1

Subiect: neoni

am un neon care s-a ingrasat cam mult. este posibil sa fie femela si sa se apropie perioada de depus sau ce se intampla ?? sunt 5 neoni si numai unul este mai dolofon asa. sau sa balonat de la mancare? e prima data cand il vad asa.

2

Re: neoni

coco A scris:

am un neon care s-a ingrasat cam mult. este posibil sa fie femela si sa se apropie perioada de depus sau ce se intampla ?? sunt 5 neoni si numai unul este mai dolofon asa. sau sa balonat de la mancare? e prima data cand il vad asa.

Cea mai convenabila explicatie ar fi ca este femela si este plina de icre. Alta explicatie, dar neconvenabila ar fi ca are hidropizie, a acumulat lichid in abdomen. Cea mai putin plauzibila este constipatia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: neoni

si daca este plina de icre are sanse sa depuna la mine si sa mai si iasa pui ?

Re: neoni

Da, dar e posibil ca pui sa fie mancati, insa neoni sunt destul de greu de inmultit si m-as mira sa fie gestanta.  E posibil sa aiba dropsy.

5

Re: neoni

are solzii mai zburliti ? daca da,e aproape sigur dropsy !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: neoni

Daca te uiti la dunga de pe laterala, cum o vezi? Dreapta sau curbata?
Daca mai ai si alti neoni in acvariu, mai subtirei, este posibil sa depuna si in acvariul comun in situatia in care are deja icrele formate.
Nu e atat de greu de inmultit neonul. Mai greu e sa gasesti exemplare capabile sa depuna! Acum apa nu mai este o problema! Se rezolva usor. Inainte era mai greu...!

7

Re: neoni

coco A scris:

si daca este plina de icre are sanse sa depuna la mine si sa mai si iasa pui ?

Pentru inmultire, pestii trebuie crescuti intr-o apa cu duritate de maxim 4-5 dH si pH 5,5-6. La o duritate mai mare a apei, ovarele femelei de Paracheirodon innesi se sclerozeaza si femela nu mai poate depune icre. Depunerea icrelor se face la lumina foarte slaba, iar dupa depunere, bazinul trebuie tinut in intuneric total timp de 5 zile, icrele si alevinii fiind fotosensibili. Asa ca... mai bine incerci cu pastravii aceia pe care spui tu ca ii prinzi! tongue  lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: neoni

@ ba aqua dropsy stiu si eu ce este si nu este.

@ cipriane dunga este un pic curbata nu mult dar vizibil.

9

Re: neoni

de cand este umflat/a ?
daca zici ca e un pic curbata atunci e femela !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: neoni

nu stiu de cand e curbata ca nu i-am mai vazut de 4 zile  si in ultima vreme nu m-am mai uitat asa atent la ei. in fine ce-o fi o fi

11

Re: neoni

Incearca sa scoti de a ei!
Ia un bazin de vreo 5-6 L, pune o plasa pe fund la 1 cm distanta, pune ceva plante mici, baga-i pe toti 3 acolo, acopera bazinul cu hartie si pune-l la intuneric si vezi ce se intampla. Dc ai apa cu duriitate mica este ok! PH-ul va scadea singur la valoarea dorita datorita co2 produs de catre pesti.

E posibil sa ai sanse. Sunt multe cazuri in care au depus mai usor decat se credea!
Nu ai ce pierde! Daca nu depun in 2-3 zile, ii scoti!

12

Re: neoni

nu este posbil sa fi inghitit aer? urmareste-l cateva ore daca isi revine..
neonii mai patesc asta cand mananca de la suprafata..
si eu am avut unul f gras.. dar chiar manca mai mult ca restu..

Re: neoni

Daca zici ca s-a ingrasat si nu e doar abdomenul inflamat e totul ok...inseamna ca ai o "neoana" bine proportionata , posibil mamica smile.
Pune o poza si nu vor mai fi presupuneri wink.

Fii natural !

Re: neoni

Salutare. Am o pereche de neoni ( da stiu ca neoni traiesc si se simt mai bine in bancuri). Unul dintre ei are linia albastra curbata iar burta este foarte patratoasa. Am citit cam tot ce am gasit pe net si tot ce sa scris aici dar tot nu stiu ce sa cred. Stiu ca neoni ca sa faca pui trebuie sa aibe conditi mai speciale dar ma intreb daca crescandui de mici nu cumva sau obisnuit cu  , conditile din acvariu si  acel neon fiind femela sa fie pe punctul de a fata pui?
intreb deoarece semne de crestere a burti am vazut de mai demult doar ca citind pe net ca neoni trebuiesc sa aibe anumite conditi pentru a face pui nu am crezut ca ar putea avea  pui ..... dar acuma ca burta sa facut patratoasa  foarte vizibil nu stiu ce sa mai cred.