21

Re: florin apopei

Daca tie iti place, asta e....si daca nu te pricepi la pietre si la aranjament...la fel
Mult succes in continuare

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

22

Re: florin apopei

pestii sa-mi fie sanatosi si voinici

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

23 Editat de Baracuda (2010-08-10 17:44)

Re: florin apopei

florinank A scris:

1.    cei 3 africani ai mei seamana foarte mult cu ce e in acest link:                                        http://www.ciclideafricane.ro/specii_estherae.html adica Maylandia estherae
2.  langa acel xifo erau si neoni dar nu se vedeau si acum nu mai sunt multi caci nu se preteaza cu africanii (iese o ciorba dupa ce astia cresc)
3. pietrele stau foarte bine in achilibru credetima , caci am scuturat de acvariu pana am crezut ca se dezlipeste sticla si nu au cazut. au fost puse primele si mai apoi am pus nisipul care l-am adus de la Saturn romaniaaaaaaaaaaa. cu aranjamentul nu prea am nimerit-o ( ca-n lacul Malawi) dar mie-mi place. Si calcaroase nu ma pricep sunt din 3 locuri diferite pe langa piatra neamt

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: florin apopei

Parte cu "erau si neoni si xipho dar nu mai sunt multi caci nu se preteaza" n`ai nimerit`o. Nu trebuie sa mai fie deloc. In momentul in care te`ai decis la africani, sau in general la ciclide, ceilalti pesti nu`si mai au locul alaturi de ele. Agresivitatea foarte ridicata a ciclidelor o sa duca, mai rapid sau mai lent la moarte celorlalte specii. Cel mult niste sanitari, din experienta proprie iti zic ca nu`i prea baga in seama. In rest, dupa parerea mea muta macar pietrele alea de desupra, puse asa ca turnulete, e mai sigur. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

25

Re: florin apopei

bradraqua A scris:
florinank A scris:

1.    cei 3 africani ai mei seamana foarte mult cu ce e in acest link:                                        http://www.ciclideafricane.ro/specii_estherae.html adica Maylandia estherae
2.  langa acel xifo erau si neoni dar nu se vedeau si acum nu mai sunt multi caci nu se preteaza cu africanii (iese o ciorba dupa ce astia cresc)
3. pietrele stau foarte bine in achilibru credetima , caci am scuturat de acvariu pana am crezut ca se dezlipeste sticla si nu au cazut. au fost puse primele si mai apoi am pus nisipul care l-am adus de la Saturn romaniaaaaaaaaaaa. cu aranjamentul nu prea am nimerit-o ( ca-n lacul Malawi) dar mie-mi place. Si calcaroase nu ma pricep sunt din 3 locuri diferite pe langa piatra neamt

1. Maylandia estherae este acelasi lucru cu Metriaclima estherae.
2. Ciorba exista deja, indiferent de marimea (virsta) pestilor.
3. Daca ti-ai dat seama ca pestii nu sunt compatibili, sper ca stii si de ce.
4. Daca nisipul este de pe plaja, este in regula (sper ca nu este adus acolo din cine stie ce cariera, de pe malul vreunui riu).
5. Asupra esteticii, intr-adevar esti singurul care decide, noi nu avem drept de "veto", ci numai de vot consultativ.
6. Ar fi ideal daca ai face niste masuratori pentru duritate si pH, asa iti vei da seama daca pietrele sunt calcaroase sau nu (eu sustin in continuare ca majoritatea lor nu sunt).
7. Scopul nedeclarat al fiecaruia dintre noi este sa oferim conditii optime vietuitoarelor pe care le crestem, de aceea nu trebuie sa ne lasam indusi in eroare de aparenta stare de bine a acestora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: florin apopei

cam greu de prins acum 8 neoni in 250 litri de apa si printre pietrele alea plus de asta nu ii vrea nimeni din cei ce au acvarii si ii cunosc vorbesc aici si de donatii

Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie mai inteligenta decat el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!