1

Subiect: Cum transport pestii?

Am si eu o intrebare si sper sa gasesc un raspuns aici.
Cum pot sa transport pesti si plante pe distanta mare? ... mai exact 400 de km.
Multumesc anticipat.

Re: Cum transport pestii?

Nu conteaza distanta, ci timpul care il faci cu ei in punga. Sunt mai multe metode, se pot pune pastile de oxigen in punga sau se poate pune oxigen de la o butelie in punga. Cat despre plante nu trebuiesc decat umezite si puse intre ziare umede, nimic mai mult.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Cum transport pestii?

Pai fac cel putin 4 ore. Unde pot sa gasesc pastile de oxigen?

Re: Cum transport pestii?

la orce pestshop de acvaristica !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

5 Editat de aqua (2009-10-01 01:45)

Re: Cum transport pestii?

si eu ziceam ca fac mult de la pet-shop-ul din piata pana acasa lol:lol:
eu prefer decat transportul in punga..transportul in borcan
borcanul e mai solid
si nu exista riscul sa se gaureasca

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Cum transport pestii?

Depinde cati pesti Stef. Eu am adus de la Piatra Neamt pana aici, intr-un bidon de plastic de 5 litri, din ala de apa plata, 5 xipho voalati mari fara probleme. Drumul a durat aproape 5 ore. Din cand in cand mai desfaceam capacul si agitam putin apa ca sa se intre aer proaspat. Nu am folosit nici o pastila de oxigen, doar miscam din cand bidonul.

7

Re: Cum transport pestii?

Salut,
Eu am cumparat crapi koi din Timisoara(pana la Gura-Humorului). Au venit baietii la clasa 1 cu trenul smile
Au facut vreo 10 ore si nu au patit absolut nimic.
Au fost pusi intr-un sac mare din ala de carmangerie incolor cu oxigen asa cum spuneti si voi.
Acum cand am fost plecat in Austria, mi-am adus de acolo un pachetel cu Java(eu aici la tzara nu am vazut sa cumpar). Planta am cumparat-o la inceputul concediului si a stat vreo 10 zile in borcan cu apa in geam ca sa aiba soare si caldura, am ajuns acasa cu ea putin inegrita in centru din cauza ca nu avea lumina... smile

Succes maxim la transport !