Subiect: rog discus-arii sa dea un pont aici

salut lume. am experienta in acvaristica de cel putin 5 ani si ca tot omu care se respecta am decis sa trec si la cresterea discusilor. am luat un acvariu juwel record 800(110 l) cu tot ce trebuie si m-am apucat de ciclat. acum dupa ce am citit cam tot ce se poate citi despre discusi pe forum nu pot sa ma decid la urmatorul lucru: acvariu sa fie steril? sau plantat ca specii de plante gen echinodorus sau cryptocoryne cu un substrat de pietris de 2-3 mm???? mentionez ca pt inceput am sa imi achizitionez niste exemplare intre 8-12 cm

2

Re: rog discus-arii sa dea un pont aici

discusii din cate stiu eu daca le creezi conditii vor depune oriunde si in acvariul plantat si in cel steril ... con sa ai sau ghiveci ... iti recomand sa iti ieu 8 -10 exemplare de unde stii sigur ca scoti 2  perechi

Re: rog discus-arii sa dea un pont aici

Salutare,

Acvariul steril se recomanda pentru discusi din mai multe motive:
este mult mai usor de intretinut,
se pot face schimburi masive si dese de apa, ceea ce discusi iubesc,
apa se mentine mai curata deoarece se poate aspira mizeria usor care altfel ar intra intre pietre si ar intra in descompunere,
substratul ar putea fi gazda anumitor bacterii daunatoare discusilor care se streseaza destul de repede daca nu le convine ceva.
anumite plante nu rezista la temperaturi mari cum le plac discusilor
un tratament se poate face mult mai usor in acvariul comun in caz de Doamne fereste se imbolnavesc.

Se pot oferi aproximativ aceleasi conditii, avand si un acvariu plantat dar trebuie rabdare.
Parerea mea si a multora este ca un discus sanatos se mentine cu schimburi dese de apa.

8-10 exemplare nu ar fi recomandat pentru marimea acvariului tau.
Eu as recomanda maaaaxim 4 bucati.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: rog discus-arii sa dea un pont aici

Discusii in acvariul plantat, ca sa te bucuri de frumusetea lor sa ii cumperi direct cat mai mari posibil pentru ca nu vor avea o crestere la fel de spectaculoasa cum se intampla in cele `sterile`.
Dupa parerea mea nu e nici un farmec sa cresti pesti intr-un acvariu steril, adica eu caut frumusetea intregului.. cu crengi, plante.. care alcatuiesc un tablou greu de egalat...
Acum nu vreau sa ofensez pe nimeni, ca sunt multi crescatori care isi iubesc in primul rand pestii.. smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.