (2010-07-30 14:24)

Subiect: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Intentionez in viitorul apropiat sa imi iau un acvariu in jul la 100 l (70x40x30)
Substrat: Turba+ Argila si peste pietricele 2-3 mm

Partea tehnica:
Iluminare:Reflector 1047 mm Juwel
Filtru:Filtru Aquael Fan 1
Pompa aer: Pompa de Aer Hagen Elite 802
Incalzitor: Sicce 25

Plante: Didiplis Diandra;Hygrophila Polysperma;Vallisneria;Rotala Rotundifolia;Eleocharis Vivipara;Bacopa Monnieri;Sagittaria Subulata;Micranthemum Umbrosum;Cryptocoryne Wendtii;Marsilea Hirsuta.

Pesti: 10-15 guppy
          5 xifo
          5 Black Molly
          2-3 sanitari
          2 venztuze
          5 zebre

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Am si eu o mica intrebare... Ce plante au folosit pentru a imbraca coroana pomisorului... SI plantele de gazon...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Cum ti-am scris si pe privat poti folosii orice tip de moss (muschi) sa imbraci buturugi,pietre,crengutza...cam ce vrei tu

4

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

ce acvariu de vis !  big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Acolo este christmas folosit.
Poti da mai multe detalii despre turba? de care este, in ce procent o amesteci, de ce, etc?
multumesc.

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Toctmai din asta am postat aici...Daca imi puteti spune cam cata turba si cata argila ar trebui a pun... Si ca  mai e de stiut pentru plante frumoasa si sanatoase... Ce ar trebui sa le mai pun...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

7

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

la pestii enumerati de tine nu este indicat folosirea turbei[black water-characidae,cichlidae s-am]
de la aparitia substraturilor nutritive se foloseste f rar argila[prezenta necontrolata de div. saruri, tulburarea apei la instalare si intretinere]
ai putea folosii linistit nisip grosier de rau, spalat in n-spe ape

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Omu zice de folosirea turbei in substrat. Nu cred ca o sa coloreze apa sau sa ii creasca aciditatea.

Pe cealalta parte, de ce nu folosesti substrat fertil dedicat? O punga de Aquabasis la 2,5 litri e vreo 25 lei. Are stabilitate in timp, plantele vor creste frumos plus ca nu vei avea probleme ca si cu argila.

9 Editat de cata112000 (2010-07-31 17:40)

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Despre turba sia argila am citit tot pe aici iar cine a postat spunea ca plantele s.au dezvoltati si au crescut bine si apa este limpede si asa... Nu stiu inca pentru ce voi opta... Dar daca voi spuneti ca e mai bine asa... Asa am sa fac!!! Mersi frumos  :noroc

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

10

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

daca as face un acvariu plantat dedicat turba si argila as folosi! si evetual putin pietris.
in procente in ordinea enumerarii: 80/15/5

11

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

substraturile home made sunt o treaba extrem de riscanta, din punctul meu de vedere. pe linga tulburarea apei la intretinerea acvariului mai au si alta problema: nu poti controla bazinul din punct de vedere chimic. eu am patit-o si stiu ce vorbesc. turba pentru flori (banuiesc ca de asta vrei sa pui) contine fier sub o forma pe care plantele subacvatice nu o pot asimila. daca va aparea din aceasta cauza un exces de fier la tine in bazin nu te vad bine.....
vb colegului de mai sus: aquabasis daca nu iti permiti ceva mai de calitate

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

nu.i vb de bani da chiar mi se parea interesanta ideea cu turba...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

13

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

nu inteleg de ce vrei tu sa te complici...cumpara un substrat fertlizant si ai rezolvat problema si crede-ma e varianta optima pentru tine...sa zicem ce de la JBL Aqua Basis care la raportul calitate/pret sta foarte bine...tie iti va ajunge cca. 5 kg de substrat ferilizant peste care sa pui un strat de 3-4 cm de substrat de cuart

Aici poti vedea despre ce vb:
http://www.nevertebrate.ro/Fertilizare- … _info.html

14

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

crede=ma ca si pe mine ma preocupa DIY, sunt chiar fan. stiu cum e sa vezi un lucru functionind bine si sa sti ca a fost facut de mina ta, iti inteleg satisfactia. dar aici in cazul substratului DIY nu=si are rostul. au gindit si studiat altii problema impactului dintre apa, co2 si componentele substratului in laboratoare si cu aparate si cunostinte pe care noi nu le avem. deci nu trebuie sa ne mai chinuim..

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Noutati despre acvariu...

Am stat si m.am gandit si m.am gandit si pana la urma am ajuns la urmatoarea concluzie: Renunt la acvariul de 100 litri pentru2 mai mici...
Momentan am un acvariu de aproape 30 l (29.4) pe care ma gandeam sa il plantez si   in care voi tine guppy....
In celalat (pe care il voi face) voi tine xifo molly si platy...

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.

16 Editat de cata112000 (2010-08-16 13:57)

Re: Acvariul 100 litri (proiect viitor)

Acvariu 52,5 l
Dimensiuni:50x35x30
Grosime sticla-8mm
Substrat JBL AquaBasis plus +JBL Manado
Iluminare:Neon Hagen Sun Glo 20 W T8 59
Sistem CO2 JBL Bio CO2 Vario Complet
Pompa de aer Tetra Tetratec APS 50
Incalzitor Resun Rising Heat RH-9000 25 W
Filtru intern Hailea HL BT 400

Plante:Didiplis Diandra;Hygrophila Polysperma;Vallisneria;Rotala Rotundifolia;Eleocharis Vivipara;Bacopa Monnieri;Sagittaria Subulata;Micranthemum Umbrosum;Cryptocoryne Wendtii;Marsilea Hirsuta.

Pesti:6 Xifo
         5 platy
         8 Molly
         2 sanitari

Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.